• 1

  • 2

  • 3

  • 4

Copyright 2020

W dniach 10-12 maja 2013 r. w Poznaniu odbyła się XXVI Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem wystawy bydła mlecznego była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W wystawie udział wzięło 45 wystawców, którzy zaprezentowali 179 zwierząt, w tym 88 krów i 91 jałówek. Zespołowi sędziowskiemu przewodniczył John Cousar z Wielkiej Brytanii. Asystowali mu Roman Januszewski oraz Mirosław Anaczkowski – selekcjonerzy PFHBiPM.

 

 

Spośród wszystkich ocenionych zwierząt 15 sztuk otrzymało tytuł czempiona oraz 15 sztuk – tytuł wiceczempiona. Sędziowie przyznali również trzy honorowe tytuły superczempiona XXVI Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. W grupie jałówek superczempionką została jałówka w wieku 19-21 miesięcy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej – OBCA, nr PL 00525558848-8, o numerze katalogowym 134, wyhodowana w Przedsiębiorstwie Rolniczo-Hodowlanym „Gałopol” w Gałowie. Jałówka pochodzi po matce Kelmos (USA) oraz buhaju Altaross (USA), ojciec matki to amerykański buhaj Samuelo. Maksymalna laktacja matki 7291 kg mleka o zawartości tłuszczu 4,9% i białka 3,70%. Jak stwierdził sędzia główny, jest to zwierzę niezwykle stylowe o czystych, dobrych nogach i właściwej kości, doskonale się porusza, co predysponuje je do długiej i dobrej laktacji.

 


W grupie krów superczempionką została krowa w kategorii krów w II laktacji rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej – JANKA, nr PL 00519380071-0, o numerze katalogowym 285, wyhodowana w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Garzynie. Krowa
pochodzi po amerykańskim buhaju Altaruffian, i matce Janka (PL). Ojcem matki jest także polski buhaj o nazwie Ideal Ags. W pierwszej latakcji dała ona 9381 kg mleka, o zawartości tłuszczu 4,17% oraz białka 3,22%. Została ona wybrana wśród pozostałych krów, gdyż wyróżniała się doskonałym charakterem mlecznym i typem wymienia.
W rasach kolorowych superczempionką została krowa rasy jersey – JEŻYNA 44, nr PL 00508112482-9, o numerze katalogowym 407, wyhodowana  w Stadninie Koni w Michałowie.
Tegoroczna XXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych skierowana została także do grupy najmłodszego pokolenia – dzieci. W kraju realizowany jest bowiem program „Budowanie świadomości najmłodszego pokolenia”. Dzieci miały okazję „na żywo” obejrzeć materiał, z którego produkuje się mleko, mięso czy jaja. Podczas targów promowano ideę zdrowego żywienia, w której zawiera się jedzenie dobrze przyrządzonego mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego od polskich producentów. Akcja „Mięsna arena” współorganizowana ze Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się interaktywne stoisko Muzeum Szreniawy,  gdzie można było pleść koszyki z wikliny, tworzyć własne świeczki z wosku, a nawet mielić mąkę. „Dawno tak dobrze nie bawiliśmy się na targach” – mówiła jedna ze zwiedzających mam. Czy jednak rzeczywiście połączenie święta polskiej hodowli – jaką jest niewątpliwie wytypowanie najlepszych zwierząt w Polsce – z zapotrzebowaniem na zabawę dla miejskich dzieci jest właściwe? Zainteresowanie targami w Poznaniu wśród polskich hodowców z roku na rok zmniejsza się. Ze świeczką w ręku trzeba szukać hodowców, którzy przybywają właśnie do Poznania, aby zapoznać się z najnowszą ofertą firm bądź gospodarstw hodowlanych. Wręcz odwrotnie, bardzo prężnie rozwijają się regionalne wystawy zwierząt hodowlanych, na które rolnicy bardzo chętnie przybywają całymi rodzinami, a o to właśnie chodzi.

f t g