Sucha ceramika odpowiednia do budowy kurników

Stan polskiej infrastruktury rolniczej jest oceniany przez polskich rolników na dobry. Ich zdaniem jednak polskie rolnictwo wymaga jeszcze sporych inwestycji i modernizacji. Dopłaty i możliwość uzyskania kredytów z dobrym oprocentowaniem wspomagają procesy modernizacyjne polskiej wsi. Młodzi producenci drobiu dokonujący inwestycji w nowe budynki coraz częściej wybierają materiały, które będą w stanie zapewnić ptakom odpowiednie warunki bytowania. Do budowy wykorzystywane są np. ceramiczne cegły konstrukcyjne Porotherm. Jest to materiał w pełni naturalny, bezpieczny dla środowiska, odporny na gromadzenie się wilgoci. Posiada dobre parametry termoizolacyjne oraz akustyczne. Firma Wienerberger prognozuje, iż w II połowie roku nastąpi znaczący wzrost zainteresowania tym materiałem. Jest to związane m.in. z koniecznością zapewnienia właściwych warunków odchowu ptakom. Odpowiedni materiał odprowadza nadmiar gromadzącej się pary wodnej. Nadmierne zawilgocenie sprzyja bowiem zachorowaniom ptaków.

 

 

Sucha ceramika częstym wyborem rolników

 

 

Jak pokazały dane sprzedażowe firmy Wienerberger za 2012 r. i pierwszą połowę 2013 r., rolnicy inwestujący w infrastrukturę gospodarstw i dbający o zdrowie oraz samopoczucie zwierząt hodowlanych, do budowy chlewni i kurników często wybierają ceramikę. Aż 48% rolników za najistotniejszą właściwość ścian w budynkach inwentarskich uznało odporność na gromadzenie się wilgoci. Wysokie stężenie wody w powietrzu, w danym pomieszczeniu po pierwsze sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, a po drugie w zawilgoconej ścianie mogą tworzyć się toksyczne grzyby i pleśnie. Cegły ceramiczne wypalane są w temperaturze blisko 900°C, przez co gotowy produkt jest zupełnie suchy. Dlatego mury z ceramicznych cegieł Porotherm charakteryzują się minimalną wilgotnością, nie przekraczającą ok. 1%. Inne materiały ścienne mogą osiągać wilgotność na poziomie nawet ponad 10%. Ceramika także doskonale sprawdza się w warunkach, gdy mur zostanie narażony na wdzieranie się wody.

W budynkach ferm drobiu po zakończeniu każdego cyklu odbywa się czyszczenie wszystkich powierzchni budynku za pomocą myjek ciśnieniowych z użyciem dużej ilości płynów. Powoduje to znaczny wzrost wilgotności ścian. Ceramika poryzowana, będąca materiałem „oddychającym”, szybko odparowuje nadmiar wody i łatwo wysycha. Ponadto, do budowy obiektów hodowlanych, inwestorzy często wybierają zaprawę do murowania na sucho Porotherm Dryfix. Rozwiązanie to umożliwia niemal bezszczelinowe łączenie ze sobą poszczególnych cegieł, przez co mur jest bardzo ciepły, a dodatkowo pozbawiony wilgoci, która występuje zawsze w przypadku zastosowania tradycyjnej, mokrej zaprawy. Zdecydowanie suche mury z cegieł Porotherm sprzyjają zdrowiu zwierząt oraz zapewnieniu wysokiej jakość produkowanej żywności w danym gospodarstwie.

Ważna również izolacyjność termiczna i trwałość

Wśród właściwości ścian w budynkach hodowlanych, które mogą wpływać na zdrowie zwierząt rolnicy wskazali również wysoką izolacyjność termiczną (24%), natomiast osoby mieszkające na wsi trwałość (11%). Dla odpowiedniego chowu zwierząt, szczególnie młodych, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku jest istotne, jednak zasada im cieplej, tym lepiej nie ma zastosowania w budownictwie rolniczym. Mury nadmiernie wyizolowane nie będą odprowadzać wilgoci gromadzącej się wewnątrz kurników czy chlewni. W związku z tym do obiektów hodowlanych polecane jest rozwiązanie ceramicznej ściany jednowarstwowej, (czyli bez warstwy dodatkowej termoizolacji). Taka ściana zapewnia bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, nawet na poziomie U=0,23 (W/m2K). Przy takich wartościach, rolnicy nie muszą obawiać się nadmiernych wydatków na ogrzewanie, a jednocześnie mury oddychają, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko zawilgocenia lub korozji elementów konstrukcyjnych przez mikroby. Ceramika należąca do najtrwalszych materiałów budowlanych pod tym względem spełnia przede wszystkim oczekiwania hodowców. Jednak nie mija się z prawdą stwierdzenie, że trwałość materiału budowlanego jest istotna dla zdrowia zwierząt. Mur, bez warstwy izolacji, skonstruowany z wypalonych z gliny, w wysokiej temperaturze pustaków jest solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w kurnikach zbudowanych z ceramiki, zwierzęta nie mogą wydziobywać materiału ze ściany.

Więcej informacji na:
www.wienerberger.pl