Copyright 2019

Elwira Fiedorowicz-Szatkowska

 


Pytanie to wielokrotnie pojawiało się na konferencji zorganizowanej przez firmę Ekoplon w dniu 23 listopada 2016 roku, w Hotelu Uroczysko w Kielcach. „Systemy żywienia Ekoplon – prosięta” – tak brzmiał temat przewodni wydarzenia. Podejmowana problematyka dotyczyła szeroko pojętego postępowania z prosiętami w okresie przed- i poodsadzeniowym.

Philippe CaldierLoszka to nie tucznik 

W artykule tym, Nathalie Quiniou z Narodowego Instytutu Trzody Chlewnej we Francji (IFIP) przypomina, że głównym celem tuczu świń jest maksymalizacja wzrostu tkanki mięśniowej przy jednoczesnym obniżonym odkładaniu tkanki tłuszczowej, wysoka jakość mięsa oraz wysokie wykorzystanie paszy na kilogram przyrostu masy ciała.

Zuzanna Wiśniewska, studentka studiów magisterskich; Animal Production ManagementAnita Zaworska, Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuJednym z głównych surowców pozyskiwanych od zwierząt hodowlanych jest mięso. Wartość odżywcza, energetyczna oraz właściwości organoleptyczne odgrywają decydującą rolę przy postrzeganiu jakości i przydatności produktu do spożycia przez konsumentów. 

Karol Kotowski; KępnoPleuropneumonia jest jedną z ważnych chorób układu oddechowego świń, występującą głównie w chlewniach średnio- i wielkotowarowych. Choroba obserwowana jest już od ubiegłego wieku w wielu krajach Europy. Pleuropneumonia świń występuje coraz powszechniej powodując znaczne straty ekonomiczne w produkcji, szczególnie w dużych chlewniach trzody chlewnej. Jak podaje Molenda (1988) zarazek wywołujący pleuropneumonię świń został po raz pierwszy wyosobniony w 1963 roku w Kalifornii od prosiąt chorujących z objawami posocznicy i zapalenia stawów. Autor ten uważa, że zapalenia płuc świń powodowane przez Actinobacillus pleuropneumoniae wykazuje tendencję wzrostową w wielu krajach świata, w tym również w Polsce.

Wolf System


Wolf System to międzynarodowy koncern z 45-letnią tradycją. Jest obecny w 18 krajach Europy i zatrudnia ponad 3500 oddanych pracowników, którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju firmy w obszarze budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego.

Stuart Lumb; Wielka Brytania


Brytyjska Agnecja Agriculture & Horticulture Development Board (AHDB) opublikowała raport dotyczący handlu wieprzowiną między Wielką Brytanią, UE i jej innymi głównymi światowymi partnerami handlowymi, w którym uwzględnia zmiany rynkowe w związku z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię. Raport analizuje także główne globalne przepływy handlowe, w celu zidentyfikowania obszarów potencjalnego wzrostu rynku dla eksportu Wielkiej Brytanii, a także obszarów, które mogą być narażone na zwiększoną konkurencję w handlu.

Agnieszka Wilczek-JagiełłoZdrowie zwierząt jest bez wątpienia podstawowym elementem decydującym o opłacalności hodowli trzody chlewnej. Dbałość o zdrowie zwierząt nie jest jednak sprawą łatwą, jak również tanią. Mając na uwadze, że największym wyzwaniem w hodowli świń są choroby zakaźne (zarówno te bakteryjne, jak i wirusowe) podstawowym przejawem dbałości o zdrowe stado jest prowadzenie indywidualnie dobranego programu szczepień oraz przestrzeganie zaleceń w zakresie bioasekuracji m.in. w zakresie czasu kwarantanny przy wprowadzaniu nowych sztuk do stada oraz wszelkiego typu zabiegów sanityzacji i dezynfekcji. Jednym z najważniejszych czynników szeroko rozumianego programu zdrowotnego stada jest jednak monitoring statusu zdrowotnego.

Wanda Milewska; UWM w OlsztynieŻywienie loch jest najbardziej skomplikowane spośród wszystkich grup świń w stadzie, gdyż musi uwzględniać okresy cyklu rozpłodowego. Najmniejsze potrzeby pokarmowe mają lochy jałowe i niskoprośne, nieco większe wysokoprośne, a największe karmiące. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres okołoporodowy i przy odsadzeniu oraz w okresie jałowienia do wystąpienia rui.

Katarzyna Jankowska; PAN OlsztynZgodnie z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii (Uchwała nr 3/2008/VII Nadzwyczajnego VII Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii z 26 stycznia 2008 r.) powołaniem lekarza weterynarii jest dbałość o zdrowie zwierząt oraz weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego i środowiska.