Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 5-6/2021

HTCH 5 6.2021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Rozmaitości - ceny PL, ceny UE, handel 2019/2020, handel I-III 2021, ceny pasze

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

 

  1. Metody uszlachetniania wysokobiałkowych surowców w przemyśle paszowym i ich ocena w żywieniu trzody chlewnej Anita Zaworska-Zakrzewska, A. Mackiewicz
  2. Zmniejszenie ilości czynników antyżywieniowych w paszach typu (pre) starter Hamlet Protein
  3. Włókno - wpływ na zdrowie i produkcyjność Wioletta Biel
  4. Glutaraldehyd - Skuteczna dezynfekcja gwarancja efektywnej walki z asf Kersia
  5. Zadbać o najsłabsze prosięta Beata Sinkiewicz, Dariusz Witczak
  6. Stres cieplny w sektorze loch karmiących Oliwia Duszyńska-Stolarska
  7. Podwyższona temperatura wewnątrz tuczarni Marcin Sońta, Miranda Sońta
  8. Rekuperacja powietrza powentylacyjnego w budynkach dla trzody chlewnej Przemysław Marek
  9. Obgryzanie ogonów u świń rosnących Marek Babicz, Magdalena Napieracz
  10. Szczepienia - niezbędny element Marcin Sońta, Miranda Sońta
  11. Postępy w duńskiej genetyce świń Marek Wróbel
  12. Zwalczanie choroby zakaźnej u zwierząt. Kilka porad dla hodowcy Przemysław Lech

 

Producenci pasz dla trzody chlewnej*
Wyposażenie chlewni*
Tuczniki - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 13 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

Zwalczanie choroby zakaźnej u zwierząt. Kilka porad dla hodowcy

30Przemysław Lech; www.prawnikhodowcy.pl

 

Niezależnie, czy jest to grypa ptaków, ASF czy białaczka enzootyczna, postępowanie prowadzone przez Inspekcję Weterynarii jest w zasadzie takie samo w każdym przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt zwalczanej z urzędu. Z niepokojem można zaobserwować, że hodowcy, u których stwierdzono dane ognisko chorobowe, mają coraz częstsze problemy z organem, który to postępowanie prowadzi. Czynności prowadzone są wadliwie, uporczywie, na odszkodowania trzeba czekać coraz dłużej i są przyznawane w zaniżonej wysokości, a nierzadko kończy się całkowitą odmową wypłaty. 

Postępy w duńskiej genetyce świń

Marek Wróbel; A-one Denmark, Area Manager

 

Ponad 100-lat doświadczeń w prowadzeniu hodowli trzody chlewnej gwarantuje, że Duńczycy posiadają jeden z najlepszych na światowym rynku materiał genetyczny.

Szczepienia - niezbędny element

Marcin Sońta; Katedra Hodowli Zwierząt, Instytut Nauk o Zwierzętach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, SGGW, Miranda Sońta

 

Szczepienie zwierząt utrzymywanych w hodowli, jest bardzo ważnym aspektem, nie tylko jeżeli chodzi o zwalczanie chorób zakaźnych, ale także o ekonomikę samej hodowli. Dostępne biopreparaty są coraz bardziej skuteczne oraz bezpieczne dla samych zwierząt. Ostatnie lata pozwoliły stworzyć wiele rodzajów szczepionek i świetnie dostosować ich działanie dla odpowiednich grup produkcyjnych, a co się z tym wiąże znacznie ułatwić ich stosowanie. Korzystając z tych biopreparatów, musimy jednak pamiętać o ewentualnych okresach karencji, jak również o urzędowych ograniczeniach stosowanych chemioterapeutyków.

Obgryzanie ogonów u świń rosnących

Marek Babicz, Magdalena Napieracz; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Jednym ze wskaźników poziomu dobrostanu w chlewni jest behawior i stan zdrowia świń różnych grup wiekowych. Zwierzęta, którym zapewniono optymalne warunki bytowo-produkcyjne przejawiają prawidłowe wzorce behawioralne, bez objawów niepokoju, stresu czy agresji. W przypadku zachwiania równowagi pomiędzy czynnikami środowiskowymi lub obniżenia standardów chowu może dojść do anormalnych przejawów zachowania się. Jednym z nich jest obgryzanie ogonów u świń rosnących, tj. prosiąt, warchlaków i tuczników.

Rekuperacja powietrza powentylacyjnego w budynkach dla trzody chlewnej

Przemysław Marek

 

Nowoczesne obiekty przeznaczone do intensywnego chowu trzody chlewnej wymagają sprawnego systemu ogrzewania i wentylacji. Prawidłowy mikroklimat jest wymagany przez wszystkie grupy wiekowe, a szczególnie prosięta mają wysokie potrzeby temperaturowe. Pomimo tego że starsze osobniki nie wymagają tak wysokich temperatur, ogrzewanie chlewni przynosi wymierne korzyści dla wszystkich grup technologicznych, wynikające bezpośrednio z poprawy warunków dobrostanu.

Podwyższona temperatura wewnątrz tuczarni

Marcin Sońta; Katedra Hodowli Zwierząt, Instytut Nauk o Zwierzętach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, SGGW, Miranda Sońta

 

Większość zwierząt może przenosić ciepło wewnętrzne na zewnątrz ciała poprzez pocenie się i dyszenie – są to dwa najważniejsze narzędzia do utrzymania temperatury ciała, które tworzą system chłodzenia wyparnego. Temperatura ciała świń oscyluje ok. 39°C i jest stała, ponieważ są to zwierzęta stałocieplne. Jednak świnie mają stosunkowo małe płuca, grubą tkankę tłuszczową podskórną i niewielką ilość gruczołów potowych, przez co nie pocą się. Ze względu na te ograniczenia fizjologiczne świnie są podatne na stres cieplny. Odpowiednie warunki termiczne w tuczarni są niezbędne do utrzymania produktywności i dobrostanu w stadzie trzody chlewnej.

Stres cieplny w sektorze loch karmiących

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Odpowiednie warunki termiczne stanowią istotny czynnik kształtujący poziom dobrostanu zwierząt. Na przestrzeni ostatnich lat, dużą wagę przywiązuje się do zapewnienia odpowiednich temperatur w budynkach gospodarskich. Stres będący pochodną tych niedogodnych warunków, może prowadzić do obniżenia produkcyjności oraz powstania stanów chorobowych.

Zadbać o najsłabsze prosięta

Beata Sinkiewicz, Dariusz Witczak

 

Każdy hodowca pragnie posiadać zdrowe i silne stado. Genetyka wciąż ulega zmianie, a co za tym idzie uzyskuje się coraz większą ilość prosiąt od maciory. Przy licznych miotach trzeba założyć, że będą również mioty bardzo zróżnicowane, w których znajdą się słabsze sztuki. W chowie przydomowym i w chowie wielkotowarowym panują zupełnie inne warunki, dlatego też opieka nad prosiętami różni się w zależności od obiektu.

Glutaraldehyd - Skuteczna dezynfekcja gwarancja efektywnej walki z asf

Kersia32

 

Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną, zaraźliwą, szybko szerzącą się chorobą wirusową, atakującą świnię domową, ale także innych przedstawicieli rodziny świniowatych, w tym wolnożyjące dziki, świniodziki, świnie rzeczne. Choroba ma najczęściej przebieg ostry, a śmiertelność wynosi nawet 100%. 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.