Strefa Drób

Z teczki lekarza weterynarii

Pyt. 1. Hoduję kurczęta brojlery. Pomimo tego, że stosuję pasze granulowane (pełnoporcjowe) to już od pół roku zużycie paszy jest bardzo wysokie (1,91kg/kg) licząc na 41 dni tuczu. Wielokrotnie zgłaszałem ten problem już różnym firmom paszowym, ale problem nie znika, a paszociągi są bardzo nowoczesne. Co można z tym zrobić?
Zenon K., Maszewo

 


Odp: Problem zbyt dużego zużycia paszy jest dość powszechny szczególnie na przednówku, gdy nie ma na rynku komponentów dobrej jakości. Dodatkowo problem potęguje duża cena komponentów białkowych. Dlatego też w mieszankach pełnoporcjowych, choć zbilansowanych, strawność składników, a i w efekcie ich wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się nawet, iż w mieszankach tych znajduje się jęczmień. Dobrym wyjściem wydaje się stosowanie z wodą do picia preparatów ziołowych, które zwiększają czynność wątroby (np. superliv) i w efekcie zmniejszają zużycie paszy.

Pyt 2. Produkuję indora. Ostatnio często ptaki chorują na zapalenie płuc i w efekcie są słabe przyrosty. W końcu z moim lekarzem zleciliśmy wykonania posiewu oraz antybiogramu. Laboratorium początkowo nie stwierdziło niczego nadzwyczajnego, aż po trzecim razie zleciliśmy badanie w kierunku mykoplazmy. Wynik okazał się dodatni. W antybiogramie wyszło natomiast, iż najbardziej skuteczna jest tiamulina. Jednak mój lekarz stwierdził, że skoro w paszy jest salinomycyna lub monenzyna, to nie można tym leczyć, bo zatruciu ulegnie całe stado. Leczenie w sumie tak naprawdę jest zbędne, bo ptaki podczas sprzedaży są zdrowe. Co teraz robić?
Krystyna G., Trzciniec

Odp: Problem ten jest obecnie dość powszechny. Najlepszym wyjściem jest zamówienie partii paszy na czas leczenia (2 tyg.) z innym kokcydiostatykiem (np. lasalocyd) w firmie paszowej. Zwracam jednak uwagę, iż mykoplazmozy leczy się długo, a leczenie jest bardzo trudne. Dlatego też zaleciłbym jednoczesne leczenie dwoma antybiotykami np. tiamulina + oksytetracyklina.

 

 

Konsultacje weterynaryjno-zootechniczne dla prenumeratorów miesięcznika Hodowca Drobiu i Hodowcy Trzody Chlewnej oraz kwartalnika Indyk Polski:

lek. wet. inż. Wojciech Grudzień
sobota: godz. 1300 – 1400
tel. 600 965 204

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.