Strefa Drób

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego grypy ptaków. Projekt zakłada zniesienie nakazu utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. W projekcie nowego rozporządzenia utrzymano wysoki poziom bioasekuracji jednak zrezygnowano z krytykowanego przez hodowców gęsi oraz producentów jaj z wolnego wybiegu zakazu przebywania drobiu na zewnątrz. Nakazy utrzymywania drobiu wewnątrz budynków – jeśli zajdzie taka potrzeba - będą mogły pojawiać się miejscowo i będą mogły być wprowadzane przez wojewodę lub powiatowego lekarza weterynarii. Nowe przepisy uchylą także zakaz organizowania targów i wystaw ptaków. Przygotowywane rozporządzenie Ministra Rolnictwa wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Do dnia ogłoszenia nowego rozporządzenia obowiązuje jednak rozporządzenie z dnia 20 grudnia, w którym określono nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami. Tzw. inne miejsca to woliery lub zadaszone miejsca z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża, jednakże gdy karmienie i pojenie odbywa się poza budynkiem powierzchnia musi być zadaszona na całej powierzchni. Dopuszczone jest również rotacyjne wypuszczanie drobiu pod warunkiem zapewnienia im powierzchni co najmniej 10 m2 na jedną kurę. Oznacza to, że nie trzeba przystosowywać do wymogów całego wybiegu, a jedynie jego niewielką część i wypuszczać kury rotacyjnie.

21 marca upłynął okres 12 tygodni od wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego zakazu wypuszczania drobiu na wybiegi drobiu. Jest to czas, po którym jaja wyprodukowane przez kury nioski pozostające w budynkach, nie mogą być sprzedawane jako tzw. jaja pochodzące z chowu wolno wybiegowego. Zgodnie z przepisami jaja w chowu na wolnym wybiegu muszą pochodzić od kur, które w ciągu całego dnia miały stały dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, w przeważającej części porośnięty roślinnością o wielkości min. 2,5 m2 na je3dną kurę. W przypadku natomiast wprowadzenia ograniczeń, jak to ma miejsce w sytuacji wystąpienia na terenie Polski przypadków i ognisk ptasiej grypy , jaja zachowują status wolno wybiegowych tylko przez okres 12 tygodni. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami. Tzw. inne miejsca to woliery lub zadaszone miejsca z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża, jednakże gdy karmienie i pojenie odbywa się poza budynkiem powierzchnia musi być zadaszona na całej powierzchni.

Za: Główny Inspektorat Weterynarii, KIPDiP

3 kwietnia 2017

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.