Strefa Bydło

Hodowca Bydła 9/2013

HB 9.2013 okl

W numerze:

  1. Postęp i innowacje w produkcji pasz i żywieniu bydła mlecznego Cz. I Postęp w produkcji pasz Dariusz S. Minakowski
  2. Dobra płodność krów w stadach wysokowydajnych Józef Krzyżewski
  3. Okres okołoporodowy a jakość cieląt Maciej Adamski, Marta Kaliciak
  4. Co dzisiaj wiemy o zespole słabego cielęcia? Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  5. Dojrzałość hodowlana bydła mlecznego Piotr Wójcik
  6. Idealny wóz paszowy dla małych gospodarstw Wojciech Neja
  7. O pielęgnacji racic raz jeszcze Robert Szulc
  8. Leczenie stanów zapalnych narządu ruchu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  9. System odzysku ciepła z mleka Marek Gaworski, Michał Boćkowski
  10. Co należy wiedzieć, gdy sprzedajemy bydło na rzeź? Stanisław Wajda, Ewa Burczyk
  11. Grupa Belgijskiej Białobłękitnej testuje przydatność rasy w krzyżowaniu z Holstein BBG
  12. Elementy dobrostanu bydła Wojciech Krawczyk
  13. Przykłady maszyn do zbioru kukurydzy na kiszonkę Robert Szulc
  14. Energetyczna kiszonka z kukurydzy KWS - racjonalne żywienie bydła Adam Majewski
  15. Pasożytnicze nicienie przewodu pokarmowego bydła Marta Wieczorek-Dąbrowska, Eugeniusz Malinowski
  16. Promienica - nowe dane Zdzisław Gliński, Krzysztof Kostro
  17. Magazyn i sklep rolny w Ornecie Nowa inwestycja firm Supros i Agrochemia Katarzyna Markowska
  18. Mistrzostwach Polski w dojeniu sztucznej krowy 4250 ml wydojonego mleka – nowy rekord Polski Piotr Wiecha
  19. Lidermix z unikalną formułą Trouw AO-mix

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Album "Znane i mniej znane rasy bydła"- 90 zł  TUTAJ

Energetyczna kiszonka z kukurydzy KWS - racjonalne żywienie bydła

Dr Adam Majewski; Agroservice Kukurydza KWS Polska sp. z o.o.

 

    W tym sezonie wystąpiły bardzo trudne warunki dla rozwoju i wzrostu kukurydzy. Nadmiar wiosennych opadów i niskie temperatury w tym okresie spowodowały, że na wielu polach roślin kukurydzy przez wiele tygodni była małe, żółte i nie wykazywały tendencji do wzrostu, m.in. na skutek wypłukania azotu, problemów z pobraniem składników pokarmowych oraz braku tlenu w glebie. Problematyczne było też skuteczne zwalczanie chwastów i na wielu plantacjach trzeba było powtarzać zabiegi herbicydowe. W takich trudnych warunkach najlepiej radziły sobie odmiany wczesne i średniowczesne o silnym wigorze wzrostu początkowego. Te odmiany najlepiej prezentowały się, aż do samego zbioru na kiszonkę, gdyż były normalnie wyrośnięte i miały zaziarnione kolby. Stało się tak m.in. dzięki temu, że rozpoczęły one kwitnienie przed okresem lipcowych upałów.

Promienica - nowe dane

Zdzisław Gliński, Krzysztof Kostro; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


    Choroby zwierząt i ludzi wywołane przez bakterie z rodzaju Actinomyces (Promieniowce) pomimo istniejącego postępowania profilaktycznego i coraz większego postępu w stosowanych metodach terapii nie zostały całkowicie zlikwidowane. Co więcej, liczba przypadków infekcji u bydła wywołanych przez promieniowce uległa zwiększeniu w ostatnich latach.  

Grupa Belgijskiej Białobłękitnej testuje przydatność rasy w krzyżowaniu z Holstein

BBG    

 

Dzięki inicjatywie dwóch regionów Haintant w Belgii i Nord Pas de Calais we Francji opracowano program, w ramach którego co roku testowane są buhaje BBB do krzyżowania końcowego z krowami HF.

    I jeśli obecnie BBB jest rasą o światowej renomie, zawdzięcza to wieloletniej pracy hodowców i naukowców. Praca ich przysłużyła się do rozwoju rasy poprzez testowanie, postęp genetyczny i kontrolę użytkowości.

Stanisław Wajda, Ewa Burczyk
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Chów bydła jest najważniejszą gałęzią produkcji zwierzęcej. Obecnie bydło jest głównym źródłem białka, gdyż dostarcza około 58% białka zwierzęcego spożywanego przez ludność świata. Warto przy tym wiedzieć, że ze 100 g białka paszy otrzymujemy w produktach spożywczych od różnych zwierząt różne ilości białka. I tak największą ilość białka zwierzęcego ze 100 g białka paszy uzyskamy w jajach kurzych – 23 g, następnie w mleku krów – 22 g, w mięsie brojlerów kurzych – 17 g, mięsie wieprzowym – 12 g, a najmniej w mięsie wołowym – 4 g. Dane te uzasadniają wysokie ceny mięsa wołowego. Dużą zaletą chowu bydła jest możliwość wykorzystania przez te zwierzęta użytków zielonych, które stanowią na świecie 2/3 powierzchni użytkowanej rolniczo.

prod wolowiny okl
Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z kompendium wiedzy o bydle opasowym.

Książkę można zamówić: http://sklep.portalhodowcy.pl/poradniki/bydlo/produkcja-i-rynek-wolowiny-w-polsce

 

Józef Krzyżewski
Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Najważniejszym problemem w hodowli i użytkowaniu mlecznym krów jest równoczesne utrzymanie wysokiej wydajności mleka i płodności. Zaburzenia w rozrodzie krów, obok schorzeń gruczołu mlekowego (mastitis), to najważniejszy problem zdrowotny wysokowydajnych krów mlecznych, decydujący w znacznym stopniu o opłacalności produkcji mleka.

 

Wojciech Krawczyk
Dział Technologii, Ekologii i Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej – Instytut Zootechniki PIB

 

Dobrostan to pojęcie, które jest już dobrze znane hodowcom zwierząt, naukowcom i konsumentom. Najczęściej jest on kojarzony z wymogami dotyczącymi standardów utrzymania zwierząt. Stało się to możliwe dzięki m.in. obowiązującym dokumentom prawnym: dyrektywom unijnym, krajowej ustawie o ochronie zwierząt oraz rozporządzeniom o szczegółowych warunkach utrzymania. Pamiętać jednak należy, że wyrażają one tylko minimalne wartości, przy których poziom dobrostanu, ocenić można, jako podstawowy lub zadawalający.

 

 

Piotr Wójcik
Instytut Zootechniki, Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie

 

Mówiąc o dojrzałości hodowlanej bydła mlecznego najczęściej mamy na uwadze wiek zwierzęcia, w którym wchodzi w pełny cykl produkcyjny a tym samym zacznie przynosić nam wymierne zyski. Rozpatrujemy je w postaci wyprodukowanego mleka, odchowanych cieląt czy odpowiedniej wydajności rzeźnej. Zanim jednak podejmiemy decyzję o pierwszej inseminacji konieczne jest wyjaśnienie dwóch pojęć często mylonych i łączonych ze sobą tj. dojrzałości płciowej i dojrzałości hodowlanej często nazywanej rozpłodową. Zasadniczo dotyczą jednego – wieku zwierzęcia, jednak różnią się jeżeli chodzi o czas ich trwania.

 

Wojciech Neja
Zakład Hodowli Bydła, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Sposoby dawkowania pasz dla bydła zależą od stanu fizjologicznego (laktacja, zasuszenie), aktualnej wydajności, systemu utrzymania, wielkości stada oraz wielkości poszczególnych grup technologicznych, a także od rodzaju skarmianych pasz. Ponadto osiągnięcie wysokich wydajności od krów mlecznych wymaga od hodowcy odpowiedniego przygotowania i podania pasz tak, aby zwierzęta zjadły ich jak najwięcej i dobrze je wykorzystały.

 

Agnieszka Wilczek-Jagiełło
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Kulawizny są obecnie jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych dotykających stada bydła mlecznego. Pod względem strat ekonomicznych jakie ponoszą hodowcy, schorzenia narządu ruchu plasują się w następnej kolejności tuż za mastitis i problemami rozrodu. Skąd taka powszechność występowania zaburzeń w obrębie kończyn, a zwłaszcza racic?

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.