Copyright 2020

Fotolia 196669827 Subscription Monthly XXL 320x200 W miniony piątek, podczas targów w Berlinie odbyły się rozmowy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej, Giedriusem Surplysem oraz komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, które dotyczyły handlu trzodą chlewną ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF (stref czerwonych). Ustalono, iż handel zostanie przywrócony.

- Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego przywracamy zasadę przemieszczania tak, jak to przewidują unijne zasady - ogłosił po spotkaniu minister Ardanowski i dodał, że za zgodą partnerów litewskich będą wprowadzone dodatkowe obostrzenia weterynaryjne, które zostały uzgodnione kilka dni temu przez szefów służb weterynaryjnych obu krajów podczas wizyty Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka na Litwie.

Minister zaznaczył również, że Polska oczekuje, że także kraje trzecie (pozaunijne) będą przestrzegać zasady regionalizacji i będą importowały mięso z terenów, gdzie ASF nie ma. Dodał, że nasz kraj także liczy na wsparcie Komisji Europejskiej w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Szczegóły ustaleń weterynaryjnych zostaną podane w tym tygodniu.

Przypominamy, że problemy w handlu żywymi świniami między Polską a Litwą pojawiły się po decyzji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy. Minister podjął ją w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników. W oficjalnym komunikacie wskazano, że powodem była konieczność "ochrony polskich producentów trzody chlewnej", a niedługo później stanowisko stracił zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Krzysztof Jażdżewski. Wstrzymanie handlu wywołało oburzenie ze strony litewskiej, która wskazywała, że decyzja ta jest niezgodna z unijnymi przepisami i zagroziła, że odwoła się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Piątkowe rozmowy i ustalenia są wynikiem wprowadzenia ograniczeń w handlu trzodą z Litwą.

Źródło: PAP

f t g