Indyk w kuchni

 

Indyk nadziewany ricottą i pieczarkami z pieczonymi papryczkami


Składniki

Pieczone papryki
■    2 zielone papryki, pozbawione gniazd nasiennych
■    2 czerwone papryki, pozbawione gniazd nasiennych
■    2 żółte papryki, pozbawione gniazd nasiennych
■    1 duża kiść białych winogron, bez pestek
■    50 g zielonych oliwek, pokrojonych w talarki
■    50 g czarnych oliwek, pokrojonych w talarki
■    1 cytryna, sparzona i wyszorowana, pokrojona w półtalarki
■    3 łyżki oliwy z oliwek BIO
■    świeżo mielony pieprz
■    świeżo mielona sól

Paupiette z indyka
■    5 łyżek oliwy z oliwek bio
■    1 filet z indyka, umyty i osuszony
■    100 g pieczarek, drobno pokrojonych
■    1 ząbek czosnku, posiekany
■    1 cebula, pokrojona w kosteczkę
■    150 g serka ricotta, odsączonego
■    1 łyżka posiekanej natki pietruszki, umytej
■    2 żółtka
■    1,5 szczypty gałki muszkatołowej
■    1 opakowanie szynki serrano
■    1 pęczek szałwii, umytej
■    niewielka ilość mąki do obtoczenia zrazów
■    10 g masła
■    świeżo mielona sól
■    świeżo mielony pieprz

Sos
■    400 g pieczarek, umytych i pokrojonych
■    2 ząbki czosnku, posiekane
■    ½ kieliszka białego wina wytrawnego
■    150 ml śmietany 30%
■    2 łyżki posiekanej natki pietruszki, umytej
■    świeżo mielona sól
■    świeżo mielony pieprz

Przygotowanie

■    piekarnik do 160°C (termoobieg)
■    przygotować 2 naczynia żaroodporne, folię spożywczą, tłuczek do mięsa, sznurek do zawijania zrazów

Pieczone papryki
Pozbawione gniazd nasiennych papryki (czerwone, zielone i żółte) kroimy w mniejsze kawałki i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Dodajemy winogrona, pokrojone w talarki oliwki (zielone i czarne) oraz pokrojoną cytrynę. Całość doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i solą oraz polewamy 3 łyżkami oliwy z oliwek. Całość mieszamy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160°C (termoobieg) przez mniej więcej 35-40 minut (sprawdzamy co jakiś czas, czy papryki są upieczone, mieszamy, danie może być do godziny w piekarniku). Po wyjęciu z piekarnika doprawiamy solą i pieprzem, całość mieszamy.

 

 

 

Paupiette z indyka

Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek (2-3 łyżki). Na mocno rozgrzanej oliwie podsmażamy pieczarki, doprawiamy niewielką ilością soli, mieszamy, podsmażamy. Gdy pieczarki puszczą wodę, dodajemy posiekany ząbek czosnku i cebulę. Całość podsmażamy przez mniej więcej 2-3 minuty (aż cebula będzie szklista), następnie przekładamy do czystej miseczki. Wystudzamy. Do wystudzonych pieczarek dodajemy serek ricotta, 1 łyżkę posiekanej natki pietruszki, 2 żółtka, całość doprawiamy niewielką ilością soli i pieprzu oraz 1,5 szczypty gałki muszkatołowej. Dokładnie mieszamy.
Umyty i osuszony filet z indyka kroimy wzdłuż włókien, następnie na ukos na kawałki. Kawałki indyka układamy między dwoma płatami folii spożywczej i rozbijamy za pomocą tłuczka z obu stron (nie rozbijamy zbyt mocno, by nie zniszczyć struktury mięsa).
Mięso z indyka odwijamy z folii, doprawiamy solą i pieprzem. Na każdym rozbitym kawałku mięsa układamy 1 plaster szynki serrano, farsz z pieczarek (farsz rozprowadzamy za pomocą łyżki) oraz kilka listków szałwii (2-3 listki). Za pomocą folii spożywczej zwijamy zrazy, następnie zdejmujemy je z folii spożywczej. By zrazy się nie rozwijały, obwiązujemy je sznurkiem. Zrazy obtaczamy w niewielkiej ilości mąki (mąki nie może być zbyt dużo na zrazach). Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek, następnie rozpuszczamy 10 g masła, podsmażamy wszystkie zrazy na złoty kolor z obu stron, następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do piekarnika na mniej więcej 10 minut.

Sos
Z patelni, na której smażyliśmy zrazy, usuwamy nadmiar tłuszczu, na patelnię przekładamy pieczarki, doprawiamy je solą i smażymy do momentu, aż wyparuje woda, mieszając. Następnie dodajemy 2 posiekane ząbki czosnku, całość podsmażamy ok. 2 minut. Następnie na patelnię dolewamy ½ kieliszka białego wina i 150 ml śmietany. Sos redukujemy do uzyskania pożądanej konsystencji (mniej więcej 3-4 minuty). Zredukowany sos doprawiamy pieprzem i niewielką ilością soli. Dodajemy 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

Pieczone papryki przekładamy do miseczek, dekorujemy natką pietruszki. Zrazy wyjmujemy z piekarnika, zdejmujemy z nich sznurek i kroimy je na ukos. Sos wykładamy na talerz, na sosie układamy pokrojone zrazy.

 


 

 

Piersi z indyka w sosie paprykowym


Składniki


■    100 g gotowanej szynki
■    600 g piersi z indyka
■    ½ cebuli
■    100 g świeżej papryki czerwonej
■    4 świeże pieczarki
■    3 łyżeczki przecieru pomidorowego
■    10 g (około 1 łyżeczka) mielonej słodkiej papryki
■    3 łyżki brandy
■    około 300 ml rosołu drobiowego
■    5 małych ogórków konserwowych
■    50 ml kremowej śmietany (zawartość tłuszczu 33%)
■    sól
■    pieprz świeżo mielony
■    olej roślinny
■    świeża pietruszka
■    szczypiorek

Przygotowanie

Sos paprykowy
Cebulę, połowę świeżej papryki oraz dwie pieczarki drobno kroimy. Smażymy w garnku na rozgrzanym oleju roślinnym. Po chwili dodajemy przecier pomidorowy, mieszamy, dodajemy mieloną paprykę. Krótko smażymy i podlewamy brandy. Gotujemy tak długo, aż zredukujemy alkohol, a następnie całość podlewamy rosołem. Solimy, pieprzymy i gotujemy 15-20 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie. Na koniec wszystko miksujemy, tak aby powstał sos o delikatnej konsystencji.

Piersi z indyka
Piersi z indyka kroimy w paseczki. Solimy, pieprzymy i smażymy na rozgrzanym oleju na większej patelni. Podlewamy przygotowanym sosem tak, aby mięso się połączyło. Krótko gotujemy. Pod koniec dodajemy kremówkę i doprawiamy posiekaną natką pietruszki.

Szynka ze smażonymi warzywami

Resztę świeżej papryki i pieczarek kroimy na duże kawałki. Ogórki przekrawamy wzdłuż na połowę. Wszystko smażymy na mniejszej patelni na rozgrzanym oleju, delikatnie solimy i pieprzymy. Dodajemy pokrojoną w plasterki szynkę oraz trochę posiekanego szczypiorku. Krótko podgrzewamy.

Na głęboki talerz wykładamy piersi z indyka z sosem paprykowym, ozdabiamy smażonymi pieczarkami z szynką, ogórkiem i czerwoną papryką. Jako dodatek możemy podać ryż. Danie można serwować w małych miseczkach jako przekąskę na przyjęciu.

 


 

Indyk z gruszkowym nadzieniem


Składniki

■    1 indyk w całości
■    400 g masła
■    2 łyżeczki tymianku
■    2 łyżeczki soli
■    ¼ łyżeczki pieprzu
■    8 gruszek
■    3 cebule
■    1,2 l bulionu drobiowego
■    150 ml białego wina
■    150 ml miodu
■    5 szklanek pokrojonego w kostkę czerstwego chleba
■    ½ pęczka natki pietruszki
■    1 jajko
■    400 ml mleka
■    2 łyżki mąki ziemniaczanej
■    2 łyżki mąki pszennej

Przygotowanie

W rondlu mieszamy białe wino, miód, 200 ml bulionu drobiowego, 120 g masła i jedną obraną, pozbawioną gniazda nasiennego, bardzo drobno posiekaną gruszkę. Stawiamy garnek na średnim ogniu i podgrzewamy, aż całość się zagotuje. Następnie zmniejszamy płomień i gotujemy jeszcze przez 20 minut. Zdejmujemy z ognia, studzimy i całość miksujemy za pomocą blendera, aż w glazurze nie będzie grudek. Odstawiamy na bok.
Pokrojony w kostkę chleb przesypujemy do dużej miski. Wlewamy mleko i mieszając od czasu do czasu, czekamy, aż chleb nim nasiąknie.
1 gruszkę obieramy, pozbawiamy gniazda nasiennego i drobno siekamy. Dodajemy do chleba. Siekamy jedną cebulę. Na patelni rozgrzewamy 60 g masła i szklimy cebulę, a następnie dodajemy ją do chleba i gruszek. Do miski dodajemy jajko, posiekaną pietruszkę, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę tymianku. Całość dokładnie mieszamy, następnie dodajemy 2 łyżki przygotowanej wcześniej glazury i ponownie mieszamy. Miskę z farszem odstawiamy na bok.
Rozgrzewamy piekarnik do 220-240°C. Indyka dokładnie myjemy i suszymy. 220 g masła rozpuszczamy, studzimy i mieszamy z pozostałym tymiankiem, solą i pieprzem. Tłuszczem smarujemy dokładnie indyka zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a także pod skórą na piersi. Pozostałą cebulę kroimy w piórka i rozkładamy ją równomiernie na dnie brytfanny. Na cebuli układamy indyka, a następnie faszerujemy go przygotowanym wcześniej nadzieniem. Związujemy nogi indyka sznurkiem, by farsz nie wypadał ze środka.
1l bulionu mieszamy z ½ szklanki przygotowanej wcześniej glazury i całość wlewamy na dno brytfanny. Pozostałe gruszki przekrawamy na połówki i układamy je dookoła indyka. Mięso wsadzamy do rozgrzanego piekarnika. Po 30 minutach zmniejszamy temperaturę do 180°C i pieczemy indyka w zależności od jego wagi (licząc około 15-20 minut na każdy jego kilogram). Co 15 minut podlewamy indyka zbierającym się na dnie brytfanny sosem, a średnio co trzeci raz polewamy mięso także odrobiną pozostałej glazury z miodu i wina. Podczas pieczenia co jakiś czas obracamy w piekarniku brytfannę, by indyk równomiernie się upiekł. Gdy indyk jest gotowy, wyjmujemy go z piekarnika, z dna naczynia zbieramy sos (około 3 szklanek) i przelewamy do rondla.
Ustawiamy garnek na małym ogniu, dodajemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej i 2 łyżki mąki pszennej, całość mieszamy, aż sos będzie gładki i bez grudek.
Jeśli chcemy, by sos był gęstszy, dodajemy więcej mąki.