Strefa Indyk

Indyk Polski 72 (3/2020)

Rola zakwaszaczy w wielkoprzemysłowej produkcji drobiu

Aleabio

 

Zakwaszacze – temat, który wydaje się dokładnie zbadany i opisany. Każdy świadomy hodowca drobiu wie, jak istotną rolę odgrywają wysokiej jakości preparaty zakwaszające do wody czy paszy.

Zakaźne zapalenie zatok u indyków

Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków Prywatna praktyka weterynaryjna MEDICALVET

 

Budowa zatok podoczodołowych u ptaków sprzyja infekcjom. Zatoki ptaków układają się w skomplikowaną sieć wilgotnych, wąskich kanalików, które są doskonałymi pożywkami dla bakterii i wirusów. Bakterie rozprzestrzeniają się szybko w tych korytarzach wywołując zapalenie zatok.

Zasady bioasekuracji na fermie drobiu

Aviagen

 

Bioasekuracja, czyli bezpieczeństwo biologiczne powinno być uwzględnione na każdym stadium odchowu zwierząt, gdyż wszystkie etapy są ze sobą ściśle powiązane. Są to praktyki mające na celu wyeliminowanie potencjalnych zarazków. Natomiast, jeśli na danej fermie wystąpi choroba zakaźna, to w oparciu o bioasekuracje należy podjąć czynności ograniczające rozprzestrzenianie się czynnika zakaźnego. Ma to na celu utrzymanie zdrowego stada, a w efekcie uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych. Standardy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego powinny być ustalone już na etapie projektowania nowego gospodarstwa. Nieco trudniej jest zmodernizować funkcjonujące gospodarstwo w celu zapewnienia właściwej bioasekuracji.

Nowoczesne i mobilne zarządzanie fermą indyków

Bartosz Korytkowski

 

Intensywny (wielkotowarowy) system chowu drobiu charakteryzuje się ścisłą specjalizacją. W jednym obiekcie utrzymuje się ptaki tego samego gatunku, tej samej grupy technologicznej (stada reprodukcyjne, ptaki rzeźne), w budynkach bezokiennych, bezwybiegowych, o regulowanych i kontrolowanych warunkach mikroklimatycznych i żywione mieszankami pełnoporcjowymi. Kontrola ww. czynników odbywać się może dziś przy pomocy nowoczesnych technologii, a także mobilnego zarządzania fermą.

Innowacyjna odchowalnia dla indyków kolejna realizacja firmy Indoor

Indoor Group Ltd.

 

Indoor to 30 lat obecności na rynku, to połączenie doświadczenia, wiedzy i profesjonalizmu. Podstawową ideą przyświecającą naszej działalności jest indywidualne podejście do klienta, jego oczekiwań i potrzeb. Nasze produkty i technologie charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów oraz solidnym, terminowym i przede wszystkim fachowym wykonaniem.

Właściwości dietetyczne mięsa indyczego

Iwona Chwastowska-Siwiecka; Katedra Towaroznawstwa i Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych, Wydział Bioinżynierii Zwierząt, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Światowa produkcja mięsa zwiększyła się w okresie 50 lat ponad czterokrotnie z 70 mln ton do 290 mln ton, jak również odnotowano istotne zmiany w strukturze pozyskiwanego surowca mięsnego. Aktualnie dominuje mięso wieprzowe stanowiące 37% produkcji, natomiast udział mięsa drobiowego wynosi 33%, wołowego 23%, baraniego i koziego 4,5%, a pozostałe 2,5% stanowi dziczyzna i inne rodzaje mięs. W 2008 roku spożycie mięsa drobiowego wynosiło 24,1 kg na jednego mieszkańca Polski, a w 2018 roku wzrosło do około 30,5 kg. Najważniejszą rolę w zaspokajaniu popytu na ten surowiec odgrywają kurczęta brojlery, jednakże w ostatnim dwudziestoleciu znacznie zwiększyła się również produkcja brojlerów indyczych (Zin i in. 2020, Dzik i Mituniewicz 2019, Michalczuk i Siennicka 2010).

Zatrucia mykotoksynami przebieg kliniczny, zmiany w narządach wewnętrznych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Mykotoksykozy to zatrucia toksynami produkowanymi przez różne gatunki grzybów (pleśni) z rodzajów: Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps i Stachybotrys. W przypadku drobiu, mykotoksyny są produkowane przez grzyby rozwijające się na zbożach podczas ich wzrostu na polu, jak również później – już w trakcie przechowywania zbóż w magazynach. Efekty, jakie wywierają mykotoksyny względem organizmów spożywających je ptaków są zróżnicowane – spośród poznanych setek mykotoksyn są takie, które wywołują ciężkie zatrucia oraz te odpowiedzialne jedynie za niewielkie dysfunkcje organizmu, czy też ograniczenie produkcyjności zwierząt.

Muszle morskie Tania i skuteczna profilaktyka w zgodzie z naturą

Kompasz

 

Postęp genetyczny i selekcje doprowadziły do uzyskania ptaków hodowlanych o potężnej masie mięśniowej i wysokiej nieśności; natomiast szkielet uległ niewielkiej modyfikacji.

Enzymy paszowe i bakteryjne wspomagają proces trawienia

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Efektywność i opłacalność – to dwa słowa ściśle związane z produkcją drobiarską. Oszczędności szuka się zwłaszcza ograniczając koszty żywienia. Nie można oczywiście ograniczyć ilości podawanej paszy, można za to – stosując odpowiednie dodatki paszowe – sprawić, aby podawana ptakom pasza były przez nie wykorzystywana w zdecydowanie większym stopniu. Działanie takie mogą mieć zarówno egzogenne enzymy paszowe, jak również niektóre z gatunków bakterii probiotycznych.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.