Z teczki lekarza weterynarii

Pyt: Jestem hodowcą indyków. Ostatnio obserwuję pewien problem. Ptaki po szczepieniu w 28 dniu przeciwko krwotocznemu zapaleniu jelit dostają silnej biegunki, a leczenie antybiotykami jest drogie. Jaka jest tego przyczyna, i co z tym zrobić, żeby nie generować większych kosztów?
Stefan F., Łomnica

 Odp: Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, nie badając ptaków. Możliwe jest, iż u Państwa na fermie występuje wśród ptaków odczyn poszczepienny, jeżeli jest stosowana szczepionka atenuowana. Wtedy dochodzi do drobnego stanu zapalnego, który może skutkować właśnie biegunką. Zalecam profilaktyczne podawanie ptakom oczyszczonego kwasu mlekowego do wody. Koszt 5l opakowania to około 30 zł.
********

Pyt: Dlaczego wygląd nóg u indyków jest miarą oceny dobrostanu ptaków np. w Niemczech?
Hanna W., Grzybów

Odp: Ponieważ wygląd podeszwowej strony jest łatwy do zbadana przyżyciowo (bez konieczności uboju). Ponadto mówi nam o lokomocji ptaka, stanu ściółki i w efekcie prawidłowości procesu żywienia zwierząt.
********

Pyt. Moja ferma została zasiedlona pisklętami. Lekarz weterynarii zrobił badania i wyszło, że pisklęta są skażone Clostridium, Lactobacillus, Bacterioides, Enterococcus, E. coli i Streptococcus. Od razu zalecił silną kurację antybiotykową. Czy jest to właściwe postępowanie?
Beata R., Kaszczor

Odp. Trudno jest komentować decyzję innego lekarza weterynarii nie widząc zwierząt. Słuszne jest napewno, iż zostały pobrane próbki do badań, by sporządzić chociażby antybiogram. Należy najpierw stwierdzić czy ptaki przyszły klinicznie chore (z widocznymi objawami). Jeżeli tak, to należy wyciągnąć konsekwencję od wylęgarni. Należy także pamiętać, iż ptaki tuż po wykluciu mają już pewną naturalną florę bakteryjną, w którą wchodzą m.in. wymienione bakterię. Drugą sprawą jest fakt, czy naprawdę jest potrzeba stosowania antybiotyków u tak młodych zwierząt? Wyjałowi to przewód pokarmowy (do tego trzeba zobaczyć ptaki). Niepokojące mogą być bakterie z rodzaju Clostridium. W tym przypadku dobrą koncepcją może być podanie metafilaktycznie antybiotyku zgodnie z antybiogramem (najprawdopodobniej amoksycyklina) po 4 tyg. odchowu.
********

Pyt. Jak powinny zachowywać się pisklęta indycze po wstawieniu? Niedawno zmieniłam profil produkcji kurcząt brojlerów na indyki. Zauważyłam, że nie pobierają wody i paszy, mimo że wstawiłam wytłaczanki, które często są brudne.
Grażyna P., Woskowice Małe

Odp. Pisklęta indycze w samym odchowie nie odbiegają wiele od piskląt kurzych z tą różnicą, że należy poświęcić im więcej uwagi na to by znajdywały pokarm i wodę, dlatego dla poczatkujących producentów indyków zaleca się odchów w kręgach. W pierwszej kolejności zaleciłbym skontrolowanie temperatury w indyczniku czy nie jest za wysoka. Na próbę zaleciłbym obniżenie temperatury o 1,5°C i sprawdzić rezultat. Kolejną kwestią jest sposób w jakim pisklęta są odchowywane (kręgi, sektory, bez kręgów) tzn. czy pisklęta w ogóle znajdują źródła wody i paszy. Po wtóre należy zbadać czy zabrudzenie wytłaczanek jest wynikiem biegunki, czy tego że są mokre z jakieś innej przyczyny. Na końcu należy zauważyć ile paszy w ogóle jest zadawane, czy nie za dużo. Inną kwestią jest sposób zadawania wody tj. czy są półautoamty i jak często są myte (minimum 1 na 2 dni).
********

Pyt. Hoduję ciężkie indyki. Od zakładu wylęgowego otrzymujemy wytyczne odnośnie osiąganych wag w określonym wieku. Mimo intensywnego żywienia nie jesteśmy w stanie osiągnąć tych wag. Dlaczego?
Piotr G,. Biszczyce

Odp. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zjadają w ogóle tyle paszy, ile powinny. Drugą kwestią jest sama pasza, należałoby zweryfikować laboratoryjnie jej skład tj., czy trzyma parametry żywieniowe. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy ilość upadków mieści się w normie. Na końcu trzeba zbadać mikroklimat w kurniku tj. temperatura i wentylacja czy są zgodne z technologią produkcji.
********

Pyt. Nie mam problemu z chorobami w stadzie. Z uwagi na występujący kryzys martwią mnie koszty jakie muszę ponosić na mycie i dezynfekcję oraz szczepienia i profilaktykę weterynaryjną. Czy mogę z czegoś zrezygnować?
Romek Z., Nowe Kamińsko

Odp. Jest to bardzo trudne pytanie. Na początek należy zauważyć, iż w naszym kraju nie ma obowiązku jakichkolwiek szczepień u indyków. Niemniej z punktu widzenia lek wet. zalecam dwa zasadnicze, od których nie należałoby odchodzić tj. szczepienie przeciwko TRT i krwotocznemu zapaleniu jelit indyków (HE). Natomiast na dezynfekcji i myciu w ogóle nie należy oszczędzać.

Zadaj swoje pytanie:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub zadzwoń do specjalisty