Kursy walut

Kursy NBP z 24-05-2012
walutaskupsprz.
USD3.41583.4848
EUR4.31994.4071
CHF3.59693.6695
JPY4.30174.3887
Lokaty
przejdź

giełda online

Zboża paszowe
cena netto zł/t
pszenica880-910
kukurydza870-930
owiesbrak ofert
jęczmień890-930
Śruty
rzepakowa1150
sojowabrak ofert
żródło:www.rolpetrol.com.pl
Ściółka trocinowa, jako jeden z najlepszych systemów utrzymania czystości wśród zwierząt hodowlanych PDF Drukuj Email
Hodowca Trzody Chlewnej
Wpisany przez POLDREX PPHU   

W chowie jak i w hodowli trzody chlewnej z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, czy komfortu zwierząt najbardziej wskazane są boksy z tzw. ścieleniem. Drugim ważnym czynnikiem jest sama wielkość pomieszczenia, która powinna wynosić ok. 6m2 oraz zapewnienie kontaktu wzrokowego z innymi osobnikami. Wielkość boksów daje swobodę ruchów i sprawia, że zwierzę może się spokojnie w nim poruszać, co ma dla zwierząt olbrzymie znaczenie oraz wpływa na komfort psychiczny zwierzęcia. Aby te wszystkie warunki mogły być spełnione, należy pamiętać o rodzaju stosowanego podłoża w boksach.

Wśród hodowców można znaleźć zwolenników różnych rodzajów podłoża: systemu ściółkowego (trocina, słoma), czy systemu bezściółkowego. Jednakże najbardziej optymalnym z punktu widzenia samego zwierzęcia i zapewnienia mu komfortu psycho-fizycznego wydaje się być system ściółkowy np. ściółka trocinowa „HYGIENIC” firmy PPHU Poldrex. Stosowana jest ona z powodzeniem w gospodarstwach, które utrzymują trzodę chlewną, bydło, konie, ptaki: indyki, kury, czy zwierzęta futerkowe, takie jak króliki, norki itp. Ponadto trocina wykorzystywana jest do przewozu i transportu zwierząt.
Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom firma Poldrex wprowadziła na rynek różnego rodzaju podłoża trocinowe oraz trociny garbarskie. Wyróżniamy następujące rodzaje podłoży:

  • wióry: classic, premium oraz granulat
  • drobną frakcję trociny.


Ściółka trocinowa „HYGIENIC” należy obecnie do jednych z najbardziej higienicznych, a także ekologicznych rodzajów podłoża, jakie można znaleźć na naszym rynku, np. w gospodarstwach ekologicznych nie stosuje się innego systemu utrzymania (ze względu na mały komfort zwierząt oraz samą gnojowicę). Jako, że odchody stałe mieszają się z odchodami płynnymi, a zmieszane ze ściółką tworzą wartościowy obornik. Prawidłowo składowany nie powoduje szkód w środowisku, za granicą natomiast stosowany jest jako paliwo grzewcze, spalane w ciepłowniach. Coraz częściej fermy, czy stacje hodowlane zainteresowane są tego typu podłożem. Wiąże się to z tym, że są to specjalnie przygotowane, a więc odsiane, odpylone trociny drzew iglastych. Sam proces produkcyjny, suszenie trociny w wysokiej temperaturze sprawia, że trocina jest sucha i w pewnym stopniu zabezpieczona przed grzybami czy pleśnią.

Taki więc system utrzymania higieny sprawia, że w pomieszczeniach-kojcach jest zawsze sucho i czysto. Jednakże, aby tak było, należy spełnić podstawowe warunki dotyczące zastosowania tego typu podłoża, a więc:

  • zanieczyszczoną trocinę (wilgotną) należy wymienić na suchą,
  • w przypadku chowu na tzw. głębokiej trocinie, należy uzupełnić braki w trocinie, w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności podłoża,
  • przy ścieleniu cienko warstwowym należy podaną ściółkę często wzruszać grubymi widłami i usuwać zanieczyszczenia, aby mogła „oddychać” i aby nie robiła się skorupa.


Sama częstotliwość wymiany jest uzależniona od wielu czynników tzn.:

  • sposobu odprowadzania zanieczyszczeń z podłoża,
  • częstotliwości bieżącego czyszczenia kojców z odchodów.


Samych korzyści płynących z zastosowania ściółki trocinowej jest wiele:

  • odznacza się wysoką chłonnością,
  • oszczędza czas (nie wymaga częstego czyszczenia boksów),
  • oszczędza miejsce do składowania np. słomy (ściółka jest spaletyzowana, przechowywana w zamkniętych zawsze czystych i ofoliowanych opakowaniach),
  • zwierzęta są zdrowsze,
  • ściółka utrzymuje optymalny mikroklimat w pomieszczeniu, redukując zapach amoniaku, tym samym eliminuje nieprzyjemną woń w pomieszczeniach oraz jego otoczeniu,
  • w trosce o ochronę środowiska i zdrowie zwierząt propagowane jest rolnictwo ekologiczne, gdzie wykorzystywany jest ten rodzaj ściółki.


Reasumując, system utrzymania trzody chlewnej, jak i innych zwierząt inwentarskich powinien być szczegółowo dobrany do potrzeb zwierząt i tak aby nie stanowił zagrożenia dla naszego środowiska naturalnego.
Dostawcą powyższych ściółek „HYGIENIC” na rynku polskim jest PPHU Poldrex. Nasza firma gwarantuje towar najwyższej jakości.

Współpracujemy z największymi producentami, fermami oraz klientami indywidualnymi na terenie kraju oraz za granicą.


-----------------------------------------------------------------------------------

Zaufali nam najwięksi.


Zaufaj i Ty!  

-----------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do współpracy firmy, hurtownie oraz klientów indywidualnych

Tags: artykuł promocyjny