Z teczki lekarza weterynarii

Pytanie 1:
Na mojej fermie zdarza się, że w czasie upalnych dni, tuczniki powyżej 70 kg padają. Dodam, że budynek jest wyposażony jedynie w wentylację wyciągową. Czy można jakoś temu zapobiegać?

ODP:
Po pierwsze zalecić można 5% dodatek łubinu żółtego, który zawiera dużo argininy, a ta obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo należy suplementować paszę w witaminę C, która działa uspokajająco oraz antystresowo. Kolejno można także stosować preparaty z witaminą E i selenem oraz ułatwiające oddychanie (olejki eteryczne i kofeina). Dobre efekty daje także podawanie polopiryny (aspiryny) w dawce 10g/100l wody.

 


Pytanie 2:
Ostatnimi czasy mam problem z brakiem apetytu u loch karmiących. Produkuję sam pasze i wcześniej nie było tego problemu. Lochy te w efekcie tracą pokarm i nie odchowują tyle prosiąt jak inne. Co mogę zrobić?

ODP:
Na rynku jest wiele preparatów poprawiających apetyt zarejestrowanych dla ludzi czy zwierząt towarzyszących. Stosowanie ich u loch ze względu na duże masy ciała jest jednak bardzo kosztowne. Bardzo dobre efekty daje zadawane tym lochom całych jabłek lub słodkich ziemniaków.

Pytanie 3:
Prosięta już drugiego dnia po urodzeniu dostają silnej biegunki, co skutkuje dużymi upadkami w pierwszych pięciu dniach życia osesków. Mój weterynarz twierdzi, że to kolibakterioza i na to je leczy. Czy można coś z tym zrobić?

ODP:
Najbardziej sensowne wydaje się uodparniać prosięta przeciwko kolibakteriozie poprzez szczepienie loch. Na rynku są dostępne takie szczepionki. Należy także zwrócić uwagę na higienę kojców porodowych.

 

 

Wojciech Grudzień