Drobiowa ferma testowa De Heus

 

Poszukiwanie nowych możliwości i rozwiązań, które pozwolą osiągać jeszcze lepsze wydajności produkcyjne i utrzymać zdrowe zwierzęta to cele De Heus. Ich realizacja możliwa jest m.in. dzięki fermie testowej, mieszczącej się w miejscowości Kurów-Parcel.

Znaczenie fermy testowej

Celem fermy testowej De Heus jest poprawa efektywności produkcji poprzez badanie rzeczywistego oddziaływania rozwiązań żywieniowych na ptaki. Ferma pozwala testować pasze i dodatki do niej. Pasze analizowane są np. pod kątem stosunku energii do białka, efektów przyrostowych, ubojowych czy wydajności mięśnia piersiowego, osiąganych przy zastosowaniu różnych rozwiązań.

                Przedmiotem analiz są także zachowania ptaków w specyficznych warunkach, np. związanych z bardzo wysoką temperaturą. Dzięki takim testom, doradcy żywieniowi De Heus pozyskują dodatkową wiedzę, która pozwala im sugerować jeszcze lepsze rozwiązania zootechniczne swoim klientom. Ponadto, zanim rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek jest testowane na fermie, aby mieć pewność, że jest bezpieczne dla zwierząt i ludzi.

Jak działa ferma testowa?

Ferma wyposażona jest w 9 silosów, które umożliwiają stosowanie różnych programów żywieniowych jednocześnie. Dodatkowo posiada mieszalnik, pozwalający stworzyć indywidualne pasze. Mimo, iż posiada system jednorurowy (wszystkie karmidła podłączone są do jednej rury), za sprawą automatycznego programu umożliwia zróżnicowanie pasz w zależności od potrzeb testowych. W jednym czasie można karmić ptaki w różnych kojcach 9 odmiennymi paszami.

                Ferma podzielona jest na dwie niezależne części. W każdej mieści się 12 kojców. Ze względu na specyfikę obiektu, który przeznaczony jest do przeprowadzania testów hodowla musi odbywać się w kojcach, by zapewnić możliwość różnicowania grup. Dodatkowo, obie części podzielone są na pół, z możliwością odrębnego sterowania klimatem, dostarczając w ten sposób dużych możliwości badawczych. Na fermie zastosowano system wentylacji z nagrzewnicami gazowymi i zamkniętą komorą spalania. Występują także promienniki oraz możliwość dodatkowej instalacji promienników gazowych.

Działalność badawcza i szkoleniowa

Poza działalnością badawczą, na fermie odbywają się szkolenia. Ze względu na trwające w ostatnim czasie testy na indorach, obecne spotkania przeznaczone są dla hodowców indyków. Na warsztaty zapraszani są hodowcy z całej Polski – osoby, biorące udział w konferencjach Akademii Indyka – pierwszego i jedynego w Polsce cyklu bezpłatnych szkoleń, wspierających hodowców indyków w poprawie wyników ekonomicznych i dobrostanu ptaków.

                Uczestnicy szkoleń zwiedzają fermę, poznając jej funkcjonowanie. Poza zapoznawaniem się z obiektem, uczestniczą także w wykładach. Podczas ostatniego szkolenia, prowadzonego przez Dariusza Krzyżaniaka – eksperta ds. drobiu oraz Janusza Brząkowskiego – specjalisty ds. drobiu De Heus, hodowcy wysłuchali prelekcji związanych z systemami wentylacji w obiektach drobiarskich, znaczeniem wody w diecie indyków oraz wykorzystaniem pełnego ziarna pszenicy.

                „Zastosowanie pełnego ziarna pszenicy, czyli np. linii żywieniowej Pszenica Mix znacząco poprawia odporność układu immunologicznego, wydzielanie enzymów oraz, co bardzo ważne jakość ściółki.

                W efekcie poprawia się zdrowotność łap (ograniczone występowanie zmian na łapach – tzw. FPD), więc ilość stosowanych leków podczas cyklu produkcyjnego jest mniejsza.” – mówi Janusz Brząkowski.

                „To właśnie tu, na fermie testowej, dzięki pracom badawczym nad paszą z pełnym ziarnem pszenicy udało się np. obniżyć koszty wyprodukowania jednego kilograma żywca drobiowego.” – dodaje.

                Testy zastosowania rozwiązania żywieniowego Pszenica Mix pokazały, że finalna masa ciała ptaków (żywionych pełnym ziarnem pszenicy) była wyższa o 3% w stosunku do kontroli (pasza granulowana), natomiast współczynnik wykorzystania paszy – FCR, uległ obniżeniu o 3%, dlatego w De Heus, jedyną mieszanką przeznaczoną do żywienia indyków fermowych jest ta z pełnym ziarnem pszenicy.

                W tym roku drobiowa ferma testowa De Heus – jedna z nielicznych ferm testowych w Polsce – obchodzi 10-lecie swojego funkcjonowania.