Nowoczesna ferma reprodukcyjna z centralnym zbiorem jaj i gniazdami automatycznymi firmy Vencomatic oraz pakowaczką jaj lęgowych firmy Prinzen

Firmy te należą do grupy VencoGroep, której oficjalnym przedstawicielem w naszym kraju jest Vencomatic Polska.

 

 

W sobotę 29.06.2013 roku na fermie Pani Kariny Błażkiewicz w miejscowości Bojanowo odbyły się dni otwarte nowoczesnej fermy reprodukcyjnej, zorganizowane przez firmę Vencomatic Polska. Ferma składa się z czterech budynków o wymiarach 16x127m, połączonych ze sobą łącznikiem, w którym zainstalowano transporter jaj Vencobelt. Urządzenie to transportuje w delikatny sposób, z prędkością 4m/min, jaja z gniazd automatycznych Vencomatic Grando Nest z 4 budynków do pakowaczki, znajdującej się w ostatnim budynku fermy.

 

Pani Karina w przyszłości chciałaby połączyć za pomocą transportera Vencobelt inne starsze budynki, które również wyposażone są w gniazda automatyczne Vencomatic. Zwiedzający przede wszystkim mogli z bliska obejrzeć nowoczesne gniazda Vencomatic Grando Nest (grande z hiszp. znaczy duże). Zmiana wielkość gniazda jest naszą odpowiedzią na wzrost ciągle rosnącej masy niosek reprodukcyjnych – chcemy przez to dać hodowcy produkt umożliwiający mu produkcję idealnych jaj wylęgowych. Dodatkowo solidny mechanizm zębatkowy, który potrafi unieść nawet dorosłego człowieka, podnosi całą podłogę zamykając gniazdo aż do kąta 91°. Właśnie przez tą własność mechanizmu oraz przez zastosowanie maty podłogowej Vencomat ze specjalnym układem wypustek minimalizujących kontakt jaja z podłożem, gniazdo za każdym zamknięciem oczyszcza się. Gniazdo Grando Nest wyposażone jest dodatkowo w dwie taśmy oddzielone tzw. odbojnikiem, zabezpieczającym jaja wylęgowe przed powstawaniem mikropęknięć. Dużą uwagą cieszył się transporter jaj Vencobelt, ale i tak największym zainteresowaniem obdarzono pakowaczkę jaj wylęgowych PSPC 7 firmy Prinzen. Pakowaczka ta ma możliwość pakowania jaj wylęgowych w bardzo delikatny i szybki sposób – aż do 24 000 jaj na godzinę w zależności od operatora. Dodatkowym jej atutem jest to, że potrafi ona w 99,7% dobrze ułożyć jaja na tacce lęgowej, co w bardzo istotny sposób wpływa na wylęgi, a co za tym idzie również na rentowność fermy. Prinzen automatyzuje również wylęgarnie, dlatego produkty tej firmy znane są nie tylko hodowcom, ale i kierownikom wylęgarni na całym świecie.

 


Podczas dni otwartych Pan Marcin Lebok przedstawił ciekawą prezentację na temat nowoczesnej produkcji wysokiej jakości jaj wylęgowych, przy wykorzystaniu wysokiej klasy produktów grupy Venco Groep, w skład której wchodzą firmy Vencomatic Prinzen i Agro Supply. Główny nacisk Pan Marcin postawił na jajo wylęgowe, ponieważ należy zadbać o to, aby zaraz po zniesieniu nie zabrudzić go, aby było w odpowiedni sposób transportowane i zapakowane. Wskazał przede wszystkim na oszczędności jakich można dokonać poprzez automatyzację fermy reprodukcyjnej.
W tych dniach fermę w Bojanowie odwiedziło bardzo wielu hodowców z całej Polski, dodatkowo ze względu na bardzo ładną pogodę nasi goście bawili się do późnych godzin popołudniowych. Jedocześnie Pan Rafał Sobczak, który jest przedstawicielem Vencomatic Polska na obszar północny naszego kraju, odpowiadał na pytania słuchaczy.
Firma Vencomatic Polska pragnie podziękować wszystkim uczestnikom za odwiedziny oraz Państwu Błażkiewicz za możliwość zorganizowania dni otwartych ich nowoczesnej fermy reprodukcyjnej. Życzymy Pani Błażkiewicz samych sukcesów w swojej hodowli.
zdjęcia: M. Musiałowski