Copyright 2018


Pytanie 1.

Zakładam z mężem hodowlę kur reprodukcyjnych. Mówiona nam, że należy oddzielnie żywić kury i koguty. Jednak zrobienie oddzielnej linii paszociągu jest w naszym obiekcie trudne i bardzo drogie. Czy jest jakieś inne rozwiązanie?

 Danuta z., Cieszków
Odp. Oczywiście. Wystarczy zamontować półautomaty wiszące dla kogutów i zasypywać je ręcznie raz dziennie, by samce się nie zatuczały. Półautomaty powinny być tak wysoko by kury nie mogły z nich pobierać paszy. Na paszociąg dla kur zaś powinny być zamontowane ograniczniki by koguty nie mogły z nich jeść.

Pytanie 2.

 

Posiadam fermę gęsi. Żywię je systemem tradycyjnym. W mojej jednak okolicy jest dużo rolników zajmujących się bydłem, a oni uprawiają kukurydzę na zielonkę. Czy można stosować zielonkę z kukurydzy w żywieniu gęsi?
Artur P., Szklarnia

Odp. Gęsiom można podawać kiszonkę z kukurydzy,  jednak musi być ona drobniej pocięta niż dla bydła. Standardowo kukurydza jest cięta na fragmenty o długości 5-8cm, a gęsi powinny dostawać kiszonkę o długości 2-3cm. Zwracam także uwagę, iż ptaki przed całkowitą zmianą zielonki powinny być stopniowo przyzwyczajane do paszy kukurydzianej.

Pytanie 3. Posiadam fermę 30 bażantów w chowie wolierowym. Od długiego już czasu mam problem z pasożytami w stadzie. Nie posiadam linii pojenia ani medykatora (dozownika) i jest problem z podawaniem leków a zbliża się zima więc woda zamarza. Czy jest jakiś sposób by odrobaczyć te ptaki?
Basia Z., Maszewo


Odp. Jeżeli jest to taka mała hodowla to można spróbować podać lek odrobaczający w tabletkach do dzioba każdemu ptakowi. Co prawda nie ma na rynku takiego preparatu zarejestrowanego dla bażantów (wg mojej wiedzy), niemniej można w porozumieniu z lekarzem weterynarii podać lek  zarejestrowany dla innego gatunku niż bażanty, stosując podwójny okres karencji.