Copyright 2020

Fotolia 41047208 Subscription Monthly XXL 800x600W Wietnamie wykryto pierwsze ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus dotknął łącznie trzy gospodarstwa położone w północnej części kraju. 

Gospodarstwa, w których ujawniono wirusa znajdują się w Hung Yen (2 farmy i 130 zainfekowanych świń) i Thai Binh (1 farma i 123 zakażone świnie) w prowincjach, na południowy wschód od stolicy Hanoi. Zwierzęta na wszystkich trzech farmach zostały poddane ubojowi.

Jak informuje Wietnamskie Ministerstwo Rolnictwa, władze lokalne zablokowały transport i sprzedaż żywych świń i produktów trzody chlewnej w prowincjach gdzie wykryto wirusa. Są przypuszczenia, że choroba mogła zostać przyniesiona przez ptaki migrujące na południe kontynentu oraz przez podróżujących przewożących wędliny i mięso z terenów zarażonych ASF. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że właściciele gospodarstw, których świnie zostały zarażone i zlikwidowane, mogą uzyskać odszkodowanie w wysokości 38 000 VND (1,65 USD) za kilogram oddanej do uboju świni.  

Wieprzowina stanowi 3/4 całkowitego spożycia mięsa w Wietnamie - kraju liczącym 95 milionów ludzi. Zdecydowana większość wyprodukowanej wieprzowiny produkowana jest na potrzeby krajowe. 

Źródło: cenyrolnicze.pl

f t g