Święto indyka w Trzebiechowie

Marian Biegański,  Indyk Lubuski

23 Sierpnia w Trzebiechowie odbyło się II Święto Indyka połączone z piknikiem drobiarskim. Imprezę zorganizowały: Bomadek – ubojnia indyków, Urząd Gminy w Trzebiechowie, Lubuska Izba Rolnicza, Indyk Lubuski, Trzebiechowski Ośrodek Kultury i lokalna grupa działania – Między Odrą a Bobrem.



Święto Indyka, rozpropagowane w środkach masowego przekazu, miało charakter otwarty i zgromadziło setki uczestników woj. Lubuskiego i ościennych. Głównym celem pikniku była szeroka promocja mięsa drobiowego, a w szczególności mięsa i wyrobów z indyków.
    Główny organizator – firma Bomadek na rynku istnieje już 25 lat. Jest jedną z największych w kraju ubojni indyków i skupia wokół siebie ponad 50 kontrahentów indyków. Sprzedaje swoje produkty indycze w kraju i za granicą. Bomadek należy do najnowocześniejszych zakładów w rodzimej branży indyczej.
    Stąd piknik zdominowała tematyka mięsa z indyków. Dla wszystkich uczestników serwowano indyka pieczonego i gulasz z indyka. Dużym zainteresowaniem, wśród sąsiednich sołectw cieszył się konkurs pt.: „Najlepsze danie z indyka”. Jury, któremu przewodniczył gość specjalny Jakub Kuroń, za najlepszy produkt wybrało indyka pieczonego z sosem z leśnych grzybów. Dalszymi laureatami były: rolada indycza, indyk nadziewany, indyk na słodko, pizza indycza, szyja indycza faszerowana.
    Jak wspomniano impreza miała charakter wybitnie promocyjno-edukacyjny. Przedstawiono ciekawą prezentację multimedialną oraz rozpowszechniano ulotki i broszury. Wszechstronnie informowały one o zaletach mięsa drobiowego. Podstawowe zalety to: dietetyczny charakter mięsa, niska kaloryczność, niska zawartość cholesterolu, wysoka
zawartość pełnowartościowego białka i niezbędnych aminokwasów. Podkreślano niski koszt produktów z drobiu i ich łatwość w przyrządzaniu. Promując mięso drobiowe pomyślano o najmłodszych uczestnikach. W formie zabawy w ramach warsztatu „Zdrowa kanapka do szkoły” dzieci komponowały kanapki oparte na wędlinach drobiowych, wzbogacone o warzywa, owoce i zioła. Dzieci poszukiwały skarbów drobiowych w pszenicy i łubinie.
    W ramach pikniku degustowano wszystkie rodzaje drobiu: pieczone kaczki, gęsi i indyki oraz potrawy grillowane i pełen zestaw wędlin drobiowych. Koła gospodyń wiejskich przygotowały doskonałe potrawy lokalne prezentując np. pieczonego kurczaka z kaszą gryczaną, gęś pieczoną w chlebie, smalec gęsi.
    Dla dorosłych przygotowano ciekawe konkursy np. zjadania kabanosów drobiowych na czas, ubijanie białka kurzego na czas, wiedza o mięsie drobiowym. Wszystkie konkursy dla dzieci i dorosłych nagradzano ciekawymi nagrodami.
    Imprezę uświetniły regionalne zespoły folklorystyczne: Wierzbniczanki z kapelą, Nietkowiczanki i Trzebiechowianie. Święto Indyka sfinansowano ze środków własnych a cały piknik drobiarski ze środków finansowych Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Wszyscy uczestnicy pikniku byli bardzo zadowoleni chwaląc organizatorów za pomysłowość i atrakcyjność konkursów.
    Należy podkreślić, że takie imprezy efektywnie promują mięso drobiowe i przyczyniają się do mody na spożywanie drobiu.