Strefa Drób

Hodowca Drobiu 8/2020

HD 8.2020 okl

W numerze:

  1. Przemysł paszowy jako potencjalne źródło zagrożenia zdrowia drobiu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  2. Fermentowane produkty białkowe w paszach dla drobiu Teresa Skiba
  3. Innowacyjna odchowalnia dla indyków – kolejna realizacja firmy Indoor Indoor Group Ltd
  4. Zakażenia okołolęgowe bakteriami Proteus sp. istotny i rzadko diagnozowany problem niepłodności u drobiu Mariusz Krawczyński
  5. Behawior drobiu jako wskaźnik kondycji stada Oliwia Duszyńska-Stolarska
  6. Jak zrobić konferencję naukową w czasach pandemii? Piotr Lisiecki
  7. Fotowoltaika – nowy trend (nie tylko) w branży drobiarskiej? Brewa
  8. Programy szczepień u drobiu Maciej Kucharski
  9. Oświetlenie w kurniku Bartosz Korytkowski
  10. Zagrożenia biologiczne na fermie drobiu – gryzonie Joanna Marć-Pieńkowska
  11. Przodkowie gęsi domowych Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk
  12. Odchów kaczek Bartosz Bigorowski, Jakub Biesek

 

Kup ten numer - 9.50 zł  TUTAJ

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Odchów kaczek

Bartosz Bigorowski, Jakub Biesek; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy; Katedra Hodowli Zwierząt, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

 

Celem odchowu kaczek w typie Pekin jest uzyskanie jak najcięższych ptaków, w jak najkrótszym czasie przy małym zużyciu paszy przeliczanym na 1 kilogram masy ciała. Należy pozyskać jakościowo dobre pisklęta o dobrym genotypie, zapewnić podczas całego odchowu optymalne warunki środowiskowe oraz dostarczyć ptakom odpowiednio zbilansowanej wysoko białkowej i energetycznej paszy.

Przodkowie gęsi domowych

Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk; AVICONS

 

Od tysięcy lat człowiek stykał się z dzikim ptactwem wodnym, ale dopiero od IV wieku p.n.e., udomowił tylko dwa gatunki dzikich gęsi – gęś gęgawą (Anser anser) i gęś łabędziową (Anser cygnoides), które dały początek 181 rasom. Udamawiane dzikie gęsi niewiele zmieniły swój wygląd, zaprzestając głównie migrowania.

Zagrożenia biologiczne na fermie drobiu – gryzonie

Joanna Marć-Pieńkowska; UKW w Bydgoszczy

 

Bioasekuracja, czyli biologiczna ochrona fermy, ma na celu ochronę ptaków przed chorobami. Obejmuje, między innymi, zwalczanie patogenów, owadów oraz szkodników, a zatem dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Dziś skoncentrujemy się na zagrożeniu, jakie dla utrzymywania drobiu stanowią gryzonie.

Oświetlenie w kurniku

Bartosz Korytkowski

 

Światło jest parametrem niezmiernie istotnym dla zapewnienia prawidłowego środowiska życia ptakom hodowlanym. Utrzymanie odpowiednich warunków oświetleniowych w obiekcie inwentarskim w celu prawidłowego rozwoju i zdrowia ptaków jest ważne przez cały okres chowu. Warunki te muszą być dostosowane do okresu życia zwierząt oraz rodzaju prowadzonej produkcji.

Programy szczepień u drobiu

lek. wet. Maciej Kucharski; specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych

 

Celem szczepienia ptaków jest zapewnienie ochrony przed ważnymi patogenami. Szczepienie powoduje wytworzenie odporności, która chroni ptaki przed zakażeniem.

Fotowoltaika – nowy trend (nie tylko) w branży drobiarskiej?

Brewa


W 2019 roku powstało w Polsce 105 953 nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp. Jest to blisko 4-krotny wzrost, w porównaniu do roku 2018, i wiele wskazuje na to, że w tym roku przybędzie jeszcze więcej paneli na naszych dachach. W samym I kwartale powstało 42 tysiące nowych mikroinstalacji.

Jak zrobić konferencję naukową w czasach pandemii?

Piotr Lisiecki

 

Na postawione w tytule pytanie wszyscy dziś odpowiedzą: On-line. Po wielu miesiącach ograniczeń w poruszaniu się konferencje, spotkania, odprawy służbowe przez internet nikogo już nie dziwią. Ale gdyby zapytać o to samo centralę firmy Alltech odpowiedzą: przede wszystkim ciekawie.

Behawior drobiu jako wskaźnik kondycji stada

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Dobrostanem nazywamy stan pozwalający zwierzęciu zaadoptować się do środowiska, w którym przebywa. Dobrostan ze względu na złożoność pojęcia trudny jest do jednoznacznego zdefiniowania. Poza zapewnieniem podstawowych potrzeb biologicznych, istotne są również potrzeb behawioralnych, które uwidaczniane są możliwościami adaptacyjnymi zwierzęcia. Dzisiejsza hodowla skupiona w znacznym stopniu na doskonaleniu genetycznym ras często spycha założenia dobrostanu na boczny tor. Natomiast należy pamiętać, iż potencjał genetyczny zwierząt może się ujawnić w optymalnych warunkach bytowania.

Zakażenia okołolęgowe bakteriami Proteus sp. istotny i rzadko diagnozowany problem niepłodności u drobiu

lek. wet. Mariusz Krawczyński; specjalista chorób drobiu oraz ptaków ozdobnych*

 

Bakterie z rodzaju Proteus sp. należą do rodzaju Enterobacteriaecae. Są urzęsionymi gram-ujemnymi pałeczkami spokrewnionymi z dobrze znaną bakterią E. coli. Bakterie te, odkryte pod koniec XIX wieku, zostały opisane w 1885 r. przez Hausera odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym – rozkładają materię organiczną pochodzenia zwierzęcego. Bakterie te występują w zanieczyszczonych wodach, glebie i nawozie naturalnym. Znaleźć je można także w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt (Butcher 1995).

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.