Strefa Drób

Hodowca Drobiu 8/2021

HD 8.2021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Drobiarstwo w liczbach; Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu; Rynek mięsa drobiowego – ceny Polska; Rynek mięsa drobiowego – ceny UE; Rynek mięsa drobiowego – handel 2019/2020; Rynek drobiu żywego – handel 2019/2020; Rynek mięsa drobiowego – handel I-V 2020/2021; Rynek drobiu żywego – handel I-V 2020/2021; Rynek jaj – ceny Polska; Rynek jaj – handel 2019/2020; Rynek jaj – handel I-IV 2020/2021; Rynek jaj – ceny UE; Rynek materiałów paszowych.

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Podaż i cena ziarna zbóż w aspekcie efektywności żywieniowej i ekonomicznej produkcji drobiarskiej w Polsce Marcin Różewicz
  2. Dopuszczenie białka owadziego do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine
  3. Mykotoksyny w paszach Marcin Gumowski, Damian Konkol, Mariusz Korczyński
  4. Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej – wyzwanie i nowe możliwości
  5. Skażenia skorupy jaja w zależności od systemu chowu drobiu Bartosz Korytkowski
  6. Choroby układu oddechowego kur niosek Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  7. Czy mięso zostanie wyparte z naszej diety przez jego substytuty? Martyna Batorska

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Czy mięso zostanie wyparte z naszej diety przez jego substytuty?

Martyna Batorska; SGGW

 

Mięso to niezbędny składnik diety człowieka. Cechuje je wyjątkowy skład chemiczny, wartość odżywcza i fakt, że jest źródłem pełnowartościowego białka o korzystnych proporcjach aminokwasów. Białko mięsa zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne niezbędne do syntezy białek ustrojowych, umożliwia wzrost i rozwój organizmu, odbudowę komórek, jest ważne w procesach obronnych, przy gojeniu ran, wspomaga procesy myślowe w mózgu. Odpowiednia ilość białka zwierzęcego w diecie decyduje o zdrowiu człowieka. Nie ma możliwości zastąpienia białka innym składnikiem (Blicharski i in. 2015, Blicharski i in. 2016).

Choroby układu oddechowego kur niosek

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Choroby układu oddechowego to, obok chorób przewodu pokarmowego, jedne z najpoważniejszych problemów z jakimi borykają się współcześnie producenci drobiu. Zdecydowana większość chorób układu oddechowego przebiega klinicznie w bardzo zbliżony sposób, podobne są również towarzyszące chorobom objawy kliniczne tj.: utrudnione oddychanie, osowiałość, wykrztuszanie, wypływ z oczu, zapalenie spojówek, czy też bardzo nietypowe dźwięki towarzyszące procesowi oddechu tj. charczenie, rzężenie itp.

Skażenia skorupy jaja w zależności od systemu chowu drobiu

Bartosz Korytkowski

 

W pomieszczeniach drobiarskich liczba występujących w nich drobnoustrojów może być bardzo różna. Warunki panujące w tych obiektach: wysoka temperatura, duża wilgotność względna powietrza oraz zapylenie stanowią wręcz idealne parametry sprzyjające rozwojowi mikroflory.

Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej – wyzwanie i nowe możliwości

7Wiele krajów podjęło próbę zredukowania stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej, niejednokrotnie dążąc do ich całkowitej eliminacji. Trend ten został zapoczątkowany już w 2006 roku, kiedy to w Unii Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (Rys. 1). Decyzja ta była podyktowana rosnącą na całym świecie opornością patogenów na środki przeciwdrobnoustrojowe (Rys. 2). Stało się to bardzo istotnym zagrożeniem zdrowia publicznego.

Mykotoksyny w paszach

Marcin Gumowski, Damian Konkol, Mariusz Korczyński; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa

 

Mykotoksyny wytwarzane przez niektóre szczepy grzybów strzępkowych, takich jak Aspergillus spp., Penicillium spp. i Fusarium spp., są organicznymi związkami chemicznymi o niskiej masie cząsteczkowej i dużej stabilności w odniesieniu do warunków środowiskowych, takich jak pH i temperatura.

Dopuszczenie białka owadziego do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego w głosowaniu opowiedziała się za dopuszczeniem białka owadziego do wykorzystania w produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej. Międzynarodowa Platforma Owadów dla Żywności i Pasz (IPIFF) zdecydowanie popiera tę inicjatywę, spodziewając się, że ostateczne kroki proceduralne powinny zostać zakończone w nadchodzących tygodniach. Zmiany prawne znacząco poszerzają rynek zbytu dla HiProMine, producenta alternatywnego białka i tłuszczu, wytwarzanych poprzez innowacyjną, autorską technologię hodowli przemysłowej owadów.

Podaż i cena ziarna zbóż w aspekcie efektywności żywieniowej i ekonomicznej produkcji drobiarskiej w Polsce

Marcin Różewicz

 

Uprawa zbóż w Polsce jest jedną z największych i najważniejszych dziedzin produkcji roślinnej, która nieodłącznie powiązana jest z produkcją zwierzęcą. W strukturze zasiewów roślin uprawnych zboża zajmują blisko 75% powierzchni. Jest to spowodowane dużym znaczeniem ziarna zbóż w żywieniu ludzi, ale również zwierząt gospodarskich, dla których stanowią podstawowy surowiec do produkcji pasz.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.