Strefa Drób

Wentylacja energooszczędna dla drobiu Oszczędza energię i przyczynia się do lepszej wydajności produkcji


FarmOnline

 

SKOV – Klimat dla wzrostu

Od ponad 40 lat systemy i rozwiązania firmy SKOV zapewniają zwierzętom optymalne warunki klimatyczne, umożliwiające ich prawidłowy rozwój i gwarantujące najwyższy możliwy poziom produktywności hodowli. Systemy wentylacyjne SKOV każdego dnia zapewniają wentylację dla milionów zwierząt na całym świecie.
Systemy wentylacji SKOV są instalowane na całym świecie. Dysponujemy systemami dostosowanymi do różnych warunków klimatycznych. Tworzymy klimat dla wzrostu, niezależnie od tego, gdzie nasi klienci i partnerzy prowadzą swoją działalność.

 


Cel wentylacji


Wobec systemów klimatyzacji dla budynków inwentarskich stawia się wysokie wymagania, aby zapewnić precyzyjne dostosowanie temperatury, wilgotności powietrza oraz prędkości przepływu powietrza w celu stworzenia optymalnych warunków. Ptaki wysoko udoskonalonych ras w połączeniu z wysokim zagęszczeniem hodowli wymagają precyzyjnej regulacji klimatu.
Jeżeli wilgotność powietrza wzrasta, ptaki odczują wyższą temperaturę nawet wtedy, gdy pozostanie ona niezmieniona. Podobnie niska wilgotność może spowodować, że ptaki odczuwać będą niższą temperaturę nawet wtedy, gdy się nie obniży.
Odwrotna zasada dotyczy prędkości powietrza. Jeżeli wzrasta, ptaki odczują niższą temperaturę nawet wtedy, gdy temperatura pozostanie niezmieniona.
Jest tylko jedna prawidłowa temperatura – jeżeli nie będzie utrzymana, nie będzie możliwe utrzymanie optymalnej wydajności.Konstrukcja systemu LPV


Wentylacja podciśnieniowa LPV


LPV (ang. Low Power Ventilation – wentylacja energooszczędna) z wlotami ściennymi lub sufitowymi to klasyczny przykład systemu podciśnieniowego, stosowanego w umiarkowanej strefie klimatycznej.
System LPV składa się z:
■    Wlotu powietrza – świeże powietrze kierowane jest do budynku przez wloty ścienne DA 1200/1911 lub wloty sufitowe DA 1500. Na niektórych rynkach stosowane są wloty sufitowe DA 50.
■    Wylot powietrza – przez wylot DA 600/920 oraz wentylatory ścienne DB 1400.
■    Sterowanie klimatem – DOL 534/539 zapewnia wydajne i precyzyjne sterowanie klimatem.
■    Powiązanie – silnik wyciągarki DA 75 wraz z kompletnym zestawem montażowym.
System można uzupełnić o alarm oraz otwieranie awaryjne, chłodzenie wysokociśnieniowe, ogrzewanie oraz system FarmOnline®.


Systemu LPV składa się z:


Czerpnia powietrza

Niezależnie od rozmiaru, układu i umiejscowienia budynku SKOV ma rozwiązanie, które dostarczy do niego świeże powietrze. Prawidłowa objętość powietrza musi zostać wprowadzona do budynku na właściwej wysokości, z prawidłowym kierunkiem i prędkością przepływu. Zarówno wloty DA 1200/1211/1911 jak i DA 1500 są wyposażone w system Advanced Inlet Control (zaawansowane sterowanie wlotem), który podnosi wydajność wprowadzanych strumieni powietrza – zwłaszcza zimą.
Na przykład, gdy zapotrzebowanie na powietrze jest niskie, otwierany jest tylko co czwarty wlot. Oznacza to, że powietrze jest skupione w kilku intensywnych strumieniach powietrza, co zapewnia optymalne warunki w budynku. Zaawansowane sterowanie wlotem to opatentowany system SKOV.


Wlot powietrza
DA 1200/1211/1911
DA 1200/1211/1911 to seria wlotów powietrza przeznaczonych do wbudowywania w ściany betonowe lub mocowania do wewnętrznych ścianek o lekkiej konstrukcji.

Charakterystyka urządzeń DA 1200/1211/1911

■    Płyta kierunkowa powietrza kieruje strumienie powietrza w optymalnym kierunku wzdłuż sufitu.
■    Klapa wzmocniona metalową taśmą zapewnia szczelne zamykanie wlotu.
■    Uszczelniona żaluzja przeciwdziała powstawaniu skroplin.
■    Szybkie i łatwe do czyszczenia myjką wysokociśnieniową.
■    Dostępne z pułapkami świetlnymi i drobną siatką
■    Możliwość montażu pułapki świetlnej na DA 1211.
Wlot sufitowy DA 1500
Wlot sufitowy DA 1500 to uniwersalny wlot powietrza skonstruowany przede wszystkim do montażu w sufitach. Ma on za zadanie zapewniać optymalny kierunek przepływu powietrza we wszystkich warunkach.

Charakterystyka DA 1500
■    Umożliwia wysoką wydajność przy niskiej prędkości powietrza.
■    Optymalne wykorzystanie wysokiej wydajności wlotu, nawet przy niskiej lub średniej intensywności wentylacji.
■    Chłodzenie wysokociśnieniowe łatwe w instalacji.
■    Uszczelniona żaluzja przeciwdziała powstawaniu skroplin.
■    Szybkie i łatwe do czyszczenia myjką wysokociśnieniową.

Czerpnia dachowa DA 50
Dzięki przegrodom dzielonym powietrza możliwe jest połączenie wysokiej wydajności z niską prędkością powietrza w strefie zwierząt w czasie niskich temperatur zewnętrznych, przez co zwierzęta są chronione przed przeciągami. W czasie wysokich temperatur zewnętrznych, gdy niezbędny jest efekt chłodzenia uzyskiwany przez prędkość powietrza, wlot dachowy DA 50 zapewnia wysoką wydajność z dużą prędkością powietrza przy pełnym otwarciu.


Charakterystyka DA 50
■    Nowo opracowany system ruchu równoległego zapewnia, że zespół dystrybucyjny jest otwierany równomiernie w całym obwodzie.
■    Stuprocentowa regulacja bezstopniowa otworu zapewnia prawidłowy zakres strumienia powietrza.
■    Seria elastycznych kanałów jest przystosowana do montażu we wszystkich typach budynków.

Wylot powietrza

Montując wylot powietrza, należy pamiętać o zapewnieniu dużej wydajności przy niskim poborze mocy. Mając to na uwadze firma SKOV skonstruowała systemy wentylacji regulowane zgodnie z zasadą MultiStep®.
Komputer klimatyczny steruje jednym wentylatorem w trybie bezstopniowym od 0 do 100%, podczas gdy pozostałe wentylatory w budynku są uruchamiane zależnie od potrzeby. Za każdym razem, gdy uruchamiany jest dodatkowy wentylator, wentylator pracujący w trybie ciągłym jest uruchamiany ponownie od poziomu zera procent. Ponadto system MultiStep® zapewnia system wentylacji z większą stabilnością ciśnienia i mniej czuły na wiatr.

 

Wylot DA 600/920
DA 600/920 jest skonstruowany w taki sposób, że wentylator wewnątrz wylotu oferuje najwyższą możliwą wydajność przy najniższym możliwym poborze mocy. Osiąga się to poprzez zmniejszenie stabilności ciśnienia wylotu. Wylot DA 600/920 można dostosować do danego budynku w zakresie kąta nachylenia dachu, koloru, miejsca instalacji z boku lub na kalenicy, poddasza, itp.
Charakterystyka urządzeń
DA 600/920
■    Aerodynamiczna konstrukcja – wysoka wydajność przy niskim poborze mocy.
■    Gładka powierzchnia, do której nie przylega brud, odporna na czyszczenie wysokociśnieniowe
■    Materiał odporny na uderzenia
■    Montaż w kalenicy, z boku dachu lub w ścianie
■    Moduł ochrony środowiska, który zwiększa wysokość na jakiej powietrze jest uwalniane
■    Tworzywo nadające się do recyklingu

Wentylatory ścienne
Wentylatory ścienne to idealne rozwiązanie, gdy potrzebna jest dodatkowa wydajność tradycyjnego systemu LPV. Gdy zapotrzebowanie na powietrze przekracza pewien poziom, można uruchomić jeden lub więcej wentylatorów ściennych w celu uzupełnienia modułów wylotowych.

Charakterystyka wentylatora ściennego
■    Obudowa wentylatora jest wykonana z płyty ze stali ocynkowanej
■    Samooczyszczające się łopatki wentylatora
■    Odporny na czyszczenie wysokociśnieniowe
■    Wyrzutnia powietrza zapobiega przypadkowemu otwarciu w czasie wietrznej pogody
■    Wyrzutnia zamyka się szczelnie, gdy wentylator nie pracuje, co zapobiega fałszywemu pobieraniu powietrza
■    Uszczelniona pokrywa zapobiega przedostawaniu się kurzu i wilgoci, gdy wentylator nie pracuje, np. zimą.
■    Pułapka świetlna zapewnia wysoki poziom przyciemnienia światła i niewielką utratę ciśnienia.

Klimatyzacja


Komputer DOL 534/539 posiada duży wyświetlacz graficzny, który służy również jako ekran dotykowy umożliwiający nawigację przez opcje menu komputera budynku. Menu są proste i logicznie zaprojektowane. System umożliwia opcjonalny wybór osobistych skrótów na stronie głównej. Funkcje używane codziennie znajdują się na najwyższym poziomie w strukturze menu. DOL 534 to komputer klimatyczny, natomiast DOL 539 to połączony komputer klimatyczny i hodowlany.

Funkcje klimatyczne DOL 534/539

Komputer DOL 534/539 obsługuje niesamowitą liczbę funkcji, które umożliwiają automatyzację i sterowanie hodowlą:
■    Kontrola temperatury, wilgotności i wentylacji w odniesieniu do wieku zwierząt
■    MultiStep®
■    Kontrola według zasady „prawdziwego powietrza”
■    Wentylacja cykliczna przy minimalnej wentylacji
■    Wysokociśnieniowe chłodzenie
■    Pliki rejestru alarmów i pracy
■    Alarm w przypadku nieprawidłowego zużycia wody
■    Funkcja chwytania
■    Krzywe trendów
■    Zabezpieczenie pustego budynku przed szronem
■    Przesyłanie danych do systemu FarmOnline® przez 100 Mbitowe złącze LAN Ethernet.

 Powiązanie

Zestawy montażowe ze wszystkimi niezbędnymi częściami wraz z podkładkami, przewodami, śrubami, złączkami, kołami pasowymi, itp. są dostarczane wraz z niezbędnymi podzespołami, podsystemami i systemami. Ważne jest prawidłowe połączenie wszystkich części systemu wentylacji, aby zapewnić jego optymalną wydajność.

Silnik wyciągarki DA 75
DA 75A to seria bardzo wytrzymałych i kompaktowych silników wyciągarek, opracowanych specjalnie do sterowania wlotami w systemach wentylacyjnych.
Charakterystyka DA 75
■    Może obsługiwać do 128 wlotów ściennych
■    Przełącznik sterowania ręcznego
■    Wersja 24 V może być używana do otwierania awaryjnego
■    Mechaniczne pomijanie otwierania awaryjnego


System alarmowy

W budynkach wentylowanych mechanicznie istnieje ryzyko, że zwierzęta ucierpią jeżeli wystąpi awaria wentylacji. System alarmowy zapewnia możliwość szybkiego przywrócenia wentylacji.

System alarmowy DOL 2200
DOL 2200 to elastyczny i niezawodny, bezawaryjny system alarmowy, który można szybko i łatwo dostosować do bieżącej produkcji.

Charakterystyka DOL 2200

■    Alarm przez alarm lokalny lub telefon
■    Wbudowana linia stacjonarna lub moduł GSM
■    Może monitorować temperaturę w dziesięciu sekcjach
■    Moduł rozszerzenia – dziesięć dodatkowych wejść alarmowych
■    Wyświetlacz graficzny zapewniający przegląd danych
■    Alarm głosowy – wiadomość głosowa
■    Kompensacja wysokiej temperatury zewnętrznej


Otwieranie awaryjne

Gdy zagęszczenie hodowli jest wysokie, wezwanie alarmowe rzadko jest wystarczającym rozwiązaniem w przypadku awarii systemu wentylacji – ponieważ awaria wentylacji po prostu wymaga natychmiastowego działania. SKOV oferuje dwa rodzaje otwierania awaryjnego – sterowanego temperaturowo oraz poprzez sygnał WŁ./WYŁ.

Otwieranie awaryjne sterowane temperaturą DOL 278
Wraz z komputerem klimatycznym firmy SKOV, DOL 278 stanowi niezależny awaryjny system otwierania, służący do otwierania systemu wentylacji w przypadku awarii zasilania lub awarii mechanicznej lub błędu eksploatacyjnego, uruchamiany w przypadku wystąpienia zbyt wysokiej temperatury. Limit otwierania awaryjnego jest ustawiany za pomocą pokrętła regulacyjnego. Otwieranie awaryjne jest dostępne również w wersji WŁ./WYŁ., które całkowicie otwiera system wentylacji w przypadku awarii wentylacji.

Chłodzenie wysokociśnieniowe

W nowoczesnych hodowlach produkcyjnych brojlery są wrażliwe na wysokie temperatury. Jeżeli temperatura zewnętrzna przekracza 30°C, może to mieć poważne konsekwencje dla wydajności produkcji oraz dobrostanu ptaków (stres cieplny).
Nawet jeżeli dopływ powietrza jest utrzymywany na wysokim poziomie, wysokie temperatury zewnętrzne, przekraczające 30°C spowodują niższy dzienny przyrost wagi oraz zwiększoną śmiertelność brojlerów. Negatywne skutki dla hodowli można w znacznym stopniu zmniejszyć, jeżeli temperatura w budynku zostanie obniżona o 2–10°C. Taką redukcję można uzyskać poprzez chłodzenie wysokociśnieniowe.

Wysokociśnieniowy system chłodzący DA 2000
W wysokociśnieniowych systemach chłodzących do powietrza znajdującego się wewnątrz budynku dodawane są rozpylone cząsteczki wody. Cząsteczki te parują w ogrzanym powietrzu, co powoduje jego ochładzanie. Odpowiednia konfiguracja chłodzenia wysokociśnieniowego pozwala obniżyć temperaturę o 2–10°C.

 

Dysze są montowane w opatentowanych uchwytach dysz FlexClamp, umożliwiających ich łatwe umieszczanie na rurach i zdejmowanie z nich.
System wysokociśnieniowy może być także używany do nawilżania oraz wiązania kurzu.

Ogrzewanie

Podzespoły systemu ogrzewania SKOV są bardzo wysokiej jakości i są dobrze dostosowane do wymagającego środowiska budynku.
Rury żebrowane Spiraflex pozwalają stworzyć efektywną, sprawnie reagującą instalację grzewczą, pozwalającą stworzyć w budynku doskonały klimat. Wykonane ze stali rury żebrowane Spiraflex (jakość rur kotłowych) są całkowicie spawane, co zapewnia udokumentowany wysoki poziom przekazywania ciepła.
Ponadto oferujemy kompletne układy bocznikujące, umożliwiające regulację ogrzewania powietrza w pomieszczeniu i grzania podpodłogowego. Układy takie zapewniają optymalne sterowanie temperaturami w stosunku do poboru mocy we wszystkich warunkach. Efektem jest stworzenie w budynku najlepszego możliwego środowiska produkcyjnego.


FarmOnline®Management


Dostęp do danych zawsze i wszędzie

FarmOnline® to narzędzie do zarządzania opracowane przez firmę SKOV dla wciąż powiększających się ferm trzody chlewnej i drobiu. System umożliwia osiąganie najwyższego możliwego poziomu produktywności gospodarstwa. Rozwiązanie FarmOnline® obejmuje centralne monitorowanie komputerów z kilku budynków i graficzne prezentowanie zebranych danych.
Klimat

Po zapoznaniu się z różnymi ekranami przeglądowymi ekran klimatu pozwala na bardziej szczegółową kontrolę warunków klimatycznych. Wybrane kluczowe wartości dotyczące temperatury, wilgotności, chłodzenia, ogrzewania i wentylacji są wyświetlane w postaci przejrzystych elementów graficznych, w których ustawienia można zmieniać w czasie rzeczywistym. Efektywna funkcja Climate History systemu FarmOnline® umożliwia przechowywanie danych nawet przez pięć lat.

Produkcja brojlerów

Moduł FarmOnline® przedstawia wiele danych produkcyjnych dotyczących hodowli brojlerów w postaci przejrzystych elementów graficznych, zapewniając użytkownikowi szybki przegląd oraz możliwość przeprowadzania głębokich analiz.
Wyświetlając bieżące oraz historyczne dane dotyczące śmiertelności, wagi oraz zużycia paszy system FarmOnline umożliwia śledzenie rozwoju poszczególnych partii oraz porównywanie partii, danych odniesienia oraz poprzednich partii.

Moduł Management

Moduł FarmOnline® Management ułatwia producentom dbanie o to, aby systemy we wszystkich budynkach na wszystkich fermach działały zgodnie z zaplanowanymi ustawieniami i strategiami. Oprogramowanie w wyraźny sposób pokazuje wszelkie odchylenia, dzięki czemu producent może łatwo pilnować prawidłowej konfiguracji kontrolerów.© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.