Drukuj

 

Czy można stosować wymiennie preparaty mlekozastępcze od różnych producentów? Absolutnie nie! Istnieją znaczące różnice w rozpuszczalności, pobieraniu i strawności (wykorzystanie składników pokarmowych), a także jakości surowców. Te różnice mają ogromny wpływ na zdrowie i wzrost młodych cieląt. Co zatem wyróżnia Sprayfo?

Różnice między różnymi preparatami mlekozastępczymi dotyczą głównie surowców wykorzystywanych do produkcji oraz samej metody produkcji. Producent Sprayfo stosuje koncentraty zawierające tłuszcze pochodzenia roślinnego dostosowane do potrzeb różnych gatunków zwierząt. Mieszanka ta jest uzyskiwana dzięki zastosowaniu specjalnych procesów produkcyjnych polegających na połączeniu tłuszczów z produktami pochodzenia mlecznego.

                Różnice dotyczące metod produkcyjnych i składu determinują wydajność różnych preparatów mlekozastępczych w odniesieniu do trzech czynników: rozpuszczalności, strawności i stałej jakości.

                Po wymieszaniu z wodą, dobry preparat mlekozastępczy dla cieląt będzie się mieszał bez powstawania grudek.

                Nierozpuszczone grudki powodują problemy trawienne, nawet jeśli są bardzo małe i trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Szczególnie produkty z wykorzystaniem mleka odtłuszczonego w proszku mogą się słabo rozpuszczać w temperaturze poniżej 50°C. Proces produkcyjny Sprayfo zapewnia optymalną rozpuszczalność w temperaturze 40°C, nawet w produktach o wysokiej zawartości odtłuszczonego mleka w proszku.

                Stosując bardziej strawny preparat mlekozastępczy opóźniamy powstawanie u cielęcia uczucia wypełniania, dzięki czemu cielę może wypić więcej takiego preparatu, a w efekcie być zdrowszym i szybciej rosnąć. Dobry preparat mlekozastepczy podany we właściwej temperaturze wywołuje odruch rynienki przełykowej, dzięki czemu mleko trafia do trawieńca a nie do żwacza. ■

Więcej porad u doradców TNP a wkrótce na stronie: www.sprayfo.pl