Strefa Indyk

Indyk Polski 77 (4/2021)

IP77 42021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Wylęgi piskląt indyczych; Handel pisklętami indyczymi; Wstawienia piskląt indyczych; Ceny skupu indyków i sprzedaży mięsa; Ceny materiałów paszowych – podwyżek ciąg dalszy; Handel mięsem drobiowym ogółem okresie I-IX; Handel mięsem indyczym w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r.; Import mięsa indyczego; Eksport mięsa indyczego; Produkcja mięsa drobiowego w UE; Ptasia grypa Występowanie ognisk u indyków w Polsce; 

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. UE znosi zakaz stosowania w paszach produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  2. Czyste białko zapewnia młodym indykom doskonały start Kyle Brown - cały artykuł
  3. Rynek mięsa i pasz podczas pandemii COVID-19
  4. Ostropest plamisty jego właściwości prozdrowotne i zalety stosowania jako dodatku dla drobiu Marcin Różewicz
  5. Kontraktacje i system ubezpieczeń w drobiarstwie – dlaczego to nie działa? Katarzyna Markowska - cały artykuł
  6. Produkcja indyków w drugiej połowie 2021 r. Marian Biegański
  7. Rosyjski przemysł indyczy osiąga wysoki poziom wydajności Vladislav Vorotnikov
  8. Cellulitis u indyków
  9. Mykoplazmozy indyków Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  10. Dezynfekcja ferm poprzez ozonowanie Przemysław Marek
  11. Histomonoza problem wciąż aktualny... Iwona Stolarska
  12. Profesjonalne higienizowanie ściółki Bartosz Korytkowski
  13. Ubój rytualny zwierząt – aspekty etyczne i gospodarcze Janusz R. Mroczek
  14. List otwarty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Prezesa Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej Piotra Kulikowskiego, Prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Piotra Lisieckiego, Prezesa Izby Zbożowo-Paszowej Moniki Piątkowskiej

 

 

Producenci pasz dla indyków*
Wyposażenie ferm drobiarskich*
Wykaz wylęgarni i dystrybutorów piskląt indyczych w Polsce*
Wykaz ubojni żywca indyczego w Polsce*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 15 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich - piąta edycja - 60zł  TUTAJ

Ubój rytualny zwierząt – aspekty etyczne i gospodarcze

Janusz R. Mroczek; Zakład Przetwórstwa i Towaroznawstwa Rolniczego, Kolegium Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Rzeszowski

 

Każdy ubój zwierząt niezależnie od zastosowanej metody jest czynnością nieprzyjemną i okrutną. Powoduje strach, ból i inne cierpienia, nawet wówczas gdy wykonywany jest z poszanowaniem zasad empatii. Dlatego zwierzętom w jak największym stopniu powinno oszczędzić się wymienionych odczuć podczas uboju i przeprowadzania operacji z nim związanych, takich jak: transport, przetrzymywanie, unieruchamianie, oszałamianie i wykrwawianie.

Profesjonalne higienizowanie ściółki

Bartosz Korytkowski

 

Prawidłowo dobrana i pielęgnowana ściółka zapewnia przede wszystkim odpowiedni komfort ptakom, który ma również wpływ na wysokie wyniki produkcji. Przyczynia się ona również do eliminowania, przynajmniej w sposób częściowy czynników zagrażających ich zdrowiu.

Histomonoza problem wciąż aktualny...

Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków, Prywatna Praktyka Weterynaryjna MedicalVet

 

Histomonoza to choroba pasożytnicza drobiu, występująca na całym świecie. Może powodować zachorowalność i skrajnie wysoką śmiertelność w stadach indyków, co pociąga za sobą poważne straty ekonomiczne. Kilka lat temu leki antyhistomonowe zostały całkowicie zakazane w krajach wysoko rozwiniętych, w których obowiązują ścisłe przepisy dotyczące farmaceutyków spełniające wymagania ochrony konsumentów.

Dezynfekcja ferm poprzez ozonowanie

Przemysław Marek

 

Działania z zakresu bioasekuracji są niezbędne na każdej fermie. Problem ognisk ptasiej grypy w Polsce tylko uwidocznił skalę tego zjawiska i ogrom szkód jakie może poczynić. Wysokie standardy zoohigieniczne na fermie nie uchronią hodowców w 100% przed zagrożeniem ze strony szkodliwych patogenów, ale w znaczący sposób zmniejszają to ryzyko. Nowoczesne fermy powinny mieć opracowany stały plan działań w tym zakresie i jeżeli realizują go prawidłowo, produkcja przebiega bez zakłóceń.

Cellulitis u indyków

U ptaków rzeźnych zapalenie skóry i zapalenie tkanki łącznej są regularnie obserwowane w ubojniach i prowadzą do tego, że całe tusze są odrzucane (Krautwald-Junghanns i in. 2010, Mitterer- Istyagin i in. 2011). Zapalenie skóry jest definiowane jako stan zapalny skóry, zazwyczaj na mięśniu piersiowym, który może przekształcić się w cellulitis (jeżeli stan zapalny rozprzestrzeni się na tkanki podskórne) (Swarbrick 1991, Carr i in. 1996, Thachil i in. 2014).

Rosyjski przemysł indyczy osiąga wysoki poziom wydajności

Vladislav Vorotnikov; Moskwa

 

Podczas gdy wskaźniki wydajności w przydomowej produkcji indyków mogą być niejednakowe, segment przemysłowy osiągnął najlepszy na świecie wskaźnik efektywności i jest gotowy do skutecznego konkurowania o klientów nie na rynku krajowym, ale także na rynku zagranicznym.

Produkcja indyków w drugiej połowie 2021 r.

Marian Biegański; Indyk Lubuski

 

Do końca roku 2021 produkcja indyków nadal będzie determinowana występowaniem ptasiej grypy i pandemii koronawirusa. Bezpośrednim następstwem tego jest zmniejszony popyt na mięso z indyków, niskie ceny zbytu produktów indyczych i ceny skupu indyków żywych oraz niższe wstawienia piskląt indyczych do tuczu.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.