Strefa Indyk

Indyk Polski 75 (2/2021)

IP75 2.2021

 W numerze:

*Aktualności branżowe: Konsekwencje występowania ognisk ptasiej grypy na fermach w Polsce; Ptasia grypa - występowanie ognisk u drobiu w Polsce; z indycznika - wylęgi, wstawienia, ceny, handel 2019/2020, handel I-III 2020/2021, handel UE, materiały paszowe; 

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. NORD-POL Hatchery Gerczak - Polskie imperium zdrowej jakości w hodowli indyka Gerczak
  2. Nico Buddiger - Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w Hybrid Turkeys opowiada o wprowadzeniu na rynek europejski indyków linii ConverterNOVO Hybrid Turkeys
  3. Aktualne wyzwania w produkcji indyków rzeźnych
  4. Korzyści wynikające z dodatku olejków eterycznych do pasz
  5. Jak radzić sobie ze stresem cieplnym u indyków? Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  6. Schładzanie ferm Bartosz Korytkowski
  7. Choroby sercowo-naczyniowe u indyków Cz. II. Syndrom Krwawień Okołonerkowych (SDPH) Iwona Stolarska
  8. Biologia pleśniakowca lśniącego Joanna Marć-Pieńkowska
  9. Jak zmieni się drobiarstwo w Polsce i na świecie? Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  10. Produkcja indyków za 5 miesięcy 2021 r. Marian Biegański
  11. Produkcja mięsa indyczego a aktualne obawy konsumentów
  12. Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - dotacje, ulgi, dofinansowania Anna Wodzińska, Robert Szulc
  13. Zwalczanie choroby zakaźnej u zwierząt. Kilka porad dla hodowcy Przemysław Lech

 

 

Producenci pasz dla indyków*
Wyposażenie ferm drobiarskich*
Wykaz wylęgarni i dystrybutorów piskląt indyczych w Polsce*
Wykaz ubojni żywca indyczego w Polsce*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 15 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich - piąta edycja - 60zł  TUTAJ

Zwalczanie choroby zakaźnej u zwierząt. Kilka porad dla hodowcy

15Przemysław Lech; adwokat, www.prawnikhodowcy.pl

 

Niezależnie, czy jest to grypa ptaków, ASF czy białaczka enzootyczna, postępowanie prowadzone przez Inspekcję Weterynarii jest w zasadzie takie samo w każdym przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt zwalczanej z urzędu. Z niepokojem można zaobserwować, że hodowcy, u których stwierdzono dane ognisko chorobowe, mają coraz częstsze problemy z organem, który to postępowanie prowadzi. Czynności prowadzone są wadliwie, uporczywie, na odszkodowania trzeba czekać coraz dłużej i są przyznawane w zaniżonej wysokości, a nierzadko kończy się całkowitą odmową wypłaty.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - dotacje, ulgi, dofinansowania

Anna Wodzińska, Robert Szulc

 

Odnawialne Źródła Energii to takie źródła, które same się odnawiają, nie podlegają lokalnym deficytom, a  dzięki naturalnym procesom ulegają odtworzeniu, dlatego możliwe jest korzystanie z nich bez obaw o przyszły ich niedobór. W poniższym artykule wyjaśnimy w jaki sposób można wykorzystać słońce – naturalne źródło energii w gospodarstwie rolnym i domowym.

Produkcja mięsa indyczego a aktualne obawy konsumentów

Produkcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej odgrywa znaczącą rolę na globalnym rynku – jest to trzeci co do wielkości producent (zaraz po USA oraz Chinach). Największy udział stanowi mięso z kurcząt rzeźnych (83% tj. około 13 mln ton), kolejno z indyka (13% tj. około 2,1 mln ton) oraz kaczek (4% tj. 550 tys. ton).(pl. eu-poultry. eu, krd-ig. com.pl).

Produkcja indyków za 5 miesięcy 2021 r.

Marian Biegański; Indyk Lubuski

 

Rozmiar produkcji indyków w Polsce w pierwszych miesiącach 2021 r. był uzależniony od sytuacji jaka wystąpiła w zeszłym – najtrudniejszym dla właścicieli ferm drobiarskich w XXI wieku – roku.

Jak zmieni się drobiarstwo w Polsce i na świecie?

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski; AVICONS

 

Wszyscy – optymiści i pesymiści – nie różnią się w wyczekiwaniu na koniec zakażeń światowego społeczeństwa wirusem Covid-19, natomiast w innym świetle rysują się przewidywania jak rozwinie się sytuacja w różnych branżach gospodarczych na świecie w epoce powirusowej. Każdy producent, bez względu na przynależność do takiej czy innej branży winien już przygotowywać nie jeden, a kilka planów swej przyszłej działalności.

Biologia pleśniakowca lśniącego

Joanna Marć-Pieńkowska; UKW w Bydgoszczy

 

Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus Panzer), nazywany czarnym chrząszczem ściółkowym, pochodzi z krajów tropikalnych. Tam zamieszkiwał w glebie, pod korzeniami oraz pod korą drzew i w ściółce leśnej, a żywił się resztkami organicznymi pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Choroby sercowo-naczyniowe u indyków Cz. II. Syndrom Krwawień Okołonerkowych (SDPH)

Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków Prywatna Praktyka Weterynaryjna Medicalvet      

 

Padnięcia z powodu krwotoku wewnętrznego jest częstą przyczyną śmierci u indorów i zwykle objawia się jako syndrom krwawień okołonerkowych (Sudden death in turkeys associated with perirenal hemorrhage, SDPH) lub pęknięciem aorty. Są to dwa odrębne zagadnienia i nie należy ich łączyć.

Schładzanie ferm

Bartosz Korytkowski

 

Zapewnienie ptakom oraz utrzymanie prawidłowej temperatury na fermie drobiu stanowi jedno z najważniejszych zadań producenta drobiu. Odpowiednia temperatura to jednocześnie mniej chorób, mniej upadków w stadzie, a w konsekwencji większe osiągnięcia w samej produkcji (lepsze przyrosty, lepsza jakość mięsa, większa wydajność rzeźna, większa liczba znoszonych jaj o dobrych cechach jakościowych) i tym samym większy zysk hodowcy.

Jak radzić sobie ze stresem cieplnym u indyków?

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Większość z nas nie czuje się komfortowo, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C. Bardzo podobnie odczuwają to zwierzęta, w tym także ptaki. Na nadmiernie wysokie temperatury szczególnie wrażliwe są indyki, a także kurczęta ras mięsnych. Wśród drobiu jedynie kaczki wydają się być względnie odporne na oddziaływanie wysokich temperatur i stresu cieplnego. Na to w jakim stopniu ptaki reagują na działanie wysokich temperatur wpływ ma wiele czynników m.in.: genetyka, rodzaj okrywy z piór, zagęszczenie obsady kurnika, temperatura wody do pojenia, czy też chociażby podawane ptakom leki.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.