Strefa Trzoda

Otwarcie chlewni pana Radosława Brzozowskiego wyposażanej przez TerraExim-Agroimpex

Małgorzata Horecka

 

Nieopodal Działdowa, na obrzeżach wsi Petrykozy 11 lutego bieżącego roku odbyło się otwarcie chlewni, której właścicielem jest Radosław Brzozowski. Po raz kolejny mogliśmy przyjrzeć się rozwiązaniom systemu żywienia na mokro, który ostatnimi czasy cieszy się ogromnym powodzeniem. Otwarcie chlewni przyciągnęło tłumy gospodarzy, ale także licznych przedstawicieli szerokiego świata rolniczego, którzy chcieli zobaczyć i samodzielnie poddać ocenie technologię proponowaną w nowoczesnej chlewni.

Projektem i wykonaniem budynku o wewnętrznych wymiarach 96 × 18 m zajęła się firma Budjafex, której siedziba znajduje się w Działdowie. Właściciel chlewni jeszcze przed tworzeniem projektu budowlanego wiedział, jakie zastosowania technologiczne wybierze. Pozwoliło to na dostosowanie budynku do użytej technologii bez późniejszych problemów w realizacji obu części projektu. Pan Radosław Brzozowski jest znanym hodowcą, którego doświadczenie opiera się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale również praktyce, która tą teorię mogła zweryfikować dając idealne podstawy do stworzenia funkcjonalnej i nowoczesnej chlewni. Rozmawiając z wieloma gospodarzami, którzy przyjechali na otwarcie dowiedzieliśmy się, iż właśnie ciekawość wyborów doświadczonego kolegi była dla nich główną motywacją do pokonania przez niektórych nawet kilkuset kilometrów.

 

Całym wyposażeniem wewnętrznym, od kuchni przez grodzenia po poidła zajęła się firma TerraExim, natomiast paszę dla trzody dostarczać będzie firma De Heus, która na otwarciu zaprezentowała szczegółowo proponowany system żywienia i jego zalety. Firma De Heus posiada wykwalifikowany zespół specjalizujący się w żywieniu trzody w technologii „na mokro”. Na prezentacji przygotowanej przez firmę De Heus przedstawiono szczegółowo zalety tego systemu żywienia. Do najważniejszych należy przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji. Wynika to szczególnie z możliwości zastosowania tanich komponentów odpadowych. Osiągane są bardzo dobre wartości wskaźnika FCR, a także wyrównanie wyników tuczu u poszczególnych sztuk.

Przy zastosowaniu systemu żywienia na mokro likwidujemy problem pylenia pasz, a także zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów żołądka wywołanych zbyt drobno zmieloną paszą. Do aspektów zdrowotnych należy również ograniczenie problemów pokarmowych, gdyż żywienie na mokro sprzyja utrzymaniu naturalnego stanu zakwaszenia przewodu pokarmowego. Plusem jest również automatyczna kontrola wyników produkcyjnych.

Jak mówi właściciel docelowo chlewnia ma mieścić 2000 sztuk, budynek podzielony jest na 4 komory. Pierwsze zasiedlenie warchlakami o wadze mniej więcej 30 kg odbędzie się już tydzień po oficjalnym otwarciu.

TerraExim-Agroimpex jest jedynym w Polsce przedstawicielem firmy Tewe – niemieckiego producenta systemu karmienia na mokro. Wybór firmy uwarunkowany był zarówno ekonomią jak i wszechstronnością proponowanych rozwiązań. Wyróżnia go możliwość czyszczenia linii karmienia przy użyciu wyłącznie wody. Dzięki temu wzrasta poziom higieny w żywieniu, a także zmniejsza się do zera prawdopodobieństwo zmieszania różnych rodzajów pasz.

Jak podkreślał podczas oficjalnego otwarcia chlewni Tomasz Rutka – Prezes Zarządu firmy TerraExim dzięki niższemu spożyciu paszy i zastosowaniu komponentów zastępczych, takich jak młóto, chleb czy kiszonka CCM szacunkowy przychód może zwiększyć się o ponad 30 zł na jednego tucznika.

Plany hodowcy przewidują rozpoczęcie na wiosnę budowy tożsamego budynku w bliskim sąsiedztwie obecnego, który byłby obsługiwany przez tę samą kuchnię. W celu zmaksymalizowania wydajności i niezawodności systemu, który docelowo będzie obsługiwał tak potężną hodowlę, kuchnia została zaopatrzona w przed-mikser, który ma za zadanie dodatkowo zwiększyć stopień homogenizacji mieszanki. Sprzyja to równomiernemu rozłożeniu komponentów w całości i zwiększa pewność, iż każde zwierzę otrzyma prawidłowo skomponowaną dawkę.

Chlewnia wyposażona jest w poidła smoczkowe i koryta ze stali nierdzewnej. Podczas otwarcia można było również obejrzeć inne elementy wyposażenia proponowane przez firmę TerraExim, takie jak np. automaty paszowe dla tuczników R3 i TR27.

Firma zapewniła również elementy wentylacji pozwalające na wydajną pracę systemu rotacji powietrza, zapewniającego prawidłowe warunki zoohigieniczne. Świnie będą utrzymane na rusztach betonowych, o gęstych otworach dostosowanych wielkością do najmniejszych nawet racic. Według zapewnień producenta są one optymalne dla zwierząt o masie do 250 kg.

Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie systemem żywienia na mokro w chlewniach i tuczarniach. Ekonomia, łatwość obsługi i poprawa zdrowotności zwierząt to powody, dla których coraz częściej hodowcy będą decydować się na taki wybór.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.