Wiedza z terenu kluczem do rozwiązania problemów fermowych

Łukasz Pączkowski

BioPoint

 

I Kongres Praktyki Terenowej zorganizowany przez Firmę BioPoint przeszedł już do historii. Przez dwa dni prelegenci z Polski i kilku krajów Europy dzielili się z blisko 100 uczestnikami Kongresu swoimi doświadczeniami. Co odróżniało te wykłady od innych? Przede wszystkim to, że prelegenci mówili o konkretnych rozwiązaniach, o praktyce, a nie jedynie o teorii.

Kongres skierowany był do lekarzy weterynarii, a wykładowcami byli właśnie lekarze weterynarii, ale również m.in. prof. dr hab. Jan Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW w Warszawie. Mowa była o praktyce, nietypowych przypadkach, ale także tych, z którymi lekarze spotykają się podczas swojej pracy terenowej niemal codziennie. Największą wartością Kongresu było jednak to, że w całości był on poświęcony praktyce. Lekarze dzielili się swoimi problemami, przemyśleniami, a przede wszystkim sposobami na rozwiązanie tychże problemów.

Lekarz – menedżer

– Musimy zapomnieć o tym, że jesteśmy tylko lekarzami weterynarii. My tak naprawdę jesteśmy też menedżerami ferm, które prowadzimy. Bo tak właśnie rozumiem naszą pracę – nie tylko leczymy, działamy, kiedy coś się dzieje, ale pracujemy na dobry wynik produkcyjny. To nasze zadania – mówił o swoich doświadczeniach Vangelis Minos z Grecji, który przedstawiał zebranym swoje przypadki terenowe dotyczące kokcydiozy, którą zwalcza używając preparatu Coccilin. – Moje doświadczenie z tym preparatem oraz suche fakty w postaci wyników są potwierdzeniem, że jest to niezwykle skuteczny produkt – argumentował Vangelis Minos.

                O problemach z kokcydiozą i sposobach na jej zwalczenie mówili też inni wykładowcy, począwszy od Jima Nicola, szefa eksportu firmy Kilco, szkockiego producenta preparatów dezynfekcyjnych i myjących. Gość ze Szkocji opowiadał o efektywności działania preparatu dezynfekcyjnego Kilcox Extra, którego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami.

Wyniki bronią się same

                Problemy układu pokarmowego ptaków, o których mówili prelegenci podczas I Kongresu Praktyki Terenowej, sięgnęły również tematyki histomonozy w stadzie indyków. Temat ten poruszył podczas swojego wykładu dr n. wet. Marcin Andrzejewski z Iławy. Nie zabrakło również problemów związanych z biegunką, o której opowiadał lek. wet. Richard Turner z Anglii, właściciel jednego z największych gabinetów weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii.

– W Wielkiej Brytanii był problem z tym, by przekonać nie tylko hodowców, ale także lekarzy do tego, że stosowanie preparatów ziołowych jest skuteczne. To była i nadal jest ciężka praca, ale wyniki są jednoznaczne – skuteczność potwierdzona konkretnymi liczbami broni się sama – mówił Richard Turner.

Jakość wody ma znaczenie

                Podczas Kongresu nie zabrakło również wykładu na temat jakże ważnego aspektu jakim jest jakość wody. Poruszony przez lek. wet. Beatę Ogonowską (Grelavi) temat został dodatkowo uzupełniony o prezentację Dariusza Lewandowskiego (Kilco) na temat urządzenia do czyszczenia linii pojenia Air Water Cleaner. Z kolei o niezwykle istotnej diagnostyce i terapii infekcji Clostridium perfringens opowiadał podczas panelu Biolab dr Martin Metzner z Niemiec, a o znaczeniu bakterii z rodzaju Enterococcus sp. wykład przedstawiła dr n. wet. Beata Dolka z SGGW w Warszawie.

                Tematyka praktycznych rozwiązań najczęstszych problemów występujących w hodowli drobiu jest bardzo szeroka i niemal niemożliwa do wyczerpania. Dlatego też firma BioPoint zamierza kontynuować organizację Kongresu i już przygotowuje się do drugiej edycji, która zaplanowana została na maj 2015 roku.

– Bardzo dziękuję wszystkim Partnerom Kongresu za pomoc w organizacji tego niezwykłego wydarzenia, a gościom dziękuję, za tak liczne przybycie – podsumował spotkanie Michał Jankowski, założyciel i współwłaściciel BioPoint.