Reklama
Reklama

Sonda

Czy byłbyś zainteresowany zakupem używanego robota udojowego firmy Lely?
 

Kursy walut

Kursy NBP z 30-07-2010
walutaskupsprz.
USD3.02463.0858
EUR3.95524.0352
CHF2.90342.9620
JPY3.47153.5417
Banki

giełda online

Zboża paszowe
cena netto zł/t
pszenica610-630
kukurydzabrak ofert
owies290-350
jęczmień520
Śruty
rzepakowa760
sojowabrak ofert
żródło:www.rolpetrol.com.pl
przejdź
przejdź


Hodowca Drobiu 8/2009 PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Elżbieta Biedrzycka   

 

 

 

Adres redakcji:
Pro Agricola Sp. z o.o.
11-036 Gietrzwałd, Naglady 31
tel. (0-89) 512 35 13, -14
tel/fax (0-89) 512 35 15
Redakcja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
dział prenumerat:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tags: chów , drób , hodowla , produkcja żywca drobiowego

 
Producenci pasz dla drobiu PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Elżbieta Biedrzycka   

Producenci pasz dla drobiu z terenu Polski

 
Deszcz czy wiatr ? Czyli w jaki sposób można obniżyć temperaturę w kurniku w okresie lata – cz. 2 PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Anna Wójcik Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska Wydział Bioinżynierii Zwierząt, UWM Olsztyn   

 

 

Wentylacja pomieszczeń dla drobiu zapewni właściwe warunki utrzymania ptaków, gdy temperatura na zewnątrz hali nie przekracza 20-25°C. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych powinniśmy podjąć kroki zmierzające do ograniczenia wystąpienia stresu cieplnego u ptaków. Jedną z możliwości są omówione w poprzednim numerze systemy chłodzące. Inną możliwością jest zwiększenie przepływu powietrza w budynku nawet do 2-2,5 m/s, co można uzyskać poprzez instalowanie dodatkowych wentylatorów o dużej mocy lub zastosowanie wentylacji, która łączy w sobie kilka sprawdzonych systemów w jeden system wentylacyjny. Te nowoczesne rozwiązania wentylacji w budynkach dla drobiu mają w swojej ofercie wszystkie czołowe firmy zajmujące się wyposażeniem budynków inwentarskich.

Tags: zoohigiena

 
Kropidlak na fermie brojlerów PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez David Oxley-Goody, Janssen Animal Health   

To ostatni z 3 artykułów o występowaniu kropidlaka (Aspergillus) w procesie hodowli, opracowany przez Davida Oxley’a-Goody’ego, Janssen Animal Health. Poprzednie dwa artykuły skupiały się na fermie rodzicielskiej i wylęgarni. Przyjrzymy się teraz kropidlakowi i skutkom jego występowania oraz możliwości ograniczania jego występowania na fermie brojlerów.

Tags: Aspergillus , grzyby , higiena , kropidlak

 
Nowa linia w TNP PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Małgorzata Milewska   

19 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej linii produkcyjnej fabryki Trouw Nutrition Polska w Grodzisku Mazowieckim. Na uroczystość przybyło około tysiąca producentów oraz hodowców zwierząt z całego kraju. Uroczystość zainaugurował Jan Smulders, reprezentant Zarządu Trouw Nutrition Polska, Dyrektor Zarządzający Regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Azji. Podczas swojego wystąpienia podkreślał wiodącą rolę koncernu Nutreco na światowym rynku produkcji pasz dla zwierząt oraz ryb. Dyrektor podkreślał również znaczenie jakości w funkcjonowaniu koncernu Nutreco, w którego skład wchodzi ponad 100 firm w 80 krajach świata. Jan Smulders zaznaczył również rolę polskiego rynku w dalszych planach rozwojowych koncernu Nutreco.

Tags: reportaż

 
Czy nadejdzie jeszcze kiedyś “moda na perliczki”? PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Bartosz Korytkowski Bydgoszcz   
  Perlice cechuje szybkie tempo wzrostu i opierzania oraz dobre wykorzystanie paszy. Dostarczają jaj o dużych walorach odżywczych i smakowych jak też mięsa bardzo dobrej jakości. Są ptakami bardzo ładnymi i atrakcyjnymi. Czy nadejdzie jeszcze kiedyś „moda na perliczki”?

Tags: drobiarstwo niszowe

 
Żywienie brojlerów jako integralny element cyklu produkcyjnego kurczat rzeźnych PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Stanisław Budnik, Robert Burek PROVIMI POLSKA SP. Z O.O.   

 

Produkcja drobiarska osiągnęła bardzo wysoki poziom profesjonalizmu. Dostępne na rynku linie genetyczne brojlerów, jakość piskląt otrzymywanych z wylęgarni, parametry budynków produkcyjnych i ich wyposażenia, fachowość hodowców i obsługi, poziom zarządzania fermy, kompleksowość obsługi weterynaryjnej oraz dostępne na rynku pasze stwarzają możliwości osiągania doskonałych wyników technicznych i ekonomicznych.

Tags: gospodarka paszowa , żywienie

 
Ameryka kontra Europa cz. 2. PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Jan M Fijor   

 

Jednym z powodów swoistej beztroski prezydenta Obamy jest świadomość, że w Europie jest jednak gorzej. W połowie maja humor poprawiły mu doniesienia z Berlina i Brukseli mówiące o tym, że spadek PKB w strefie euro, a szczególnie w Niemczech przekroczy w tym roku 5 procent. Jest to więcej niż wynoszą pesymistyczne szacunki strat gospodarki amerykańskiej, przewidywane na poziomie ok. 3,5 procent PKB.
 Dla ścisłości, doniesienia za I kwartał 2009 mówią o spadku PKB rzędu 5,7 procenta w skali rocznej, a to jest więcej niż wynosi cały dochód narodowy Polski!

 
Rola dzikich ptaków w rozprzestrzenianiu się chorób na fermie PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Dorota Witkowska Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska, UW-M Olsztyn   

 Dzikie ptaki, obok owadów, gryzoni, czy innych zwierząt wolno żyjących stanowią ważne rezerwuary patogenów, wywołujących choroby zakaźne u zwierząt hodowlanych i ludzi. Rezerwuary zarazków, inaczej zwane zbiornikami, to miejsca, w których drobnoustroje mają możliwość przeżywać i rozmnażać się, a dzięki temu stale utrzymywać się w środowisku. Dzikie ptaki pochodzące z takich rezerwuarów, które pojawiają się w otoczeniu budynków inwentarskich, mogą przyczynić się do wystąpienia chorób na fermie. Ich wydaliny w postaci kałomoczu, a czasem wydzieliny, na przykład z nosa, czy worka spojówkowego mogą zanieczyszczać wodę, paszę, ściółkę i inne elementy środowiska, w których przebywa drób hodowlany, stanowiąc tym samym źródła zakażenia.  

 Mimo, że dziko żyjące ptaki są w przyrodzie organizmami pożytecznymi, regulującymi liczebność nadmiernie rozmnażających się owadów, czy drobnych gryzoni, a wiele ich gatunków jest pod ochroną, to jednak w sytuacji, kiedy pojawiają się w miejscach niepożądanych, mogą być traktowane jako szkodniki.
 Wśród ptaków, które przypadkowo występują w otoczeniu obiektów fermowych, upraw polowych, czy różnego rodzaju magazynów, supermarketów lub zakładów przetwarzających żywność spotyka się wróble, jaskółki i gołębie, które rozmnażają się bez kontroli człowieka.


Szkodliwość ptaków wolno żyjących
• zjadają ziarna zbóż w magazynach, kurnikach i pomieszczeniach gospodarczych,
• niszczą uprawy polowe i sadownicze, wyjadając nasiona pszenicy, owsa, jęczmienia, słonecznika, uszkadzając zielone części roślin, niszcząc kiełkujący groch i kapustę, czy uszkadzając owoce wiśni, czereśni i jabłek,
• przenoszą drobnoustroje wywołujące choroby zakaźne, takie jak salmonelloza, ornitoza, kampylobakterioza, chlamydioza, rzekomy pomór drobiu, ptasia influenza, itd. (ryc. 1),
• w odchodach gołębi rozwijają się grzyby wywołujące histoplazmozę, kandidiozę i kryptosporidiozę,
• przenoszą kokcydia i wiele innych pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych (na gołębiach pasożytują obrzeżki, których nimfy, rzadziej larwy, atakują człowieka, co może wywoływać silne reakcje zapalne, dodatkowo obrzeżki jak i inne pasożyty, które przedstawiono na rycinie 1 przenoszą drobnoustroje patogenne),
• zanieczyszczają i skażają żywność odchodami i piórami,
• odchody gołębi szpecą budynki, chodniki i wejścia do budynków, a także przyspieszają ich niszczenie, zwiększając koszty ich eksploatacji,
• gniazda i odchody ptaków blokują studzienki i rury spustowe.
 W związku z powyższym obecność wróbli, gołębi i innych gatunków ptaków oraz ich odchodów i piór w budynkach fermowych, pomieszczeniach magazynowych, zakładach przemysłu spożywczego, czy supermarketach oraz w ich otoczeniu świadczy o niewłaściwych warunkach sanitarnych tych obiektów. Dzikie ptaki mogą dostawać się do nich przez otwarte okna i drzwi oraz kanały wentylacyjne. Na fermach drobiu, zwłaszcza w przypadku zagrożenia wystąpieniem łatwo rozprzestrzeniających się chorób, na przykład ptasiej influenzy, istotne jest nie tylko zabezpieczenie kurnika przed wnikaniem niepożądanych ptaków, ale także izolowanie drobiu hodowlanego od otoczenia, chociażby poprzez rezygnację z korzystania z wybiegów.

 

 


Metody zwalczania dzikich ptaków
W celu pozbycia się szkodliwych ptaków z różnego rodzaju obiektów lub miejsc, w zależności od potrzeb i skuteczności stosowane są różne metody ich zwalczania lub odstraszania.
 Według Ignatowicza najważniejszym sposobem obniżania liczebności wróbli i gołębi wokół obiektów jest ograniczanie ptakom dostępu do pokarmu i wody oraz uniemożliwianie im odpoczynku, nocowania i gniazdowania poprzez usuwanie tego typu miejsc. Pożądany skutek możemy osiągnąć przy odpowiednio długim i konsekwentnym stosowaniu następujących zabiegów sanitarno-higienicznych:
• dokładnym sprzątaniu rozrzuconego ziarna zbóż i paszy wokół magazynów i budynków oraz środków transportu,
• przechowywaniu tych produktów w szczelnych magazynach lub zbiornikach,
• likwidacji miejsc z wodą stojącą (kałuży),
• usuwaniu miejsc, w których ptaki mogą odpoczywać i budować gniazda,
• projektowaniu budynków w taki sposób, by nie były dla ptaków atrakcyjne podczas siadania i odpoczynku.
 Innego rodzaju metody ochrony obiektów przed dzikim ptactwem i zagrożeniami jakie niesie ono ze sobą są różne sposoby odstraszania i wypłaszania ptaków. Polegają one między innymi na zastosowaniu:
• Taśmy ostrzegawczej, czyli opalizującej folii, którą wiesza się na drzwiach. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych zmienia ona kolory, mieni się i błyszczy, dzięki czemu odbierana jest przez ptaki jako drapieżnik.
• Balonów, na których namalowane są poruszające się i wywołujące efekt holograficzny oczy. Przeznaczone są one do stosowania na wolnym powietrzu, gdyż działają pod wpływem wiatru.
• Makiet typu „groźna sowa”, zbliżonych wyglądem do żywego drapieżnika, o naturalnych wymiarach i zabarwieniu, ze skrzydłami wykonującymi trzepoczące ruchy. Odstraszają one nie tylko ptaki, ale również drobne gryzonie. Można je umieszczać na dachach budynków i w ich otoczeniu, a nawet wewnątrz obiektów (w pobliżu wentylatorów).
• Barier żelowych, zmuszających ptaki do opuszczenia wybranych miejsc (parapetów, gzymsów, rynien, krzewów, drzew), gdyż lepki, nietoksyczny żel naniesiony na powierzchnię sprawia, że odczuwają one dyskomfort podczas siadania.
Odstraszaczy dźwiękowych, generujących zmieniające się sygnały alarmowe różnych gatunków ptaków.
Ultradźwięków, emitowanych ze specjalnych urządzeń, które nie są jednak obojętne dla zdrowia ludzi i zwierząt, więc ich zastosowanie jest ograniczone raczej do pustych pomieszczeń.
 Z obserwacji wielu badaczy wynika, że wymienione metody odstraszania ptaków z reguły są skuteczne przez pewien okres czasu, do momentu, kiedy ptaki przyzwyczają się do nich. Istnieje więc konieczność ciągłego ich modyfikowania oraz przemieszczania urządzeń w różne nowe miejsca. Rokicki i Kolbuszewski stwierdzili, że skuteczność metod zależy również od środowiska, w którym są stosowane. Na przykład taśmy i balony okazały się skuteczne w ogrodach i sadach, natomiast nie zdawały egzaminu w sklepach i magazynach. Wspomniani autorzy zaobserwowali krótkotrwały efekt działania urządzeń głosowych. Najskuteczniejsze w ich badaniach okazały się natomiast bariery żelowe.
 Coraz częściej stosowaną metodą jest wykorzystanie oswojonych sokołów, jastrzębi i innych drapieżników, którym sokolnicy pozwalają co jakiś czas polować na danym terenie. Obok lotnisk, czy cennych obiektów zabytkowych, taki sposób zwalczania dzikiego ptactwa spotyka się na przykład w wytwórniach pasz.
 Niehumanitarną metodą, od której się dzisiaj odchodzi jest stosowanie silnego strumienia wody w celu usunięcia gniazd z jajami. Wiele sprzeciwów wśród obrońców praw zwierząt budzi również stosowanie specjalnych kolców na gzymsach, parapetach i szczytach dachów budynków miejskich, których celem jest zniechęcanie ptaków do siadania i odpoczynku.
 Z pewnością podjęte metody unieszkodliwiania dzikich ptaków powinny być dla nich jak najbardziej przyjazne, natomiast konieczność ich stosowania wydaje się być bezdyskusyjna w przypadku gdy uświadomimy sobie jakie zagrożenia mogą one nieść ze sobą i uznamy, że nasze zdrowie jest szczególnie ważne.

Piśmiennictwo u autora                                                   

Tags: bioasekuracja

 
Dezynfekcja systemów pojenia PDF Drukuj Email
Hodowca Drobiu
Wpisany przez Tadeusz Barowicz Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie   

 Woda chociaż nie dostarcza energii ani składników odżywczych, jest jednym z niezbędnych i podstawowych składników życiowych. Jej brak lub niedostatek działa znacznie bardziej szkodliwie niż brak pożywienia. Woda jest głównym ilościowo składnikiem ustroju i stanowi środowisko, w którym przebiegają reakcje biochemiczne leżące u podłoża procesów życiowych.

Tags: zoohigiena

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2