Copyright 2020

Fotolia 120733135 Subscription Monthly XL 320x200Niebawem zakończą się prace nad przystosowaniem programu do kojarzeń „DoKo” do pracy w stadach bydła simentalskiego. Jak podaje PFHBiPM - prace przebiegają wielotorowo. Między innymi należy dostosować system wprowadzania danych o wartościach hodowlanych, który różni się od stosowanego w rasie PHF, ponieważ protokół oceny typu i budowy dla rasy SM zawiera dodatkowe cechy – np. umięśnienie. Dużą trudnością jest też skonstruowanie równań konwersji dla obliczania wartości hodowlanych cech podlegających doskonaleniu rozpłodników z innych krajów, których nasienie oferowane jest w Polsce. W chwili obecnej większość problemów została pokonana, aczkolwiek na rozwiązanie czeka jeszcze kilka kwestii dotyczących cech, które mają niską korelację pomiędzy populacjami polską i austriacko-niemiecką np. płodność czy długowieczność.

PFHBiPM ma nadzieję, że hodowcy bydła simentalskiego jeszcze w sezonie 2018.3, czyli do początku kwietnia 2019 będą mogli zastosować narzędzie jakim jest „DoKo” do optymalizacji kojarzeń w swoich stadach. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przypomina również, że od obecnego sezonu oceny zarówno dla męskiej jak i żeńskiej części populacji obliczany jest indeks syntetyczny PFSM. W chwili obecnej konstrukcja indeksu została oparta na indeksie PF dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. 

PFSM = 0,40 * PI_PROD +0,35 * PI_POKR + 0,10 * PI_PŁOD + 0,08 * WH_KSOM + 0,07 * WH_DŁUG

Środowisko hodowców rasy simentalskiej oczekuje w przyszłości modyfikacji indeksu dla tej rasy. W pierwszej kolejności do indeksu syntetycznego należałoby dodać cechy użytkowości mięsnej. W chwili obecnej indeks mięsny wyliczany jest tylko dla buhajów testowanych i podawany jako odrębna wartość.

Źródło: PFHBiPM

f t g