Strefa Drób

Dlaczego spółka z o.o.? Jakie korzyści niesie przekształcenie w spółkę z o.o.?

Zmiana w biznesie jest procesem ciągłym. Prowadzenie biznesu w formie spółki z o.o. pomaga lepiej przygotować się na najważniejsze „zwroty akcji” w firmie: przejście na następców i wejście nowych udziałowców. Ważne jest również ograniczenie osobistego ryzyka prowadzących firmę.

Główne korzyści ze spółki z o.o.

1  Płynna sukcesja właścicielska
Prowadzenie biznesu w formie działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej utrudnia przekazanie biznesu następcom. W przypadku śmierci przedsiębiorcy, do momentu działu spadku (w Polsce okres wielu miesięcy), decyzyjność jest sparaliżowana – nie ma osoby umocowanej do bieżącego prowadzenia biznesu, płacenia zobowiązań itp. „Osierocona” działalność gospodarcza, bądź spółka cywilna, bardzo często nie wytrzymuje tej próby. Sytuację dodatkowo często komplikuje brak porozumienia między spadkobiercami.
Inaczej jest w przypadku spółki z o.o.: w przypadku czasowej niedyspozycji bądź śmierci nawet wszystkich wspólników, wybrany wcześniej zarząd może prowadzić dalej biznes, czekając na podział spadku.

2  Ograniczona odpowiedzialność wspólników
W przypadku zarówno działalności gospodarczej, jak i spółki cywilnej, przedsiębiorcy odpowiadają całym majątkiem za zobowiązania firmy/spółki.
Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada tylko spółka, wspólnicy nie odpowiadają. W przypadku bankructwa spółki, wspólnicy nie są zobowiązani do spłaty jej zobowiązań. Dotyczy to zarówno zobowiązań ze współpracy z innymi przedsiębiorcami (kontrakty), jak i zobowiązań publicznych (podatki, ZUS itp.).
W sporadycznych wypadkach za część zobowiązań spółki odpowiadają członkowie zarządu (nie właściciele), jeżeli wierzyciele wykażą, że zarząd prowadził biznes nie informując kontrahentów o niewypłacalności spółki.

3  Łatwość pozyskania finansowania
Banki i instytucje finansowe łatwiej udzielają finansowania spółkom z o.o. niż działalnościom gospodarczym i spółkom cywilnym – w przypadku spółki z o.o. banki mogą zabezpieczyć się na jej udziałach, co zwiększa bezpieczeństwo banku.

4  Możliwość szybkiego i bezpiecznego wejścia/wyjścia wspólnika
Możliwość dysponowania działalnością gospodarczą i spółkami cywilnymi jest mocno utrudniona.
Wspólnicy spółki z o.o. mogą dość swobodnie dysponować swoimi udziałami. Jeżeli sytuacja tego wymaga, wspólnicy mogą chronić swoje interesy przewidując w umowie spółki ograniczenia obrotu udziałami.

5  Elastyczność umowy spółki
Przed rozpoczęciem działania wspólnicy zawierają umowę spółki. Ustalają równocześnie w jakim trybie umowa może być zmieniana. Daje to dużą elastyczność sformułowania zasad działalności spółki i praw chroniących wspólników. W odróżnieniu od spółki cywilnej, właścicielem całej spółki z o.o. może być również jedna osoba.

Minusem jest tzw. podwójne opodatkowanie – od zysku spółki płacony jest podwójny podatek – raz płaci go spółka, drugi raz wspólnik przy wypłacie dywidendy.
Szeroko dostępna jest nieskomplikowana optymalizacja tego podatku – naturalnie przejrzysta i legalna.

Podsumowanie:

Prowadzenie firmy w formie spółki daje przedsiębiorcy bezpieczeństwo prowadzenia działalności nieosiągalne dla działalności gospodarczej i spółek cywilnych. Zasadne jest przekształcenie spółki po osiągnięciu pewnego pułapu ryzyka, tak by w odpowiednim momencie zacząć zabezpieczać majątek osobisty przedsiębiorcy. Pułap ten jest zależny od branży i indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.

Przykłady spektakularnych upadków dużych firm, prowadzonych na działalności gospodarczej, pokazuje często, że pułap ten jest niższy, niż dużej części przedsiębiorców się wydaje.

 

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.