Strefa Drób

Hodowca Drobiu 9/2021

HD9.2021 okl

W numerze:

* Aktualności branżowe: Drobiarstwo w liczbach - wylęgi piskląt w latach 2014-2021; Wstawienia kur reprodukcyjnych w latach 2011-2021; Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu; Rynek mięsa drobiowego – ceny Polska; Rynek mięsa drobiowego – ceny UE; Handel mięsem drobiowym w latach 2019/2020; Handel drobiem żywym w latach 2019/2020; Handel mięsem drobiowym w I półroczu 2021; Handel drobiem żywym w I półroczu 2021; Rynek jaj – ceny Polska; Handel jajami w latach 2019/2020; Handel jajami w I póroczu 2021 r.; Rynek jaj – ceny UE; Rynek materiałów paszowych;

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Białko owadzie – możliwości zastosowania w żywieniu drobiu i aktualny stan prawny Joanna Marć-Pieńkowska
  2. Mikrobiota jelitowa – jakie ma znaczenie dla wydajności kurcząt? Sara Dzik
  3. Kontrola kokcydiozy w stadach drobiu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  4. Warunki przechowywania jaj a ich jakość Dominika Krakowiak, Karol Gomółka, Karolina Wengerska, Kamil Drabik, Justyna Batkowska
  5. Skażenia tuszek kurcząt rzeźnych bakteriami Salmonella i Campylobacter Sebastian Wlaźlak
  6. Systemy kondycjonowania ściółki Bartosz Korytkowski
  7. Bioasekuracja w gospodarstwach utrzymujących drób - zmiany proponowane przez GIW
  8. Zielononóżka kuropatwiana kura o zielonych nogach ciągle popularna Marta Kosińska, Łukasz Czerniawski,  Karolina Makowska, Kornel Kasperek, Justyna Batkowska

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 9.50 zł  TUTAJ
Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Zielononóżka kuropatwiana kura o zielonych nogach ciągle popularna

Marta Kosińska1, Łukasz Czerniawski1, Karolina Makowska1, Kornel Kasperek 2, Justyna Batkowska 2

1 Studenckie Koło Naukowe Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu*

2 Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Historia rasy

Zielononóżka kuropatwiana (Zk), jako najstarsza polska rasa kur, stale cieszą się dużą popularnością zarówno wśród hodowców, jak i konsumentów produktów drobiarskich. Ptaki te wyodrębniono jako rasę pod koniec XIX wieku na terenie Galicji z tzw. „kur galicyjskich”. Zostały one po raz pierwszy opisane w 1899 r. na łamach „Hodowcy drobiu” przez Bronisława Obfidowicza. Natomiast w roku 1894 r. zielononóżki pierwszy raz wystawiono na Krajowej Wystawie we Lwowie. Na początku XX wieku, w roku 1921 powołano „Koło Hodowców Kury Krajowej Zielononóżki Kuropatwianej”. W roku 1930 odbyła się rejonizacja chowu ras drobiu i przydzielono te ptaki na 70% terenu państwa. W okresie międzywojennym odbywały się konkursy nieśności, na podstawie których wykazano znaczną zmienność cech użytkowych i niską wydajność nieśną tej rasy kur. Tuż po wojnie, w latach 50 i 60 XX wieku, Zielononóżki kuropatwiane przeznaczane były na wschodnie i południowe tereny naszego kraju.

Bioasekuracja w gospodarstwach utrzymujących drób - zmiany proponowane przez GIW

W dniu 19 sierpnia 2021 r. odbyło się spotkanie MRiRW i Głównego Inspektoratu Weterynarii z przedstawicielami organizacji drobiarskich, którego przedmiotem była dyskusja nt. wypracowania efektywnych metod i środków bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób.

Systemy kondycjonowania ściółki

Bartosz Korytkowski

 

Wybór odpowiedniego materiału na ściółkę, a także jej kondycja są czynnikami mającymi istotny wpływ m.in. na mikroklimat panujący w kurniku. Obecnie istnieje bardzo wiele nowoczesnych metod pozwalających poprzez właściwą dbałość o ściółkę zapewnić odpowiedni dobrostan ptakom.

Skażenia tuszek kurcząt rzeźnych bakteriami Salmonella i Campylobacter

Sebastian Wlaźlak; Katedra Hodowli i Żywienia Zwierząt, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, UTP w Bydgoszczy, AVIUM – Koło Naukowe WHiBZ UTP

 

Możliwość wystąpienia patogennych mikroorganizmów na tuszkach kurcząt rzeźnych może stanowić jedno z zagrożeń dla zrównoważonej produkcji wysokiej jakości surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednym z najbardziej niebezpiecznych są bakterie z rodzaju Salmonella oraz Campylobacter, dla których warunki na powierzchni mięsa dają możliwości do szybkiego namnażania się. Jednocześnie przyczyniając się do wystąpienia określonych chorób u ludzi, stanowią duży problem dla zdrowia publicznego.

Dominika Krakowiak 1, Karol Gomółka 1, Karolina Wengerska 1, Kamil Drabik 2, Justyna Batkowska 2

1 Studenckie Koło Naukowe Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie*

2 Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Jaja konsumpcyjne jak wszystkie produkty spożywcze przeznaczone do obrotu handlowego posiadają okres minimalnej trwałości określony przez obecne ustawodawstwo na 28 dni (Rozporządzenie Komisji (WE) nr 589/2008). Ustanowienie tego okresu jest jak najbardziej zasadne z uwagi na fakt, że podobnie jak we wszystkich produktach naturalnych, a zwłaszcza tych nie przetworzonych, także w jajach zachodzi szereg zmian jakościowych określanych ogólnie jako proces ich starzenia. Wraz z wiekiem jaja pogarszają się ich właściwości technologiczne i kulinarne, aż do momentu całkowitej utraty przydatności technologicznej.

Kontrola kokcydiozy w stadach drobiu

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Kokcydioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Właściwie, to kokcydiozy nie trzeba przedstawiać żadnemu hodowcy drobiu – wszyscy bowiem znają doskonale zarówno jej objawy, jak również straty jakie ta choroba generuje. Największe straty kokcydioza wywołuje u ptaków młodych, a zwłaszcza w chowie kur. Szczególnie ciężko walczy się z kokcydiozą w chowie wielkostadnym oraz tam, gdzie ptaki są utrzymywane systemem podłogowym.

Mikrobiota jelitowa – jakie ma znaczenie dla wydajności kurcząt?

Sara Dzik

 

Mikrobiota jelitowa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ludzi, ale i zwierząt, w tym również drobiu. Jak podają Malinowska i in. (2017) termin ten dotyczy nie tylko mikroorganizmów komensalnych, symbiotycznych, ale także chorobotwórczych (głównie bakterie, grzyby, wirusy). Proces ich nabywania w trakcie wzrostu ptaków ma silny wpływ na rozwój nabłonka jelitowego oraz modulację funkcji fizjologicznych wymaganych do utrzymania homeostazy organizmu. Funkcje te są niezbędne do optymalizacji efektywności wykorzystania energii przez ptaki (Kers i in. 2018, Diaz Carrasco i in. 2019).

Białko owadzie – możliwości zastosowania w żywieniu drobiu i aktualny stan prawny

Joanna Marć-Pieńkowska; UKW w Bydgoszczy 

 

Rosnące zapotrzebowanie na białko zwierzęce przy jednoczesnym ograniczeniu jego podaży wynikającym z wyczerpywania się zasobów naturalnych i zmian klimatycznych, wymusza poszukiwanie alternatywnych źródeł białka i ich dywersyfikację.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.