Golpasz S.A. - nowa technologia, nowe receptury, nowa wytwórnia

 

Katarzyna Markowska

 

12 lutego w Iławie Golpasz S.A. zorganizował spotkanie z producentami drobiu, a współorganizatorem imprezy była Regionalna Grupa Producentów Drobiu Farmer Iława Sp. z o.o.

Powitania gości dokonali Wiceprezes Golpasz S.A. Grażyna Cichuta oraz Prezes Farmer Sp. z o.o. Włodzimierz Olszewski. Farmer Sp. z o.o. istnieje od 23 grudnia 1992 roku i obecnie zrzesza 141 udziałowców, a szeroką współpracą obejmuje o wiele większą grupę hodowców, którzy korzystają z przywilejów, w tym rabatów wynegocjowanych przez spółkę Farmer.

                Regionalna Grupa Producentów Farmer Iława Sp. z o.o. współpracuje od wielu lat z wytwórnią pasz Golpasz, która jest jednym z głównych dostawców środków żywienia zwierząt do klientów należących do grupy.

Golpasz – firma, w której wszystkim zależy

Tytułem wstępu Dyrektor Maciej Zglenicki przedstawił historię firmy Golpasz oraz omówił jej obecny kształt. Golpasz S.A. od 50 lat dostarcza producentom drobiu, bydła i trzody chlewnej mieszanki paszowe, a swój obecny kształt zawdzięcza pracownikom, którzy w 1993 roku założyli spółkę pracowniczą stając się jej właścicielami. Pod szyldem Golpasz S.A. obecnie działają trzy wytwórnie pasz: w Golubiu-Dobrzyniu, w Janowcu Wlkp. oraz w Radominie. Golpasz S.A. – firma w 100% oparta na polskim kapitale jest także właścicielem fabryki Bio-Agro w Bloku Dobryszyce, która produkuje drożdże paszowe w oparciu o unikalną opatentowaną przez siebie technologię. Stabilna pozycja rynkowa pozwala firmie na rozwój i dokonywanie inwestycji w strategicznych obszarach, które pozwalają utrzymywać się w ścisłej czołówce polskich firm operujących na rynku rolnym.

                Golpasz S.A. produkuje rocznie ponad 300 tys. ton mieszanek paszowych pełnoporcjowych i uzupełniających wykorzystywanych w żywieniu wszystkich gatunków zwierząt. Spółka od wielu lat powiększa grono swoich zadowolonych klientów dzięki systematycznemu i konsekwentnemu prowadzeniu polityki przemian w zakresie dostosowania wiedzy żywieniowej i technicznych możliwości produkcyjnych do stale wzrastających oczekiwań hodowców w zakresie wyników produkcyjnych. Producent pasz może pochwalić się także posiadaniem gospodarstwa rolnego o powierzchni 1400 ha, który stanowi zaplecze surowcowe. W gospodarstwie uprawiana jest kukurydza ziarnowa, rzepak, pszenica i pszenżyto.

Technologia z przyszłości

W dalszej części konferencji główny technolog Golpasz S.A. Tomasz Tryk omówił „Nowe technologie w żywieniu drobiu – innowacyjne rozwiązania dostępne dla klientów Golpasz S.A.”. Na wstępie swojej prezentacji zaznaczył, że postęp technologiczny zarówno w zakresie receptur mieszanek paszowych jak i technologii produkcji pasz jest konieczny z uwagi na rosnące wymagania zwierząt. Do wykazania pełni swojego potencjału genetycznego potrzebują one składników pokarmowych o odpowiedniej jakości i ilości. Genotyp współcześnie użytkowanych ptaków wymaga dostarczenia im przede wszystkim dużych ilości wysoko strawnego białka i energii. Dla przykładu podał, że jeszcze 10 lat temu pasza finiszer dla indyków rzeźnych zawierała 14-15% białka, dzisiaj już 17-19%. W związku ze wzrostem koncentracji białka i energii (tłuszczu) w paszach dużym problemem staje się utrzymanie odpowiedniej trwałości granulatu. W tym zakresie firma Golpasz może pochwalić się unikalną technologią natrysku tłuszczy i enzymów przy pomocy próżniowego systemu Vacuum Coating. Użycie tej wyjątkowej technologii umożliwia uzyskanie granulatu o dobrej jakości poprzez ograniczenie dodatku tłuszczu przed granulacją, a następnie wydozowanie ogromnych ilości tłuszczu (do 10%) oraz enzymów na gotową zimną granulkę. Zazwyczaj natłuszczanie na zimną granulkę pozwala na dodatek ilości tłuszczu nie większej niż 2,5%. Vacuum Coater jest urządzeniem, w którym wytwarzana jest atmosfera bliska próżni. Umożliwia to wnikanie molekuł tłuszczu i enzymów głębiej w rdzeń granul. Efektem jest granulka, która na całym swoim przekroju jest równomiernie nasączona tłuszczem i enzymami – bez utraty trwałości granulatu. Na chwilę obecną jest to jedyne tego typu urządzenie pracujące w Polsce na potrzeby produkcji pasz dla drobiu. Dodatkowo – w celu zwiększenia wydajności linii granulowania dostawiono w wytwórni w Golubiu-Dobrzyniu dodatkowy granulator.

Całe ziarno pszenicy, czyli naturalne rozwiązanie w nowoczesnym żywieniu

Główny technolog firmy Golpasz Tomasz Tryk omówił w dalszej części swojej prezentacji zastosowanie dodatku całego ziarna pszenicy w paszach granulowanych dla drobiu. W tym wypadku firma Golpasz proponuje rozwiązanie, w których pszenica nie rozcieńcza zbilansowanej paszy, ale stanowi jej integralny składnik. Obecność całego ziarna pszenicy w paszy ma za zadanie wydłużenie czasu przebywania paszy w żołądku, co wpływa też na obniżenie pH jego treści. Wyjaśnił, że zbyt wysokie pH treści żołądka wpływa niekorzystnie na strawność białka oraz fosforu fitynowego, czego skutkiem jest pogorszenie wyników produkcyjnych oraz zwiększona ilość problemów na tle biegunkowym. Zwrócił też uwagę na potrzebę kontroli pH dostarczanej ptakom wody. Trawienia białka rozpoczyna się już w żołądku, pepsyna zawarta w soku żołądkowym do aktywacji swojej formy nieaktywnej (pepsynogenu) potrzebuje niskiego pH generowanego przez kwas solny wydzielany przez komórki okładzinowe żołądka. Zaburzenie pH na etapie żołądka prowadzi do przesunięcia procesów trawienia białka do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego. Niestety, może dojść wówczas do wzrostu aktywności bakterii beztlenowych, którym obecność białka bardzo odpowiada. Zastosowanie całego ziarna pszenicy powoduje, iż treść żołądka wstępnie nadtrawiona pepsyną przechodzi do dalszych odcinków przewodu pokarmowego dużo wolniej, co sprzyja lepszemu trawieniu składników pokarmowych, a tym samym lepszemu wykorzystaniu paszy przy zachowaniu dobrej zdrowotności ptaków.

Nowy zakład produkcyjny

Na zakończenie spotkania Dyrektor Jarosław Górski omówił przyszłość firmy i zdradził sekrety powstawania nowej wytwórni pasz w Podkonicach Dużych. Produkowane w tej lokalizacji pasze trafią do klientów centralnej i południowej części kraju. Premierowa granulka ma zostać wyprodukowana tutaj już w tym roku, a zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne są wynikiem przemyśleń i doświadczeń kilkudziesięciu lat pracy. Jesteśmy przekonani, że okoliczności rynkowe pozwolą na pełne wykorzystanie inwestycji dokonanych w światowe rozwiązania technologiczne umożliwiające uzyskiwanie wysokich wyników produkcyjnych współcześnie użytkowanych zwierząt. Czego nasza redakcja – będąca firmą także o wyłącznie polskim kapitale – szczerze życzy firmie Golpasz S.A.