Core program żywienia brojlerów, w którym wykorzystywane jest całe ziarno pszenicy

Agrifirm

 

W sierpniu ubiegłego roku firma Agrifirm wprowadziła na rynek nowy program żywienia dla brojlerów oparty na koncentracie paszowym, do którego w zależności od okresu tuczu dodawane jest całe ziarno pszenicy w odpowiednich proporcjach. Po półrocznym funkcjonowaniu programu Core na rynku pora na weryfikację jego efektywności w codziennej praktyce żywieniowej. W tym celu odwiedziliśmy fermę pana Zbigniewa Tomiak w Zamysłowie (k. Poznania).

 

 

Pan Zbigniew swoją przygodę z produkcją drobiarską rozpoczął w 1991 roku, kiedy to w pomieszczeniach po pieczarkarni założył swój pierwszy kurnik z obsadą 1 200 ptaków. Początki wolnego rynku, pomyślna koniunktura rynkowa oraz zmysł biznesowy przyczyniły się do dynamicznego rozwoju produkcji. W 2001 roku ferma została przeniesiona do Zamysłowa. Bardziej rozległe tereny rolnicze dały większe możliwości rozwoju działalności. W chwili obecnej pan Zbigniew posiada trzy kurniki, w których w trakcie jednego cyklu, produkuje około 100 000 brojlerów. Dwa lata temu na własny użytek wybudował ubojnię drobiu, dzięki czemu uniezależnił się od innych ubojni zewnętrznych. W biznesie ważne są również wartości rodzinne, dlatego fermę hodowlaną prowadzi wspólnie z synem Szymonem, a nad prawidłowym funkcjonowaniem ubojni czuwają jego żona Renata i córka Natalia.

Z Cehave Pasze, obecnie Agrifirm, pan Zbigniew współpracuje od początków obecności firmy na polskim rynku, a wytwórnia w Szamotułach dostarczała mu paszę jeszcze za czasów Polzito. Współpraca układa nam się bardzo dobrze, najbardziej cenię sobie fachowe doradztwo, elastyczność oraz indywidualne podejście specjalistów z Agrifirm – podkreśla pan Tomiak. – Jest jednym z pierwszych hodowców, którzy zaczęli stosować na swojej fermie pasze Core. – Już od czterech cykli produkcyjnych żywienie brojlerów opieram na nowych mieszankach paszowych. Na początku miałem obawy czy w paszy dostarczanej z wytwórni koncentrat będzie odpowiednio wymieszany z całym ziarnem pszenicy – przyznaje – jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku. Koncentrat rozprowadzony jest równomiernie, a pasza jest chętnie pobierana przez kurczaki. Oprócz gotowych mieszanek paszowych firma Agrifirm posiada w swojej ofercie również koncentrat Core, który można samodzielnie mieszać z pszenicą w własnej produkcji lub z zakupu.
Według pana Zbigniewa jedną z głównych zalet nowego programu jest rewelacyjna jakość ściółki, wizualnie wygląda bardzo dobrze i przede wszystkim jest sucha. Zauważalna jest także poprawa zdrowotności stada, od czasu przejścia na żywienie paszą Core o ponad 1% zmniejszyła się liczba upadków w trakcie całego cyklu produkcyjnego. Obecność całych ziaren pszenicy powoduje, że pasza dłużej pozostaje w przewodzie pokarmowym, co wpływa dodatnio na wykorzystanie paszy i co za tym idzie obniżenie kosztów produkcyjnych.

 


Dla hodowcy, który dostarcza mięso drobiowe bezpośrednio do sieci sprzedaży bardzo istotne są takie parametry jak wybojowość oraz jakość tuszki. Pan Zbigniew może kontrolować je we własnej ubojni. Jakość tuszek jest bardzo dobra, a jeśli chodzi o wybojowość, w porównaniu ze zwykłą paszą granulowaną, nie zauważyłem jej spadku – podkreśla. Stosowanie paszy Core wpływa na poprawę dobrostanu ptaków, czego namacalnym dowodem jest rewelacyjna jakość stópek w porównaniu ze stosowaniem pasz tradycyjnych.
Na koniec poprosiliśmy o przepis na sukces w produkcji. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż nie jest to wcale tak proste do zdefiniowania. Na wyniki hodowlane wpływa mnóstwo różnorodnych czynników. Ważna jest jakość piskląt oraz zapewnienie im w kurniku warunków właściwych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niezwykle istotne jest odpowiednie zarządzanie na fermie, dotyczy to zarówno kwestii produkcyjnych, jak i finansowych oraz organizacyjnych. Do kluczowych czynników należy również efektywne żywienie, zbilansowane odpowiednio do potrzeb stada, jak to ma miejsce w przypadku pasz Core.