DEB, H (a) S oraz TA (s) czyli fizjologia i żywienie w matematycznej pigułce Jak nie dać się upałom poprzez optymalne odżywianie – cz. I

Ptaki są organizmami stałocieplnymi, co jest uwarunkowane odpowiednim przebiegiem procesów metabolicznych. Temperatura ciała ptaków, rozumiana jako odczuwalna temperatura powierzchni ciała, wynosi około 41,5°C (średnio) i może wahać się przedziale plus/minus dwóch stopni (np. temperatury narządów wewnętrznych jak wątroby, odcinków układu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego mogą być wyższe), temperatury kończyn – niższe.

 

 

Całokształt procesów fizjologicznych, celem których jest utrzymanie homeostazy termicznej ustroju, to między innymi liczne reakcje neuro-hormonalne, procesy endo-enzymatyczne, regulacje szybkości przepływu krwi przez naczynia wewnątrz-narządowe i wokół-narządowe oraz sieć naczyniową w skórze, tak aby średnia wartość termogenenzy (TA) organizmu była stała i w zależności od potrzeb, a więc wpływu środowiska zewnętrznego, regulowana byłaby poprzez zwiększone oddawanie ciepła (gdy jest krytycznie gorąco – zapobieganie hipertermii – HS „heat stress” – stres cieplny) lub jego „kumulowanie” wokół strategicznych narządów gdy jest krytycznie chłodno (zapobieganie hipotermii) (Wertelecki, 2004; Króliczewska i wsp. 2013).
Organizm ptaków bilans termiczny może prowadzić w oparciu o cztery kluczowe procesy, czyli różne formy kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym otaczającym go: parowanie, promieniowanie, przewodzenie i konwekcję. Najważniejszym z procesów regulacji bilansu termicznego drobiu jest parowanie, choć ptaki nie mają skórnych gruczołów potowych, największe odparowywanie wody odbywa się u nich z powierzchni błon śluzowych, a w szczególności z powierzchni układu oddechowego. Czynnikiem ochładzającym powierzchnie błon śluzowych jest – woda, która to jest w ten sposób tracona z organizmu. Przyjmuje się, iż organizm zwierząt stałocieplnych w zależności od gatunku, wieku, fazy rozwojowej i fizjologicznej, aż w 68-72% stanowi właśnie woda.

 


Woda jest też podstawowym prostym związkiem biochemicznym dla budowy wszystkich tkanek organizmu, a w szczególności krwi – tkanki łącznej płynnej. To środowisko wodne organizmu jest sferą, gdzie rozpuszczone są wszystkie składniki organiczne i nieorganiczne, są one w tym środowisku transportowane i gromadzone (rezerwuar). W grupie wspomnianych składników warunkujących przebieg ponad 99% procesów metabolicznych, a w szczególności transportu do i z komórek przez błony komórkowe (a więc i zdolności regulacji osmozy w procesie termogenenzy ustrojowej – stałocieplności) wyróżnia się elektrolity.

 

 


Elektrolity z chemicznego punktu widzenia są „monowalentnymi jonami”, kationami jak sód (Na+), potas (K+) oraz anionami jak chlor (Cl–) o masach atomowych wynoszących odpowiednio: 22,9898; 39,102 i 35,453 i stałym ładunku +1, +1 i –1 (Hooge, 2003). Natomiast z punktu widzenia fizycznego są między innymi pierwiastkami łatwo przechodzącymi do roztworów przy jednoczesnym zachowaniu swoich jonowych właściwości. W opinii wielu badaczy zajmujących się tematyką elektrolitów w metabolizmie oprócz ww. trzech podstawowych i kluczowych jonów również w tej grupie znaleźć się mogą niektóre jony dwuwartościowe jak wapniowe, fosforowe, magnezowe, siarczanowe oraz specyficzne jony węglanów i dwuwęglanów (Jamroz, 2001; Hooge, 2003; McNaughton i wsp., 2003).
Elektrolity występują w organizmie ptaków głównie w formie zjonizowanej, nierównomiernie rozdzielone pomiędzy płyny zewnątrzkomórkowe oraz wewnątrzkomórkowe. W medium jakim jest woda ustrojowa stanowiącym dominujący składnik w płynach otaczających komórki (zewnątrzkomórkowych) przede wszystkim identyfikuje się jony sodu (aż 93% jonów płynu), jony chloru oraz wapnia i jony węglanowe, a w płynie wypełniającym komórki, obecny jest potas, magnez, a także jony siarczanowe i fosforanowe (Hooge, 2003).
W ciele ptaków orientacyjna koncentracja podstawowych jonów jest w miarę równa w odniesieniu do 1 kg masy ciała, natomiast zawartość wapnia, fosforu czy też magnezu (w formie jonowej) wzrasta w miarę proporcjonalnie do wieku ptaków (Tab. 1) (za Larbier i wsp., 1995).
Natomiast przy podziale na poszczególne tkanki i organy u ptaków koncentracja jonów wykazuje dość istotne zróżnicowanie. Przykładowo w tkance płynnej – krwi, stężenia pojedynczych pierwiastków w stanie równowagi fizjologicznej ustroju są charakterystyczne dla typu użytkowego drobiu, fazy wiekowej, co stanowi dość często w praktyce weterynaryjnej diagnostyki klinicznej ważny marker zaopatrzenia organizmu w te makroskładniki mineralne i równocześnie służyć może jako jeden z parametrów w szacowaniu potrzeb pokarmowych (Tab. 2) (Teeter i wsp., 1996).
Jak podaje między innymi Larbier i wsp., (1995), Bączkowska (1987), Oviedo-Rondon i wsp., (2001) oraz Murakami i wsp., (2001) podział w zakresie funkcyjnym pomiędzy wymienionymi jonami jest stały w organizmie ptaków, a dynamiczne zmiany obserwowane są w rozkładzie ich stężeń (koncentracji) w komórkach i ich otoczeniu pod wpływem wielu czynników, przykładowo: temperatury otoczenia, szeroko rozumianej jakości żywienia (w tym zawartości sumy jonów w paszach) jak i jakości wody pitnej (zawartość w niej rozpuszczonych jonów). W poniższej tabeli przedstawiono rozkład jonów tj. anionów i kationów w plazmie i cytozolu podczas równowagi fizjologicznej w ustroju ptaków w mEq/l* (Tab. 3) (za Larbier i wsp., 1995).
Wspomniany już podział funkcyjny wymienionych makroelementów obejmuje ich status w utrzymywaniu odpowiedniego bilansu wody w organizmie i to na poziomie komórkowym jak i tkankowym (tkanki płynne), regulowanie ciśnienia osmotycznego, współuczestniczenie w utrzymaniu wyrównanego odczynu środowiska wewnętrznego i zewnętrznego poprzez układy buforujące (przeciw alkalozom i acidozom metabolicznym), w tworzeniu i utrzymywaniu bilansu elektrolitowego tzw. DEB (PBE) oraz współtworzenie struktur koloidów w komórkach, występowanie jako grupy czynne w aktywatorach i de aktywatorach wielu enzymów przemian komórkowych np. w cytozolu komórki.
Pozostałe funkcje elektrolitów w organizmie dotyczą też regulacji gazowej organizmu ptaków (np. jony potasu, chloru, sodu, węglanowe), utrzymania termogenezy (proces stałocieplności), regulacji i przebiegu transportu w tym dostarczania tlenu, regulowania i współdziałania z gospodarką hormonalną. Pełnią też one ważne funkcje strukturotwórcze, a więc wpływają na procesy rozwoju układu chrzęstno-kostnego. Również są regulatorami pracy układów np. nerwowego oraz pracy zespołów mięśni np. oddechowych (regulują częstotliwość oddechów i tym samym zdolność ochładzania organizmu), mięśnia sercowego, co wynika między innymi z przytoczonych już ww. funkcji.
Poniżej przedstawiono krótką indywidualną charakterystykę najistotniejszych jonów – elektrolitów u drobiu (Larbier i wsp., 1995; Hooge, 2003; Scott, 1978; Wertelecki 2003):

Koncentracja tego pierwiastka w krwinkach czerwonych ptaków może wynosić do 25 razy więcej niż w osoczu. Również specjalistyczne zespoły tkankowe zbudowane z komórek przewodzących, a więc układu nerwowego czy też komórki mięśni, w tym mięśnia sercowego, zawierać mogą do 20 razy więcej tego pierwiastka niż płyny międzykomórkowe je otaczające (Scott, 1978). Rozkład jonów potasu w organizmie ptaków jest dość stały w stanie równowagi fizjologicznej. W ustroju ptaków oprócz funkcji regulacji osmotycznej, bilansu elektrolitowego DEB (w tym regulacji równowagi kwasowo-zasadowej), aktywacji enzymów czy też wpływu na stopień metabolizmu związków azotowych (aminokwasów) i węglowodanów, potas w formie jonowej współuczestniczy też w przemianie innych makroelementów strukturalno-funkcyjnych, np. fosforu, co ma szczególne znaczenie w żywieniu kur nieśnych. Sód i potas wykazują silne działanie alkalogeniczne w organizmie ptaków.


Wzajemne oddziaływania omawianych jonów, tj. sodu, potasu i chloru stanowią o homeostazie organizmu oraz o tzw. gospodarce elektrolitowej, wodnej (bilans wodny) i mają wpływ na procesy termogenenzy i utrzymanie/regulacje stałocieplności.
Stadia oddziaływania wzajemnego jonów mogą przyjmować trzy podstawowe formy:

W przypadku nadmiernego pobrania sodu u ptaków obserwuje się wzrost przemiany nerkowej prowadzący do próby zwiększenia wydalania tego pierwiastka z organizmu, a proces ten sprzężony jest z ponadnormatywnym spożyciem wody. Równocześnie ze wzrostem wydalania sodu obserwuje się ustanie reabsorpcji kanalikowej w nerkach. Niemniej w sytuacji, kiedy fizjologiczna zdolność wydalnicza nerek przestaje być wystarczającą dla ustroju dochodzi do zatrucia sodem: w badaniu sekcyjnym ptaków często obserwuje się opuchliznę nerkową (hypertrofia nerkowa), wole jest wypełnione płynem, wyraźne zmiany jakościowe we krwi. W obrazie subklinicznym w stadzie widoczne są ptaki z wysiękiem śluzowatym z otworów nosowych, obserwuje się też przyhamowanie wzrostu, spadek spożycia paszy, wyraźną nerwowość – pobudliwość, skupianie się ptaków, rozpostarcie skrzydeł, odwodnienie organizmu (biegunki) i wzrastające upadki.
Przeciwstawny obraz można zaobserwować u drobiu przy utrzymujących się dłuższy czas stanach niedoborowych sodu: zahamowanie wzrostu i rozwoju, spadek aktywności ruchowej w tym przy pobieraniu paszy, obniżenie stopnia przemian metabolicznych aminokwasów, energii i węglowodanów, zmiany strukturalne w kościach długich, keratynizacja rogówki, zmiany w gonadach, zmniejszenie objętości osocza, wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi, zaburzenia równowagi, aż do wystąpienia wstrząsów – neuro-porażeń, a nawet kanibalizm (Larbier i wsp. 1995, Scott, 1978, Wertelecki, 2003). Organizm ptaków przystosował się w toku ewolucji dość dobrze do sytuacji niskiej podaży tego makroskładnika w pokarmie.
Nadmiar jonów potasu jest nieco mniej szkodliwy dla organizmu ptaków niż jonów sodu (do pewnej granicy tolerancyjności). Koncentracja potasu jest płynnie regulowana przez wydalanie nerkowe (w głównej mierze) wraz z interakcją z sodem, o czym już wspomniano. Niemniej w sytuacjach wyjątkowych, gdy podaż tego składnika przekracza znacząco normatywne poziomy dawkowania (rekomendacje), wówczas podobnie jak przy sodzie nerki nie są w stanie sprostać jego wydalaniu, szczególnie potasu plazmatycznego. Dochodzi wówczas do zaburzeń pracy serca, zmiany wodnistości odchodów, zaburzeń osmotycznych i kwasowo-zasadowych, obniżenia niektórych przemian metabolicznych, a w konsekwencji doprowadzić to może do śmierci ptaków. Nadmiar potasu powoduje wzrost reabsorpcji sodu (Larbier i wsp., 1995).
Niedobory potasu, to bardzo rzadkie przypadki, noszą nazwę hipokalcemii – wewnątrz komórek następuje obniżenie stężenia jonów potasu, co prowadzić może do zakwaszenia środowiska wewnętrznego komórki. Głównymi objawami niedoboru jonów K są: osłabienie mięśni, zmniejszenie napięcia ścian jelit, aż do ich rozciągnięcia, osłabienie pracy serca i mięśni oddechowych. Obniżenie kilkuprocentowe poziomu potasu plazmatycznego w okresie wysokich temperatur u ptaków wyraźnie potęguje wzrost ich śmiertelności w tym okresie, a szczególnie to jest widoczne u młodych przegrzanych piskląt lub ptaków o wysokiej masie ciała (przed okresem uboju).
Zaburzenia gospodarki jonów chloru z reguły wykazują formę nadmiaru, niemniej w przypadkach niedoborowych, szczególnie przy skarmianiu pasz zawierających, poniżej 0,7 g Cl/kg, obserwuje się u ptaków obniżenie tempa wzrostu, zagęszczenie fizyczne krwi i płynów śródtkankowych, odwodnienie ustroju wraz z radykalnym spadkiem chlorków we krwi. Mogą występować przy dłuższym deficycie objawy neurologiczne – porażenia ptaków, pozycja z wyciągniętymi kończynami.
Złożoność interakcji (współoddziaływania) pomiędzy omawianymi jonami w organizmie winna być zawsze przedmiotem szerokiej i zbiorczej analizy przy optymalizacji mieszanek dla drobiu. Przykładem takiej interakcji jest omówione już oddziaływanie sodu i potasu w zakresie wyrównywania ich stężeń w płynach ustrojowych, a także układ regulujący transport komórkowy noszący potoczną nazwę pompy sodowo-potasowej, złożonej z jonów sodu, potasu i współuczestnictwa ATP i ATPazy. Pompa ta usuwa na zewnątrz komórki sód, a przenosi do jej wnętrza jony potasu (w stanie równowagi fizjologicznej). Podstawowym źródłem energii w tym procesie jest ATP powstające z komórkowego utleniania glukozy (Larbier i wsp., 1995). Zaś najważniejszym medium jest – faza wodna i cząsteczki wody.
Tak więc reasumując powyższe podsumowanie fizjologicznej roli jonów, ich związku z procesami metabolicznymi i bilansem wody – utożsamianym ze zdolnością do utrzymania i regulacji stałej temperatury ciała, stwierdzić należy, że całość tych procesów winna być brana pod uwagę, gdy chce się regulować, wspomagać lub ukierunkowywać homeostazę termiczną i bilans wodny organizmu.

dr inż. Tomasz Wertelecki, mgr inż. Piotr Łambucki