przejdź
Reklama

giełda online

Zboża paszowe
cena netto zł/t
pszenica590-680
kukurydza670
owies510
jęczmień600
Śruty
rzepakowabrak ofert
sojowabrak ofert
żródło:www.rolpetrol.com.pl
Portal Hodowcy - Chów i Hodowla Bydła Mlecznego i Rzeźnego


Z wizytą u starostów dożynek PDF Drukuj Email

    Ceremonii Święta Plonów przewodniczą Starosta i Starościna. Najpierw wnoszone są wieńce wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów. Gospodarzowi dożynek wręczają oboje bochen chleba upieczony z mąki ostatnich zbiorów, dalej zaś inne symbole, typu przetwory mięsne, kwiaty, warzywa i owoce. Zaszczytna funkcja Starosty jak i Starościny powierzana bywa przede wszystkim wyróżniającym się gospodarzom. Gmina Inowrocław, województwa kujawsko-pomorskie, ma takich wielu.

Starostowie wręczają dary księdzu celebrantowi

 

Tags: publicystyka , reportaż

 
Wymię bez mastitis PDF Drukuj Email

    Krowa tak jak człowiek choruje, przechodzi stany zapalne i ma dolegliwości poszczególnych narządów i części ciała. Jedną z chorób – nazywanych „najdroższą” chorobą bydła mlecznego jest zapalenie wymienia – mastitis. Mimo, iż cały organizm i wszystkie narządy są niezwykle ważne (dotyczy to zarówno pozostałych zwierząt, jak i człowieka) dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania, to zapalenie wymion jest szczególnie dokuczliwe. Kondycja tej części ciała wpływa bowiem w sposób bezpośredni na ostateczną sytuację ekonomiczną gospodarstwa. Poniższy artykuł dotyczy tego zagadnienia – rozważymy co jest przyczyną mastitis i jak można temu zapobiec.

Tags: bydło mleczne , choroby bydła , mleczność

 
Melasowanie pasz dla bydła PDF Drukuj Email

    Melasa buraczana jest produktem ubocznym powstającym w procesie produkcji cukru spożywczego. Według danych GUS produkcja za rok 2007 wynosiła 427,8 tysięcy ton. Wykorzystywana jest głównie w produkcji alkoholu i drożdży piekarniczych a wykorzystanie jako paszy w żywieniu zwierząt nie przekracza 10%.

Tags: dodatki paszowe , pasze , żywienie bydła

 
Metody synchronizacji rui w stadzie bydła mięsnego PDF Drukuj Email

    Synchronizacja rui jest narzędziem służącym do zminimalizowania nakładów pracy podczas sezonu rozrodczego oraz pozwalającym na efektywne wykorzystanie inseminacji do maksymalizacji postępu hodowlanego w stadzie. Sterowanie cyklem rujowym poprzez synchronizację rui umożliwia uzyskanie sezonowości ocieleń oraz kryć. Oprócz tego hodowcy, którzy stosują synchronizację w stadzie bydła mięsnego mogą również liczyć na poprawę wskaźników ekonomicznych.

Tags: bydło , bydło mięsne , bydło opasowe , bydło rzeźne , hodowla bydła

 
Porażenie poporodowe - metaboliczne zaburzenia u krów mlecznych PDF Drukuj Email

Porażenie poporodowe to schorzenie, które występuje u krów w okresie poporodowym, jest ono wynikiem błędów żywieniowych, niedoboru energii i minerałów w ostatnim okresie ciąży. Podstawową przyczyną porażenia poporodowego jest zachwianie równowagi mineralnej w organizmie czyli zachwianie gospodarki wapniowo-fosforowo-magnezowej. Na to schorzenie najbardziej podatne są krowy wysokomleczne, o genetycznie zaprogramowanej wysokiej wydajności (Jersey, HF) szczególnie w trzeciej i następnych laktacjach (czyli powyżej 5 roku życia).

Tags: bydło , choroby bydła , hodowla bydła , zdrowie , zdrowie bydła

 
Oddziaływanie na środowisko intensywnej produkcji mleka PDF Drukuj Email

    Produkcja zwierzęca, obok przemysłu i gospodarki komunalnej jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Jednocześnie stanowi ona zdecydowanie większe zagrożenie niż produkcja roślinna, obciąża bowiem wszystkie jego podstawowe elementy.

Tags: bydło , ekologia , środowisko

 
Żubronie - czy wzrośnie zainteresowanie ich hodowlą? PDF Drukuj Email

    Człowiek od wieków prowadził badania mające na celu stworzenie mieszańców międzygatunkowych. Miało to miejsce przede wszystkim w świecie roślin. Jednak ciekawość ludzka stworzyła bastardy, czyli mieszańce między gatunkowe zwierząt, do których zaliczamy między innymi muła (mieszaniec samicy konia domowego z ogierem osła), osłomuła (mieszaniec samicy osła z ogierem konia domowego), czy żubronia.

Tags: bydło , bydło mięsne , bydło opasowe , bydło rzeźne , ciekawostki , hodowla bydła , krzyżowanie , krzyżowanie bydła

 
Oddziaływanie czynników stresogennych na stan zdrowotny i produkcyjny zwierząt PDF Drukuj Email

    Każdy żywy organizm świata zwierzęcego w warunkach zmieniającego się środowiska lub nagłego, silnego oddziaływania czynników zewnątrz- i wewnątrzpochodnych, wytwarza zespół specyficznych procesów i zachodzących przemian endogennych, które mają na celu przystosowanie się lub ochronę przed powstawaniem pewnych zakłóceń w organizmie.

Tags: chów bydła , dobrostan bydła , stres , zdrowie bydła

 
Biegunka wirusowa bydła i choroba błon śluzowych PDF Drukuj Email

    Biegunka wirusowa bydła i choroba błon śluzowych należą do chorób, które nadal stanowią problem zdrowotny i ekonomiczny w wieku krajach. Biegunka wirusowa bydła (BVD, Bovine Viral Diarrhea) jest często uważana za jedną z najbardziej dewastujących stado chorób bydła, której likwidacja wymaga dużego wysiłku. Straty ekonomiczne są spowodowane spadkiem mleczności i niepłodnością, ronieniami, mumifikacją i zaburzeniami rozwojowymi płodów, rodzeniem osłabionego potomstwa oraz zwiększoną śmiertelnością cieląt.

Tags: bydło , choroby bydła , zdrowie , zdrowie bydła

 
Zielone światło dla biogazu PDF Drukuj Email

    Polskie rolnictwo przeżywało niejedno „zielone światło” i jest odporne na tego typu chwyty promocyjne. W roku naszego wejścia do UE mówiło się o ogromnych szansach dla polskiego rolnictwa wynikających z produkcji i wykorzystania biopaliw transportowych takich jak bioetnol i biodiesel. Miała też rozkwitnąć produkcja estrów na własne potrzeby, czy sprzedaży surowców na potrzeby biopaliwowe (zboża, rzepak) aż wreszcie na przełomie lat 2007/2008 zabłysła „gwiazda” biogazu rolniczego, najlepiej produkowanego z odpadów rolniczych, przetwórstwa rolno-spożywczego, bo do produkcji substratów, nie potrzeba areału upraw.

Tags: biogaz , ekologia , energia , publicystyka , środowisko

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2