Strefa Bydło

Katarzyna Jankowska

PAN Olsztyn

 

W krajach Unii Europejskiej mięso wołowe cieszy się dużym popytem, w Polsce natomiast zauważa się obecnie niższe jego spożycie. Istnieje jednak duża grupa odbiorców i konsumentów, która ceni sobie dobrej jakości mięso wołowe.

Elementarne zasady moralne oraz obowiązujący stan prawny nakazują traktowanie zwierząt, jako istoty zdolne do odczuwania bólu i cierpienia, które człowiek musi poszanować, chronić i zapewnić im należytą opiekę. Biorąc pod uwagę zasady i stan prawny, uśmiercanie zwierząt dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacjach szczególnych, uzasadnionych potrzebą gospodarczą, względami humanitarnymi, koniecznością sanitarną, nadmierną agresywnością zwierzęcia, potrzebami nauki lub wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody. Wszelkie czynności związane z uśmiercaniem zwierząt muszą być wykonywane w sposób humanitarny, ograniczający ich cierpienie fizyczne i psychiczne. Uśmiercanie zwierząt może być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, w warunkach spełniających określone wymagania lokalizacyjne, organizacyjne oraz techniczne. Przepisy Unii Europejskiej oraz prawodawstwo polskie nakazują odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie osób wykonujących czynności uboju i uśmiercania zwierząt. W Polsce ubój zwierząt jest regulowany przede wszystkim przepisami ustawy o ochronie zwierząt Dz.U. 2013.0.856 t. j. – Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz poprzez rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy, spośród których część została wymuszona przez dyrektywy unijne.

                Osoby podejmujące czynności uboju zwierząt obok umiejętności praktycznych, kształtowanych w toku praktyki zawodowej, zobowiązane są do odbycia odpowiedniego szkolenia teoretycznego. Obowiązujące w tym zakresie wymagania reguluje Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada 2012 r. sygn. akt U 4/12 Dz.U. 2012 poz. 1365.

Traktowanie zwierząt

Jakość mięsa wołowego zależy między innymi od sposobu obchodzenia się ze zwierzętami, głównie w trakcie uboju, jak również podczas obrotu przedubojowego (załadunek, transport, wyładunek, odpoczynek przedubojowy, czas i metoda uboju). Niewłaściwe postępowanie ze zwierzętami może wpłynąć na pojawienie się poubojowo wielu wad mięsa. Szczególnie niekorzystnym czynnikiem wpływającym na organizm zwierzęcia są warunki transportu, które powodują silny stres obniżający niejednokrotnie masę ciała, a nawet doprowadzający niekiedy do śmierci (zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, aby umożliwić zwierzętom swobodne oddawanie nadmiaru ciepła – może dojść do przegrzania organizmu).

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.