Z teczki lekarza weterynarza

Pyt. 1: Czy pasza dla kurcząt brojlerów, może być stosowana w żywieniu indyków? Moje pytanie wynika z faktu, iż ta pasza jest tańsza o około 200zł/t.
Magda P., Wierzcholas

 


Odp: Problem ten jest często poruszany. Z punktu widzenia samego żywienia (prostego zbilansowania), pasza dla kurcząt brojlerów mogła by być stosowana dla indyków, które skończyły 7-9 tydzień życia, ale pod jednym warunkiem: jeżeli będzie to pasza pozbawiona kokcydiostatyku (salinomycyna, narazayna, monenzyna). Indyki są wrażliwe na wyżej wymienione substancje. Podanie paszy z salinomycyną i narazyną kończy się ostrym zatruciem i dużymi stratami w stadzie. Monenzyna zaś jest trująca w przypadku podawania dodatkowo niektórych antybiotyków np. tiamuliny. Dodatkowo zatruciu sprzyjają wysokie temperatury. Kolejnym problemem jest fakt, iż są inne dopuszczone dawki kokcydiostatyków dla kurcząt i indyków. Dlatego też jeżeli już ktoś koniecznie chce wprowadzić do żywienia indyków tańszą paszę dla kurcząt, to musiałby ją specjalnie zamówić.

Pyt. 2: Posiadam fermę kur niosek. Zaobserwowałem już w kilku rzutach z rzędu, iż kury po około 20 tyg. nieśności zaczynają stopniowo jeść mniej paszy. Problem jest jednak w tym, iż widzę że ptaki są głodne tj. żerują, ale „grzebią” w paszy, czegoś szukają i nie jedzą. Z czym to może być związane? Problem nie jest bardzo duży, ale nieśność jest nieco mniejsza niż w przewidzianych normach.
Stanisław G., Sałom


Odp: Kwestia niskiego apetytu u kur niosek (szczególnie typu lekkiego) jest znana od dawna. Kury fizjologicznie z wiekiem coraz gorzej przyswajają wapń z paszy, w związku z czym jest go w kolejnych partiach procentowo coraz to więcej. Dlatego też wzrasta udział komponentów mineralnych np. kreda pastewna czy fosforan dwuwapniowy. Należałoby zatem skontaktować się z firmą dostarczającą paszę, by zwiększyła udział ziół i apetyzerów w paszy.


Odpowiedzi udzielił Wojciech Grudzień