WODA Kluczowy element zdrowotności stada i opłacalności produkcji indyczej

Firma Grelavi S.A. już od kilku lat, wspólnie ze swoimi klientami, prowadzi intensywną pracę, mającą na celu poprawę wyników hodowlanych stad tuczowych. Od 2011 roku, dzięki ścisłej współpracy z firmą genetyczną Hybrid Turkeys, Grelavi S.A. zwiększyła swoją ofertę o dostęp do specjalistycznej wiedzy i grona najlepszych ekspertów w dziedzinie hodowli indyka. W minionych latach, obie firmy szczególną uwagę poświęciły tematyce właściwego mikroklimatu w indyczniku, uwzględniając przede wszystkim prawidłowy przepływ powietrza oraz stężenie szkodliwych gazów tj. tlenku węgla i dwutlenku węgla, przy jednoczesnej redukcji kosztów ogrzewania i energii elektrycznej. Cykl spotkań grupowych i indywidualnych z hodowcami, jak i wydany w minionym roku przewodnik nt. Wentylacji, spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony klientów. W 2013 roku, firma Grelavi S.A. i Hybrid Turkey skupiają się nad zagadnieniem związanym z jakością wody i jej skutecznym zarządzaniem.

 

 

Znaczenie wody w hodowli indyków


Jakość wody jest krytycznym elementem w produkcji indyczej. Wynika to z faktu, iż:

Jakość wody w istotny sposób wpływa na wyniki hodowlane stada poprawiając je lub pogarszając. Poniższa lista może świadczyć o nieakceptowalnej lub niewystarczającej jakości wody w liniach pojenia:

 

Pamiętając o powyższym, warto upewnić się, że woda podawana indykom jest rzeczywiście czysta. Ważne jest również to, żeby hodowca zdawał sobie sprawę, iż ma on istotny wpływ na jakość dostarczanej wody i może ją znacząco poprawić, nie angażując wysokich nakładów finansowych.


Badanie wody

Woda powinna być badana w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy w ciągu roku (wiosna/jesień). Uwzględnia to wahania poziomu wód gruntowych, które mogą powodować zmianę w składzie bakteryjnym i chemicznym wody. Kontrola powinna być czynnością rutynową i nie wynikać tylko z pojawiających się podejrzeń wystąpienia problemu. Istotnym elementem jest także miejsce, z którego zostanie pobrana próbka. Wskazuje to bowiem na potencjalne źródło zanieczyszczenia wody. Aby uzyskać wiarygodny wynik badań, podczas pobierania próbki, należy zachować podstawowe zasady, do których należą:

Uzyskane wyniki należy skonfrontować z normami w zakresie mikrobiologii oraz właściwości biochemicznych oraz fizykochemicznych wody.


Czy to wystarczy….

Badanie jakości wody z ujęcia centralnego budynku jest ważnym, aczkolwiek niewystarczający działaniem. Czysta, zdatna do picia woda przy wejściu do indycznika nie oznacza, że tak samo dobrą jakościowo wodę indyki piją z poideł. Na skutek stosowania licznych preparatów weterynaryjnych, dodatków żywieniowych, szczepionek itp., w linii pojenia pojawiają się zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które pogarszają jakość wody. Powstały wewnątrz linii pojenia biofilm, stanowi podłoże do rozwoju drobnoustrojów. Zdarza się to szczególnie w okresie odchowu, kiedy temperatura panująca w indyczniku jest bardzo wysoka, a przepływ wody w liniach znikomy. Jest to idealne środowisko do namnażania się bakterii i powtórnego zanieczyszczania wody. Nawet czyste, starannie myte poidła nie zapobiegną takiej sytuacji.


Sanityzacja wody – tani i skuteczny sposób na czystą wodę


Hybrid Turkey i Grelavi zalecają regularną sanityzację wody w trakcie całego cyklu produkcyjnego. Jest to tani i skuteczny sposób na ciągłe dostarczanie ptakom czystej, odpowiednio odkażonej wody.
Standardowym zaleceniem dla przemysłu drobiarskiego jest zawartość niezwiązanego chloru w wodzie od 2 do 3 cząstek na milion (ppm), mierzonego na końcowym odcinku systemu pojenia. Analizy wykazały, że system ten nie zawsze gwarantował czystą wodę, ponieważ nie uwzględniał pH wody. Czynnikiem determinującym stopień dysocjacji chloru w kierunku kwasu chlorowego (który natychmiast zabija bakterie) oraz jonów kwasu chlorowego (które zabijają bakterie dopiero po dłuższej ekspozycji) jest pH wody.
Zatem, w celu efektywnej dezynfekcji wody, niezbędne jest znalezienie odpowiedniej proporcji pomiędzy pH wody oraz zawartością niezwiązanego chloru. Zadanie to umożliwia pomiar potencjału oksydacyjnego wody (ORP), który pozwala natychmiast stwierdzić, czy dostarczana woda jest odpowiedniej jakości. Warto tu jednocześnie zaznaczyć, że chlorowanie i zakwaszanie wody w racjonalnych proporcjach jest sprawdzoną metodą i całkowicie bezpieczną dla stada.


Czym jest potencjał oksydacyjno-redukcyjny ORP?



ORP jest parametrem mierzonym w miliwoltach (mV) opisującym poziom oksydacji (utlenienia) wody. Wynik odzwierciedla aktywność środka odkażającego wodę, a nie jego stężenie wyrażane w ppm. Związki chemiczne takie jak chlor, brom, nadtlenek wodoru (woda utleniona), kwas nadoctowy czy ozon są utleniaczami. Ich zdolność do utleniania („odbierania”) elektronów z innych związków chemicznych sprawia, że są doskonałymi środkami odkażającymi. Dokonując zmian w składzie chemicznym niepożądanych bakterii, glonów i innego materiału organicznego, zabijają je. W praktyce oznacza to, że sanityzowana woda przy odpowiednim poziomie pH, posiada zdolności bakteriobójcze i sama się oczyszcza ze szkodliwych bakterii.


Zastosowanie ORP


Pomiar ORP pozwala na określenie efektywności dezynfekcji wody, niezależnie od rodzaju stosowanego oksydanta lub mieszaniny związków dezynfekujących oraz od innych czynników występujących w wodzie. Wynik informuje, czy proces dezynfekcji jest naprawdę skuteczny.
Pomiaru ORP wody można dokonywać w każdym punkcie systemu – można w ten sposób określić czystość źródła wody, rur prowadzących do kurnika oraz instalacji wodnej w samym kurniku. Pomiar ORP wody w rurach znajdujących się na początku i końcu kurnika pozwala na stwierdzenie czy proces czyszczenia oraz dezynfekcji systemów doprowadzających wodę jest efektywny. Technologia ORP znalazła zastosowanie w następujących dziedzinach: uzdatnianie wody (zarówno przed jak i po jej wykorzystaniu), obróbka metali, odkażanie świeżych owoców i warzyw, ozonowanie wody (komercyjne akwaria, dezynfekcja wody), wytwarzanie wina, produkcja wybielaczy, rzeźnie drobiu, przemysł papierniczy (wybielanie miazgi drzewnej), baseny.


Sprzęt do pomiaru ORP

Istnieje kilka typów przyrządów pomiaru, różniących się w zależności od wymogów systemu. Pomiar dokonywany jest poprzez zanurzenie elektrody w wodzie oraz odczyt z miernika. Stabilny wynik uzyskiwany jest zazwyczaj w przeciągu dwóch minut. W przypadku automatycznego sterowania systemem wymagane są odpowiednie sterowniki. Ich zadaniem jest pomiar, kontrola i regulacja poziomu pH, niezwiązanego chloru oraz ostateczne określenie poziomu ORP. Systemy te dokonują automatycznych pomiarów i na ich podstawie, aplikują odpowiednią porcję środka dezynfekującego lub kwasu do systemu wodnego. Na rynku dostępne są również przenośne mierniki, które na bieżąco pozwalają sprawdzić skuteczności dokonywanej sanityzacji.

Wnioski

System ORP okazał się wiarygodnym sposobem oceny stanu czystości wody. Pozwala on przejść od naszego przypuszczenia, że woda dla stada jest zdatna do picia, do upewnienia się, że tak naprawdę jest. Mając na uwadze, że indyki konsumują dwukrotnie więcej wody niż paszy, musimy bezwzględnie zaakceptować fakt, że ptaki aby w pełni wykazać potencjał genetyczny muszą otrzymywać czystą wodę. Wykorzystanie czytników potencjału oksydacyjno-redukcyjnego wydatnie wspiera nas w tym zadaniu.
Firmy Grelavi i Hybrid Turkeys będą kontynuować pracę zmierzającą do podniesienia jakości wody w indycznikach, a w konsekwencji poprawy wyników hodowlanych osiąganych przez ich klientów. Jest wiele przykładów zarówno w Ameryce Północnej, Europie jak i w Polsce, które potwierdzają skuteczność proponowanych rozwiązań i przekładają się na lepsze wyniki ekonomiczne hodowli. Do największych korzyści płynących ze skutecznej sanityzacji wody należy zaliczyć:


Serwis techniczny firm Grelavi i Hybrid Turkeys służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Podobne rozwiązania zostały zastosowane na fermach stad rodzicielskich firmy Grelavi i przynoszą pozytywne rezultaty. Więcej informacji na temat sanityzacji wody i innych elementów związanych z hodowlą indyka znajdziecie Państwo na stronach internetowych www.grelavi.pl i www.hybridturkeys.com.