Strefa Trzoda

Opis przypadku: Komplikacje porodowe u loszki rasy wietnamskiej

Opis przypadku: Komplikacje porodowe u loszki rasy wietnamskiej

Wojciech Grudzień

Rozwój agroturystyki w Polsce jest bezpośrednio związany z powiększaniem się pogłowie zwierząt tzw. ras ozdobnych, są to np. owca Św. Jakuba, kurka rajska, koza wełnista czy świnia wietnamska. Zwierzęta te nie mają zbyt dużych cech produkcyjnych natomiast wykazują dużą wartość reprezentatywną. Ich odmienność (będąca zaletą estetyczną) często wywołuje u ich właścicieli bezradność związana z bardzo nietypowymi aspektami fizjologicznymi dla danej rasy.

Opis

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gatunek:            świnia domowa

Rasa:                     wietnamska

Waga:                   65 kg

Wiek:                    11 miesięcy

Wywiad

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loszka pierwiastka; zwężenie dróg rodnych, brak bóli porodowych, silny instynkt mateczny, gniazdo wykonane ze słomy około 10 dni przed porodem, poród trwa około 3h.

               

Pomoc porodowa u stosunkowo małych świń jest zdecydowanie trudniejsza niżeli w przypadku loch typowej wielkości (140-300 kg). Związane jest to z faktem, iż zwierzęta te nie tylko są bardziej płochliwe, ale ich drogi rodne są na tyle wąskie, że znacznie utrudniają badanie ginekologiczno-położnicze.

               

Należy zawsze pamiętać, iż niezależnie od gatunku zwierzęcia, zewnętrzne narządy płciowe powinny być umyte i zdezynfekowane a przestrzeń wokół lochy odpowiednio przygotowana (np. wyłożona świeżą czystą, suchą słomą).

               

W takim przypadku najbardziej celowe jest zastosowanie kombinacji leków rozkurczowych, które spowodują rozszerzenie dróg rodnych, a następnie oksytocyny oraz preparatów wapniowych, które razem wzmocnią bóle porodowe.

               

Po podaniu leków rozkurczowych możliwa jest już drobna pomoc tj. w tym przypadku wprowadzono dłoń na głębokość około 15 cm do dróg rodnych i wyjęto 2 prosięta (martwe). Kolejne prosięta urodziły się żywe (6 sztuk) bez większych komplikacji. Urodzone prosięta zostały wzmocnione preparatami Vigorol i Farmadex B – Piglet. Loszka została także zabezpieczona antybiotykiem bakteriobójczym. Cały poród wraz zabiegami weterynaryjnymi trwał 5 godzin.

               

W dalszym postępowaniu bardzo ważnym jest zapewnienie odpowiednich warunków dla prosiąt i lochy, dlatego też nie należy zapominać o zamontowaniu sztucznej kwoki i właściwym żywieniu lochy karmiącej! Świnie wietnamskie wykazują silny instynkt gniazdowniczy, przez co matki niechętnie odchodzą od prosiąt w celu pobrania paszy. Dlatego zaleca się, by karmik z paszą był praktycznie podsuwany przed lochę. ■

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.