Strefa Drób

Hodowca Drobiu 4/2021

HD 4.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: Drobiarstwo w liczbach; Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu; Komentarz do sytuacji związanejz ptasią grypą; Rynek mięsa drobiowego – ceny; Rynek mięsa drobiowego – handel; Rynek jaj – UE; Rynek jaj – ceny; Rynek jaj – handel; Rynek zbóż.

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Optymistyczne perspektywy dla europejskiego sektora drobiarskiego
  2. Ekologiczna produkcja jaj – zasady, certyfikaty, kontrole, opłacalność produkcji Joanna Marć-Pieńkowska
  3. Temperatura podczas inkubacji i w pierwszych dniach odchowu Bartosz Korytkowski
  4. Warunki transportu piskląt Katarzyna Jankowska
  5. Hodowla i produkcja gęsi w Polsce Teresa Skiba
  6. Iniekcja in ovo – nowoczesna technologia biomanipulacji zarodków kurzych i przyszłość profilaktyki przeciw infekcyjnej Wojciech Hodorowicz
  7. Rekrutacje dla branży Agro Trenkwalder Polska

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 9.50 zł  TUTAJ

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Rekrutacje dla branży Agro

Trenkwalder Polska

 

Zgodnie z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2021 -2027, rolnictwo znajdzie się w centrum Europejskiego Zielonego Ładu, a także ambitnych strategii UE w zakresie różnorodności biologicznej i strategii „od pola do stołu”. To krok w kierunku rozwoju rolnictwa zrównoważonego gospodarczo, środowiskowo i społecznie. To też ogromne wyzwanie dla rolników oraz firm z branży agro w związku z kolejną transformacją, a co za tym idzie z rekrutacją specjalistów, którzy w tej transformacji pomogą. W znalezieniu tych specjalistów pomocne będą agencje rekrutacyjne.

Iniekcja in ovo – nowoczesna technologia biomanipulacji zarodków kurzych i przyszłość profilaktyki przeciw infekcyjnej

Wojciech Hodorowicz; Phibro Animal Health SA

 

Rozwój nauki od zawsze napędzał rozwój przemysłu. Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie rośnie zapotrzebowanie na tanie białko pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie zauważa się ogólne podnoszenie standardów życia i wyższe spożycie białka pochodzenia zwierzęcego, coraz częściej prowadzone są badania nad zwiększeniem wydajności hodowli zwierząt. Cel ten można osiąnąć wieloma sposobami: od metod genetycznego udoskonalania odpowiednim krzyżowaniem ras, poprzez modyfikację sposobów utrzymania, żywienia i suplementacji, aż do biostymulacji szczepionkami i biopreparatami.

Hodowla i produkcja gęsi w Polsce

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

W Polsce hodowla gęsi znana była na długo przed Piastami i Jagiellonami, o czym świadczą zapiski Galla Anonima czy Wincentego Kadłubka na temat piastowskiego grodu i podgrodzia oraz polskiej wsi. Dzisiejsze ziemie Wielkopolski leżały na trasie szlaku bursztynowego, dzięki czemu wiele zdobyczy cywilizacyjnych Zachodu zagościło wśród tamtejszych plemion.  Kaszubi opanowali umiejętność hodowli dwóch ras gęsi: pomorskiej i kartuskiej. Były to rasy łatwe w hodowli i wszechstronnie użytkowane – dostarczały mięsa, smalcu, puchu oraz pierza.

Warunki transportu piskląt

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn

 

Efektem pracy hodowlanej jest pozyskanie jak najlepszego materiału hodowlanego, jakim są zwierzęta przeznaczone do dalszej produkcji. Największym narzędziem w osiągnięciu celu są czynniki genetyczne, środowiskowe, żywieniowe i zdrowotne. Praca hodowlana przekłada się na cykle produkcyjne, a te z kolei na zyski producenta. Cykl produkcyjny jest zależny od bardzo wielu czynników, jednak najważniejszymi z nich są pisklęta jako materiał wsadowy i warunki odchowu, które mogą być jednak największym zagrożeniem i jednocześnie najbardziej stresogenne dla małych ptaków. Dotyczy to głównie transportu z miejsca wylęgu do kurnika.

Temperatura podczas inkubacji i w pierwszych dniach odchowu

Bartosz Korytkowski

Temperatura jest jednym z podstawowych czynników, które powinny podlegać stałemu monitoringowi na praktycznie każdym etapie produkcji drobiu. Wszelkie odstępstwa od dopuszczalnych norm zwłaszcza w trakcie inkubacji jak i w czasie pierwszych dni odchowu drobiu niosą za sobą niejednokrotnie katastrofalne skutki. Ptaki są organizmami stałocieplnymi o temperaturze ciała w zakresie od 40 do 42°C. Pomimo ewolucyjnego przystosowania do radzenia sobie z niektórymi zmianami warunków termicznych są one nadal bardzo wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia. Wszelkie zmiany temperatury powodują zakłócenia pracy organizmu ptaka a bardzo często również nieodwracalne skutki dla zdrowia. Zdecydowanie mniej odporne na zmiany warunków termicznych są ptaki młode w porównaniu do osobników starszych. Równie niebezpieczne są także wszelkie wahania temperatury podczas procesu inkubacji. Mają one wpływ na jakość samego lęgu jak i zdrowie oraz kondycję wyklutych ptaków.

Ekologiczna produkcja jaj – zasady, certyfikaty, kontrole, opłacalność produkcji

Joanna Marć-Pieńkowska; UKW w Bydgoszczy

 

Jajko to wartościowy produkt spożywczy – źródło białka, cennych witamin, luteiny, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, żelaza, cynku, potasu, chromu i fosforu. Ze względu na zawartość cholesterolu jest jednak surowcem kontrowersyjnym. Lekarze nie ustalili nadal wspólnego stanowiska na temat dopuszczalnego tygodniowego spożycia jaj.

Optymistyczne perspektywy dla europejskiego sektora drobiarskiego

Mimo że europejscy producenci drobiu nadal borykają się z poważnymi trudnościami (przede wszystkim ze względu na grypę ptaków oraz problemy związane z pandemią COVID-19), długoterminowe przewidywania są optymistyczne. Zgodnie z prognozami na lata 2020-2030 opublikowanymi przez European Union Agricultural Outlook, przyszłość europejskiego przemysłu drobiarskiego wydaje się być dość pozytywna. Patrząc w dłuższej perspektywie, producenci brojlerów mogą spodziewać się nie tylko powoli rosnącego popytu i wyższych cen na rynku krajowym, ale także większej sprzedaży eksportowej. Dodatkowo, zgodnie z przewidywaniami, do końca dekady produkcja mięsa drobiowego w Europie będzie wyższa, a spożycie wzrośnie do 24,6 kg. Branża drobiarska, to jedyny sektor białka zwierzęcego, w którym przewiduje się wzrostu popytu w ciągu najbliższych 10 lat. 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.