Copyright 2020

Fotolia 110438350 Subscription Monthly XXL 320x200Niemal już pewna umowa Mercosuru między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej - Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem może być poważnym problemem dla europejskich rolników.

Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną.

- Podpisanie tej umowy oznaczać będzie koniec dla wielu europejskich gospodarstw zajmujących się hodowlą i produkcją bydła – przestrzega Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. 

Jeśli dojdzie do porozumienia, cła importowe na mięso, cukier, pszenicę i etanol zostaną znacznie obniżone. Daje to czterem krajom Ameryki Południowej jeszcze większy i łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku żywności. Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną. Mięso w krajach Mercosuru produkowane jest warunkach znacznie niższych standardów dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska niż w Europie i przy znacznie niższej cenie.

Zagrożenie masowym importem pszenicy, cukru i etanolu jest również poważnym problemem dlatego że kilka miesięcy temu rząd brazylijski zdecydował o zatwierdzeniu ponad 150 nowych środków ochrony roślin. To na ogół środki zabronione do stosowania przez rolników na terenie Unii Europejskiej. 

Mercosur, z około 285 milionami mieszkańców i łącznym produktem narodowym brutto przekraczającym 3,3 miliarda dolarów, jest czwartym „jednolitym rynkiem” na świecie.

Źródło: cenyrolnicze

f t g