Żywność wygodna nowy kierunek w produkcji drobiarskiej

Oliwia Duszyńska-Stolarska

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Produkcja żywności wygodnej jest prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu spożywczego. Zainteresowanie konsumentów żywnością wygodną stale rośnie. Poszukiwane są produkty o wysokiej jakości a jednocześnie pozwalające na szybkie przygotowanie posiłków w warunkach domowych. Na popularność tego typu produktów wpływa zmiana społeczno-kulturowa. Nieustanna walka z czasem skłania konsumenta do wyboru produktu nie wymagającego pracochłonnej obróbki kulinarnej.

Definicja żywności wygodnej

Żywnością wygodną nazywamy produkty przetworzone oraz gotowe do spożycia. Żywność ta umożliwia szybkie oraz wygodne przygotowanie posiłków dzięki skróceniu czasu owych przygotowań. Ponadto produkty te powinny być przystosowane do przechowywania, dzięki czemu obrót w sieciach handlowych staje się bardziej elastyczny.

                Cechami charakterystycznymi żywności wygodnej są:

             wysoka wartość odżywcza,

             świeżość,

             zróżnicowany asortyment,

             określone cechy organoleptyczne (barwa, smak, zapach),

             zwracające uwagę opakowanie,

             wysoki standard higieniczny,

             minimalny stopień zanieczyszczeń.

                Produkty mogą być kierowane do określonej wąskiej grupy odbiorców np. chorych na cukrzycę. Wysoki stopień przetworzenia powoduje, iż tak wytwarzane produkty są często zubożałe w niektóre składniki odżywcze. W celu zapobiegnięcia tym procesom niektórzy producenci wzbogacają ją o pożądane składniki. Produkty wykazujące wysoki udział korzystnie wpływających składników określa się mianem żywności funkcjonalnej. Może ona posiadać udokumentowany korzystny wpływ na procesy metaboliczne organizmu. Doskonałym przykładem są produkty wzbogacane o polienowe kwasy tłuszczowe. Natomiast wachlarz dodatków funkcjonalnych jest znacznie szerszy. Są to m.in.: sól jodowana, szczepy bakteryjne, aminokwasy, fitozwiązki lub minerały.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.