Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 1-2/2021

HTCH 1 2.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: Rozmaitości – rynek trzody chlewnej; Rozmaitości – rynek surowców paszowych

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

 

  1. Aktualna sytuacja w chowie i hodowli świń Rodian Pawłowski
  2. Zalecenia i ograniczenia stosowania pasz rzepakowych dla warchlaków i tuczników Anita Zaworska-Zakrzewska, Małgorzata Michalak
  3. Pasza oparta o produkty sojowe dla prosiąt to opłacalna decyzja. Redukcja problemów z trawieniem u prosiąt jest podstawą zdrowego wzrostu przez całe życie zwierząt Jes Klausen
  4. Przydatność świń ras zachowawczych do produkcji ciężkich tuczników Marek Babicz, Magdalena Napieracz, Krzysztof Kołtun
  5. Wrzody żołądka – choroba często dotykająca wielkotowarowe fermy trzody chlewnej Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  6. Przydatność badań laboratoryjnych w codziennej pracy fermy Beata Sinkiewicz, Dariusz Witczak
  7. Jak dobrze kupić loszkę remontową Robert Burek
  8. Technopatie i stereotypie w chowie świń – występowanie i możliwości przeciwdziałania Dorota Bugnacka
  9. Proekologiczne metody chowu świń Marek Babicz, Damian Zarajczyk
  10. Organizacja produkcji świń w Danii Marek Wróbel
  11. Zbiorniki na gnojowicę – budowa, umiejscowienie i wymagania techniczne Przemysław Marek

 

Wyposażenie chlewni*
Tuczniki - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 13 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

Zbiorniki na gnojowicę – budowa, umiejscowienie i wymagania techniczne

Przemysław Marek

 

Gnojowica, jako produkt uboczny powstający podczas chowu trzody chlewnej stanowi cenny surowiec, lecz w przypadku złego zagospodarowania może być przyczyną znacznego zanieczyszczenia środowiska.

Organizacja produkcji świń w Danii

Marek Wróbel; A-one Denmark, Area Manager

 

Duńska produkcja trzody chlewnej stanowi około 8% produkcji w krajach UE. Obecnie obserwuje się w tym kraju spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie. Rośnie natomiast wielkość ferm, które z kolei są większe i bardziej wyspecjalizowane pod względem produkcji. Tylko około 16% ferm duńskich prowadzi chów w cyklu zamkniętym, pozostałe 84% to gospodarstwa nastawione na produkcję warchlaków lub tuczników. Dane statystyczne podają, że około 1,1% stanowią gospodarstwa zajmujące się produkcją ekologiczną.

Proekologiczne metody chowu świń

Marek Babicz, Damian Zarajczyk; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Populacja ludności na świecie stale rośnie. Obecnie wynosi około 7,8 mld. Przewiduje się, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie do niemal 10 miliardów. Przyrost ludności wiąże się ze wzrostem konsumpcji mięsa. Jest to szczególnie widoczne w krajach rozwijających się. Ta tendencja prowadzi do zwiększania produkcji żywca wieprzowego, przy czym aby nadążyć za zapotrzebowaniem sięga się po intensywne, wręcz przemysłowe metody chowu świń.

Technopatie i stereotypie w chowie świń – występowanie i możliwości przeciwdziałania

Dorota Bugnacka; Katedra Hodowli Trzody Chlewnej, UWM Olsztyn

 

Technopatie, czyli schorzenia somatyczne i urazy wywołane negatywnym działaniem środowiska produkcji (chów bezściołowy, duża koncentracja zwierząt, produkcja w reżimie technologicznym) oraz stereotypie (wywołane ograniczeniem swobody ruchu, ubogim środowiskiem produkcji, które generują nudę, stres, i frustrację), czyli patologie behawioralne, są zjawiskami specyficznymi dla tak zwanych nowoczesnych systemów produkcji. Nowoczesnych w sensie technologicznym, ale wyjątkowo niesprzyjających zdrowiu, odporności i równowadze emocjonalnej (komfortowi psychicznemu) zwierząt. Ograniczenia w zakresie możliwości wyrażania naturalnego dla gatunku behawioru, ograniczenia powierzchni życiowej i przestrzeni, wywołują dyskomfort i stres. Te są z kolei początkiem problemów zarówno w zakresie zdrowia fizycznego (technopatie), jak i psychicznego (stereotypie).

Jak dobrze kupić loszkę remontową

Robert Burek; Dr Burek Service

 

Remont stada jest jednym z integralnych elementów produkcji świń. Głównymi przyczynami selekcji loch w stadzie i zastępowanie ich młodymi loszkami to: brak prośności, brak rui, poronienia, kulawizny, słabe wyniki produkcyjne, wiek, stany chorobowe, bezmleczność. Wybrakowane lochy muszą być zastąpione młodymi loszkami.

Przydatność badań laboratoryjnych w codziennej pracy fermy

Beata Sinkiewicz, Dariusz Witczak

 

Posiadacze trzody chlewnej na co dzień bacznie obserwują swoje zwierzęta i starają się natychmiast reagować na wszelkie niepokojące sygnały wysyłane przez nie. Problem pojawia się w momencie, gdy identyfikacja statusu zdrowotnego zwierzęcia nie jest możliwa „gołym okiem”.

Wrzody żołądka – choroba często dotykająca wielkotowarowe fermy trzody chlewnej

Agnieszka Wilczek-Jagiełło; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

 

Wrzody żołądka stanowią obecnie poważne wyzwanie dla hodowców trzody chlewnej. Szacuje się, że nawet ponad 90% tuczników może być w pewnym okresie tuczu dotkniętych problemem owrzodzeń błony śluzowej żołądka. Różny jest oczywiście stopień nasilenia zmian chorobowych – u 6% osobników zmiany chorobowe uznaje się za silnie wyrażone, a u około 2,5% owrzodzenia kończą się upadkiem spowodowanym wykrwawieniem się zwierzęcia. Owrzodzenia żołądka mogą więc być dużym problemem i generować duże straty w hodowli.

Przydatność świń ras zachowawczych do produkcji ciężkich tuczników

Marek Babicz, Magdalena Napieracz, Krzysztof Kołtun; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Praktyczna hodowla zachowawcza świń w Polsce jest prowadzona od 1997 roku, kiedy to rozpoczęto realizację Programu Ochrony Zasobów Genetycznych ras: puławskiej (puł), złotnickiej białej (złb) i złotnickiej pstrej (złp).

Pasza oparta o produkty sojowe dla prosiąt to opłacalna decyzja. Redukcja problemów z trawieniem u prosiąt jest podstawą zdrowego wzrostu przez całe życie zwierząt

Jes Klausen; technolog żywienia, Hamlet Protein

 

Celem każdego technologa żywienia jest opracowanie możliwie najlepszych pasz, aby zapewnić trzodzie bezproblemowe życie i optymalną wydajność w ramach wybranych surowców i dodatków. Priorytetem jest oczywiście opracowanie strategii żywienia jak najszybciej wprowadzającej świnie na rynek i zapewniającej rolnikowi optymalne zyski. Jak należy to robić?

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.