Strefa Drób

Hodowca Drobiu 2/2021

HD 2.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: Drobiarstwo w liczbach; Rynek mięsa drobiowego – ceny; Rynek mięsa drobiowego – handel; Rynek drobiu żywego – handel; Rynek jaj – ceny; Rynek jaj – UE; Rynek jaj – handel; Rynek zbóż; Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Źródła białka w żywieniu drobiu Joanna Marć-Pieńkowska
  2. Produkcja drobiarska a pandemia COVID-19 Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  3. Wykorzystanie maślanu wapnia w żywieniu drobiu Damian Konkol, Mariusz Korczyński, Marcin Gumowski
  4. Odchów kurcząt brojlerów bez antybiotyków Sebastian Wlaźlak
  5. Stałe nadzorowanie warunków klimatycznych na fermie drobiu Bartosz Korytkowski
  6. Skorupy jaj – funkcje, tworzenie, jakość, wady… Teresa Skiba
  7. Wpływ składników odżywczych paszy na produkcję jaj: stabilna jakość skorupek pozwala na wydłużony cykl nieśności Stefan Hirtenlehner
  8. Mykoplazma u brojlerów strategie zapobiegania Sara Dzik, Tomasz Mituniewicz
  9. Kaczki „koniem trojańskim” grypy ptaków – trudna sytuacja dla poducentów foie gras Sara Dzik, Tomasz Mituniewicz
  10. Wydajność rzeźna drobiu wodnego – cz. 2. Kaczki Teresa Skiba

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Wydajność rzeźna drobiu wodnego - cz. 2 Kaczki

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Bioróżnorodność gęsi i kaczek pod względem wydajności i wartości rzeźnej, składu chemicznego i budowy mięśni piersiowych oraz nóg, a także różne reakcje tych ptaków na czynniki środowiskowe i żywienie, związane z systemami odchowu, pozwalają na wytworzenie bezpiecznej żywności w zależności od zapotrzebowania i gustów klientów. Im większa bioróżnorodność stad drobiu wodnego, tym możliwości produkcji bezpiecznej żywności są większe.

Kaczki „koniem trojańskim” grypy ptaków – trudna sytuacja dla poducentów foie gras

Sara Dzik, Tomasz Mituniewicz; UWM Olsztyn

 

W 2009 r. amerykańscy badacze (Kim in. 2009) pokusili się o stwierdzenie, iż kaczki są „koniem trojańskim” w potajemnym rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków. Naukowcy podali, iż kaczki mogą powodować rozprzestrzenianie się wirusa za pomocą odchodów, wydzieliny z dróg oddechowych, wydychanego powietrza, wydzieliny z oczu – wykazując przy tym nieznaczne objawy chorobowe lub nie wykazując ich wcale. Dla kurcząt i indyków rzeźnych wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków (HPAI) jest w 100% śmiertelny (Kim i in. 2009).

Mykoplazma u brojlerów strategie zapobiegania

Sara Dzik, Tomasz Mituniewicz

 

Mimo iż wiedza na temat bakterii Mycoplasma jest dość szeroka i wciąż udoskonalane są metody diagnostyczne oraz opracowane strategie zwalczania patogenu, to wciąż w wielu regionach świata nadal występują ogniska choroby. Infekcje mykoplazmami w stadach brojlerów zawsze niosą za sobą straty ekonomiczne dla producentów drobiu. Zatem bardzo ważne jest uwzględnienie następujących czynników w produkcji:

Wpływ składników odżywczych paszy na produkcję jaj: stabilna jakość skorupek pozwala na wydłużony cykl nieśności

Stefan Hirtenlehner

 

Streszczenie.

Głównym celem dla branży produkcji jaj jest zwiększenie liczby składanych jaj przez kurę. Oprócz selekcji genetycznej, producenci mogą do pewnego stopnia wpływać na wydajność niosek poprzez dostosowanie strategii zarządzania, warunków hodowli oraz dostarczanie dobrze zbilansowanej paszy. Przedłużenie cyklu nieśności jest ściśle związane z ustabilizowaniem nieśności na wysokim poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości skorupy jaj. Pierwszym, koniecznym krokiem do osiągnięcia tych celów jest optymalizacja funkcji jelit, a także utrzymanie fizjologicznie zrównoważonego metabolizmu. Poprawa funkcji jelit przyczynia się do wydłużenia cyklu nieśności i przeciwdziała obniżeniu jakości skorupek jaj u starszych kur. Ponadto, ma również korzystny wpływ na jakość powietrza w kurniku, a tym samym poprawia ogólną wydajność niosek. Włączenie lignocelulozy i innych substancji bioaktywnych pochodzących z drewna do holistycznej strategii żywieniowej stanowi potężny krok do osiągnięcia korzyści finansowych i środowiskowych na fermie drobiu.

Skorupy jaj – funkcje, tworzenie, jakość, wady…

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

W ciągu ostatnich 50–60 lat towarowa nioska została przekształcona z sezonowej w wysoce produktywną nowoczesną hybrydę. Wiąże się to ze zmianą z ptaków charakteryzujących się dwoma lub trzema okresami lęgowymi w roku, na nioski o zdolności do wyprodukowania 500 i więcej jaj w 2-letnim cyklu życiowym. W tym czasie nastąpiło znaczne skrócenie cyklu ahemeralnego ptaków z 26-27 godz. do prawie 24. Skróciło to czas potrzebny do uformowania jaja, głównie z powodu skrócenia fazy kształtowania skorupki. Oznacza to, że obecnie należy zwrócić większą uwagę na nioski, aby zapewnić spełnienie wymagań związanych z tworzeniem skorupki.

Stałe nadzorowanie warunków klimatycznych na fermie drobiu

Bartosz Korytkowski

 

Stały monitoring warunków klimatycznych na fermie drobiu jest podstawą gwarantującą prawidłowy dobrostan zwierząt, ich zdrowotność oraz w dłuższej perspektywie sukces hodowlany i zysk ekonomiczny.

Sebastian Wlaźlak; Katedra Hodowli i Żywienia Zwierząt, UTP w Bydgoszczy

 

W 2006 r. wprowadzony został zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (ASW). Był to efekt pojawienia się wielu negatywnych skutków profilaktycznego wykorzystania antybiotyków. Warto by się zastanowić czy istnieją działania i alternatywy, które mogłyby ograniczyć wykorzystanie antybiotykowych leków weterynaryjnych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego statusu zdrowotnego stada? 

Wykorzystanie maślanu wapnia w żywieniu drobiu

Damian Konkol, Mariusz Korczyński, Marcin Gumowski; Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Wzrost poziomu produkcji oraz efektywnego wykorzystania składników paszy to główne potrzeby nowoczesnej produkcji drobiarskiej, które w pewnym stopniu można osiągnąć dzięki wykorzystaniu dodatków paszowych. Przez wiele lat cele te realizowano dzięki możliwości stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (Hassan i in. 2010). Jednakże, ze względu na pojawienie się szczepów mikroorganizmów odpornych na antybiotyki Komisja Europejska postanowiła stopniowo wycofać, a ostatecznie zakazać ich stosowania (Korczyński i Opaliński 2012). Sytuacja ta doprowadziła do pogorszenia produkcyjności i zdrowotności ptaków (Dibner i Richards 2005), co zmusiło hodowców oraz naukowców do poszukiwania substancji alternatywnych, takich jak kwasy organiczne, probiotyki, prebiotyki, zioła, fitoncydy, czy immunostymulatory (Khan i Iqbal 2016).

Produkcja drobiarska a pandemia COVID-19

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski; AVICONS

 

Większość z nas oczekiwała, że 2020 rok będzie pomyślnym dla produkcji drobiarskiej przy wzroście produkcji jaj i mięsa drobiowego o co najmniej 2%. Tymczasem w wyniku światowej pandemii wirusa COVID-19, rzeczywistość okazała się w skutkach odmienna. Jedynie drobiarski przemysł przetwórczy nie mógł specjalnie narzekać, choć wszystkie inne elementy tej branży poniosły wyraźne straty.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.