Copyright 2020

Numer 1. - Avangardco

Ukraińska firma Avangardco jest liderem produkcji jajczarskiej w Europie. Posiada 49% udziałów na rynku jaj produkowanych przemysłowo oraz 91% procent na rynku produkcji jaj suszonych. W 2014 roku stado niosek składało się z 18,6 mln ptaków, wyprodukowano 6,3 mld jaj i ponad 21 tys. suszonych produktów jajecznych. Jednakże w wyniku zamieszek na Ukrainie stado niosek zostało zredukowane o ok. 30%.

Numer 2. - Grupa Avril

Francuska firma Avril Group (nowa nazwa Sofiproteol) posiada 370 hodowców dostarczających jaja.

Uważa się, że stado niosek firmy Avril Group składa się  z 10 mln ptaków.

Numer 3. - Ovostar Union

Ukraińska firma Ovostar Union jest jedną z wiodących firm rolno-przemysłowych w kraju oraz jest wiodącym producentem jaj wraz.

W 2014 roku, Ovostar wyprodukowała ponad 1 mld jaj, tj. wzrost o 16 procent w stosunku do roku 2013, i przetworzyła 730 mln jaj, utrzymując udział na rynku w wysokości 8% dla jaj i 90% dla produktów jajecznych. Stado niosek firmy składa się z 4,5 miliona ptaków.

Numer 4. - Noble Foods

Noble Foods jest największą firmą jaj konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii. Dostarcza 72 mln jaj tygodniowo, pochodzących z gospodarstw własnych oraz gospodarstw zakontraktowanych. Jajka pakowane są w jednym z dwóch obiektów.

Firma posiada również zakład przetwarzania drobiu, dwa zakłady przetwórstwa produktów jajecznych przerabiających  4 mln jaj dziennie, oraz pięć zakładów paszowych dla drobiu i świń.

Numer 5. - Sinyavskaya Poultry Farm

Sinyavskaya Poultry Farm jest największym producentem jaj konsumpcyjnych w Rosji oraz piątym co do wielkości w Europie producentem jaj. Stado niosek firmy składa się z 3,58 mln sztuk ptaków.

 

Najwięksi producenci jaj w UE

Żródło: http://www.wattagnet.com/

f t g