Jakość jaj czym kieruje się konsument przy ich zakupie?

Bartosz Korytkowski

Bydgoszcz

 

Zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach jaja były i są produktem spożywczym bardzo uznawanym i wielce cenionym. Konsumenci chętnie nabywają jaja świeże, duże. W naszym kraju preferują jaja o ciemnej barwie skorupy, która powinna być czysta i nieuszkodzona, o intensywnie zabarwionym żółtku, dobre w smaku i najlepiej jakby były one tanie. Tak więc zadaniem producentów jest uzyskiwać dużą nieśność kur i jednocześnie odpowiednią jakość jaj spożywczych.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Do celów spożywczych wykorzystywane są zarówno w Polsce jak i w wielu krajach na świecie przede wszystkim jaja kurze. Należy stwierdzić, że konsumenci najczęściej dobrze znają zalety jaj (zarówno nasi krajowi jak i zagraniczni). Niepotrzebnym staje się jednakże okresowe upowszechnianie w społeczeństwach poglądów na temat ujemnego wpływu jaj na zdrowie (tzw. „cholesterofobie”), które to poglądy okresowo wpływały na zmniejszenie popytu na jaja. Konsumenci w trosce o swoje zdrowie winni spożywać jaja, które są zalecane jako żywność naturalna i znakomite źródło białka, witamin, składników mineralnych. Pozytywnym aspektem jest także to, że aktualnie tylko niewielu konsumentów nie nabywa jaj ze względu na ryzyko skażenia jaj Salmonellą.

                Jaja spożywcze podlegają klasyfikacji jakościowej i wyróżnia się jaja klasy A i B. Jaja klasy A powinien cechować normalny kształt, czysta i cała skorupa, nieruchoma komora powietrzna o wysokości nie przekraczającej 6 mm, żółtko podczas prześwietlania ma być słabo widoczne bez wyraźnego zarysu, lekko ruchome podczas obracania i powracające do centralnego położenia, białko przejrzyste, brak ciał obcych i nieswoistych zapachów. Jaja klasy A nie są myte ani czyszczone, nie są także poddawane utrwalaniu i chłodzeniu. Jaja które nie spełniają wymagań określonych dla klasy A albo przestały posiadać te cechy są klasyfikowane jako jaja klasy B. Jaja tej klasy przeznaczane zostają do przetwórstwa spożywczego lub przedsiębiorstw przemysłu niespożywczego.

Zaloguj się, aby zobaczyć.