Dni otwarte Tecsisel

 

 Piotr Lisiecki

Tegoroczne lato było stosunkowo chłodne. Brak upałów uśpił naszą czujność. Ale bywają w Polsce lata, gdy wysokie temperatury spędzają sen z powiek hodowcom. Właśnie w takich okresach doskonale sprawdzi się sprzęt Tecsisel.

Firma Tecsisel specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu kurników, szczególnie zaś w rozwiązaniach zapobiegających skutkom wysokich temperatur w obiektach hodowlanych. Taka specjalizacja bierze się z kraju pochodzenia Tecsisel* – Portugalii, gdzie gorący klimat stawia najwyższe wymagania wentylacji. Istotny jest również fakt, że w niektórych regionach Portugalii zwłaszcza noce potrafią być bardzo chłodne i dlatego Tecsisel uzupełnia swoją ofertę o wyjątkowo wydajny system ogrzewania.

                Oczywiście ciężko pojechać do Portugalii, by zobaczyć te urządzenia w akcji. Dlatego p. Mariusz Sobierajski reprezentujący portugalskiego dostawcę w Polsce zaprosił hodowców na drzwi otwarte na fermę w Dąbrowie Wielkiej, niedaleko Solca Kujawskiego. Gościny udzielił p. Szymon Frischke, przedstawiciel najmłodszej generacji pomorskiej rodziny Frischków**.

                19 sierpnia 2016 zjechali się hodowcy i pracownicy sektora drobiarskiego zarówno z Kujaw jak i z innych części kraju. Na miejscu potwierdziły się wszystkie stereotypy o mieszkańcach tego regionu, jako o ludziach pracowitych, przedsiębiorczych, dokładnych i schludnych. Ferma p. Szymona Frischke budzi podziw czystością, porządkiem, organizacją zabudowy i doinwestowaniem. Mam wrażenie, że możliwość sięgania po materiały i urządzenia z wyższej półki to premia za współpracę w ramach integracji pionowej. Ferma w Dąbrowie Wielkiej jest częścią dużego biznesu należącego do rodziny Frischków. Mam przyjemność znać wielu przedstawicieli tego zacnego klanu, znałem również nieodżałowanego Mariana Frischke, któremu, zdaje się komuniści, kazali pisać swoje nazwisko Friszke. Stąd z przyjemnością wysłuchałem opowieści p. Kazimierza Frischke o początkach drobiarskiego biznesu w roku 1963 ze stadem 4000 brojlerów. Po pół wieku znak firmowy DROBEX jest szeroko rozpoznawalny na rynku.

                Wracając do sprzętu Tecsisel: na nowej – po 3 cyklach – hali długości 130 m mogliśmy zobaczyć w pracy wentylację poprzeczną. Jej wyróżniającą cechą jest niewielka prędkość przepływu powietrza, na poziomie 0,3 m/s. Tyle wystarcza nawet w upalne dni, ponieważ Tecsisel instaluje wydajny system schładzania ewaporacyjnego na całej długości kurnika. To oczywiście podnosi koszt inwestycji, ale w upały wentylacja nie musi „urywać łbów”, żeby osiągnąć potrzebne parametry temperatury. Podobno schładzanie jest tak skutecznie, że pracownicy fermy (wg relacji właściciela) chętnie przebywają w hali, gdy dokucza im upał na zewnątrz.

                A co zimą? Fermę w Dąbrowie Wielkiej ogrzewa pellet, który pochodzi z własnej linii produkcyjnej. Wydajność peleciarni wystarcza na zaspokojenie własnych potrzeb grzewczych oraz na sprzedaż pelletu. Linia może produkować różny asortyment z różnych surowców. Ciekawą propozycją są granulki przystosowane do ścielenia. Gospodarze przygotowali próbki dla uczestników dni otwartych oraz wysypali kawałek posadzki, by dać wyobrażenie jak to działa.

                Pellet z własnej produkcji oznacza tańsze ciepło. Na kurniku rozprowadzają je nagrzewnice Tecsisel o bardzo ciekawej konstrukcji. Projektanci wykorzystali zjawiska aerodynamiczne, by zapewnić doskonałe oddawanie ciepła przy możliwie niskiej prędkości przepływu powietrza i niskim hałasie. Nagrzewnica wygląda naprawdę imponująco. Dodatkowo dopracowano ją pod względem utrzymania w czystości – daje się bardzo dokładnie umyć myjką ciśnieniową.

                O jakość klimatu w kurniku dba dostarczany przez Tecsisel komputer. System ma ogromną możliwość rozbudowy i uwzględniania przeróżnych czynników. Wystarczy dostarczyć mu informację z czujników, a wykorzysta je planując pracę wszystkich urządzeń na hali lub ich części. W tym zakresie Portugalczycy oferują wszystko to, co konkurencja.

                Zainteresowanych rozwiązaniami Tecsisel odsyłamy do p. Mariusza Sobierajskiego, tel. 515 415 513.