Drukuj

Fotolia 208167087 Subscription Monthly XL 320x200Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w poniedziałek z rolnikami z województwa podlaskiego.

W spotkaniu zorganizowanym w Bielsku Podlaskim wzięło udział ponad 300 rolników.

 

 

 

Jednym z tematów spotkania z ministrem był problem afrykańskiego pomoru świń. Województwo podlaskie jest tym regionem, który został najbardziej dotknięty tą chorobą, ze względu na bliskość wschodniej granicy. Minister zauważył jednak, że nie przybywa tam nowych ognisk. Podkreślił także, że choroba musi być zwalczana dwutorowo.

Zwalczając ASF należy skoncentrować się na dwóch polach: bioasekuracja i eliminacja choroby z przyrody. Z bioasekuracją jest coraz lepiej, rośnie świadomość rolników. Mamy już zgodę Komisji Europejskiej i można w części gmin z powrotem zasiedlać chlewnie. Natomiast dla tych, którzy chcą zmienić profil produkcji, przewidzieliśmy wsparcie w wysokości 80% kosztów.

Jako podstawowe zadanie w zwalczaniu ASF minister określił konieczność wyeliminowania choroby z przyrody.

Jeżeli ASF jest w dzikach, w chorych dzikach i ich truchle, w mięsie, w ślinie i odchodach dzików – to ryzyko zawleczenia do gospodarstw i zarażenia świń jest bardzo duże. Dlatego w całej Europie zaleca się odstrzał dzików jako sposób walki z tą chorobą – podkreślił minister i zaznaczył, że w kościach padłych dzików wirus może przetrwać 7-8 miesięcy.

Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że tylko takie kompleksowe działanie pozwoli na skuteczną walkę z ASF na terenach dotkniętych chorobą i da szansę na to, że nie rozprzestrzeni się ona dalej, na kolejne regiony naszego kraju.

Minister uspokoił, że nie ma podstaw do niepokoju o odtworzenie się populacji dzika, gdyż w Polsce przyrasta ona o około 250% rocznie.

Jeżeli choroba ustanie, to dziki powrócą bardzo szybko. Bardzo proszę myśliwych, także z województwa podlaskiego o to, by wsparli nasze działania w celu zwalczania tej choroby. Bez Was sobie nie poradzimy – mówił minister.

Źródło: MRiRW