XI Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi

Stanisław Wężyk, Bogdan Ogrodowski

 

Już po raz XI Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działanie przekształciła to ponad 700 letnie miasto, w stolicę gęsiarstwa i pasztetów oraz potraw z gęsi. Południe Wielkopolski słynie z chowu gęsi ostrzeszowskiej, nic więc dziwnego, że właśnie tam od 11 lat, co roku jest organizowany „Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi”, w którym producenci gęsi, mieszkańcy miasta i regionu oraz turyści uczestniczą w wielkim święcie produktów regionalnych i tradycyjnych, propagujących tradycję przygotowania pasztetów oraz utrwalania wiedzy o produktach regionalnych, przepisach i recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

W tym roku walory smakowe, estetyczne, a także powiązania z regionem i tradycją oceniała kapituła konkursowa w składzie: prof. Stanisław Wężyk (przewodniczący), prof. Małgorzata Nogala-Kałucka, prof. Ewa Łukaszewicz (Fot. 1), dr Jerzy Mróz, Kurt Scheller, Mirosława Rzepecka, Joanna Ochniak, Justyna Adamczyk oraz Marta Stawińska.

                Uroczystości zostały poprzedzone już tydzień wcześniej (4 września br.) regatami klubu jachtowego ORION na Zalewie w Kobylej Górze, a ich zwycięzca został nagrodzony pieczoną gęsią, którą się sprawiedliwie podzielił z innymi załogami, biorącymi udział w zawodach.

                W niedzielę, 11 września, od godziny 800, do Hotelu „Dworek”, okoliczne gospodynie oraz przedstawiciele firm drobiarskich i restauracji, znosili potrawy biorące udział konkursie na najlepszy: z 31 pasztetów (Fot. 2), z 25 potraw z gęsi, z 19 chlebów i na najlepszą z 20 nalewek (Fot. 4).

                O godz. 10ºº, do pracy przystąpiła kapituła Konkursowa, która punktami od 1 do 5 oceniała walory sensoryczne i smakowe prezentowanych eksponatów. Uwagę oceniających zwracał często oryginalny wygląd przedstawianych produktów (Fot. 3), zachęcający wręcz do konsumpcji. W pracach kapituły, dużą pomoc wykazali uczniowie ostrzeszowskiego Technikum Żywienia, którzy prezentowali członkom kapituły poszczególne, konkursowe eksponaty.

                Równocześnie, przy pięknej pogodzie (+29°C), na placu przy parku Jana Pawła II, pod XIV wieczną Kazimierzowską Basztą, od godziny 1000 do 2000, odbywał się tradycyjny kiermasz lokalnych produktów i rękodzieła oraz inne, liczne towarzyszące imprezy.

                O godzinie 1300 wystartował IV bieg znanej grabowskiej firmy „PROFI”, którego 10 km dystans, jako pierwszy z prawie 200 uczestników, ukończył Paweł Olijnych z klubu ICE MAT Team z Ostrowa Wlkp., w czasie 32 minut, ustanawiając równocześnie rekord trasy.

                Skumulowanie zdarzeń nastąpiła o godzinie 1400, gdy znany mistrz kuchni, p. Kurt Sheller oraz redaktor naczelnego prestiżowego Żółtego Przewodnika „Gault & Millau Polska” p. Justyna Adamczyk w towarzystwie p. Wiktora Wróbla z poznańskiej Akademii Smaku w Poznaniu (Fot. 5) – odsłonili na Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej kolejne tablice kulinarnych celebrytów.

                Przedszkolacy wraz z rodzicami poszukiwali gęsie puzzle, a starsze dzieci uczestniczyły w kulinarnym konkursie „Mały Mistrz Kuchni”, w którym pod okiem p. Kurta Shellera, przygotowywały sałatki oraz wykazywały się znajomością przypraw. Młodą, kulinarną mistrzynią, została okrzyknięta Kasia Grzęda (Fot. 6).

                Bardzo atrakcyjnym był konkurs „Baby w kuchni”, w którym znane w świecie polityki panie: Zofia Witkowska, Marianna Powązka, Andżelika Możdżanowska, Bożena Henczyca oraz Marzena Wodzińska (Fot. 7) – tak pięknie udekorowały swoje torty, że wszystkie ex equo zasłużyły na I miejsce. Po zakończonych zawodach, „złote medalistki” poczęstowały swymi „dziełami sztuki” zgromadzonych obserwatorów.

                W konkursie na najlepsze stoisko kulinarne Koła Gospodyń Wiejskich z terenu ostrzeszowskiego, I miejsce zajęło KGW z Olszyny, II z KGW Kraszewic, a III z KGW Zajączki.

                Festiwal nie miałby rangi ogólnopolskiego festiwalu, gdyby nie podjęto próby ustanowienia rekordu w zjadaniu na czas babeczek z pasztetowym farszem. Rekordzistom Polski w tej dziedzinie sportu został Kacper Bacik, który w ciągu 2 minut i 49 sekund, pochłonął 10 babeczek.

                O godzinie 1800, na tzw. „dużej scenie” pod Basztą, nastąpiło uroczyste wręczenie przez przewodniczącego kapituły prof. S. Wężyka i panią prezes OLGD Krystynę Sikorę, w asyście członków Komitetu Organizacyjnego i przedstawicieli Władz Miasta i Powiatu w osobach ostrzeszowskiego Starosty p. Lecha Janickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów p. Mariusza Witka – dyplomów i nagród uczestnikom Festiwalu, biorącym udział w konkursach (Fot. 8). Burmistrzowi Miasta i Gminy Ostrzeszów, został wręczony „Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Gminy i Miasta Ostrzeszów za wspieranie kulinarnego dziedzictwa regionu.”

                Imprezę zakończyła o godz. 2130 taneczna zabawa oraz pokaz sztucznych ogni (Fot. 9). ■