Strefa Bydło

Wysoka jakość kształcenia studentów i innowacyjne badania naukowe – głównym wyzwaniem Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie

Katarzyna Markowska,

Dariusz Minakowski

 

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie

1.10.2015 r. odbyła się po raz 66. uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie. Uczestniczyło w niej liczne grono pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studenci, w tym przede wszystkim nowo przyjęci na pierwszy rok studiów.

                Wśród zaproszonych gości wymienić należy Prorektora ds. kształcenia UWM w Olsztynie prof. dr hab. Jerzego Przyborowskiego, I z-cę Prezydenta Miasta Olsztyna mgr Halinę Zaborowską-Boruch oraz Wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego mgr Sylwię Jaskulską. W uroczystości wzięli również udział goście z zagranicy: prof. Aleksandra Duduk – Prorektor ds. kształcenia PUR w Grodnie, doc. dr Aleksandra Tarasa – Prorektor ds. współpracy z przedsiębiorcami i rozwoju kształcenia podyplomowego PUR w Grodnie, prof. Ewgenij Dobruk – Dziekan Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt PUR w Grodnie, dr Natalia Mininina – prodziekan Wydziału Biotechnologii i Hodowli PUR w Grodnie. Uroczystą inaugurację roku akademickiego zaszczycili swoją obecnością byli pracownicy UWM w Olsztynie doktorzy honoris causa: prof. dr hab. Andrzej Faruga, prof. zw. dr hab. Tadeusz Krzymowski, prof. zw. dr hab. Jerzy Strzeżek, prof. zw. dr hab. Stanisław Wajda oraz prof. dr hab. Jan Jankowski. W uroczystości wzięli udział również byli pracownicy Wydziału Bioinżynierii oraz absolwenci, w tym m.in. dr inż. Janusz Lorenz, b. wojewoda warmińsko-mazurski oraz b. poseł i senator RP, inż. Antonii Parfinowicz – z-ca warmińsko-mazurskiego ODR, a także dziekani innych wydziałów UWM w Olsztynie oraz IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

                U progu nowego roku akademickiego Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. Wiesław Sobotka dokonał oceny dotychczasowej działalności wydziału oraz przedstawił zamierzenia i działania w zakresie dydaktyki i nauki na nadchodzące lata. Naczelnym wyzwaniem Wydziału Bioinżynierii Zwierząt jest integralnie sprzężona wysoka jakość kształcenia studentów i innowacyjność badań naukowych. Aktualnie Wydział Bioinżynierii Zwierząt prowadzi kształcenie na dwóch podstawowych kierunkach studiów. Pierwszy z nich to zootechnika, który daje możliwość wyboru 4 specjalności zarówno na studiach inżynierskich i jednolitych studiach magisterskich. Olsztyński kierunek zootechnika, od ponad 5 lat posiada najwyższą ocenę dotyczącą jakości kształcenia studentów, przyznawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną MNiSzW. Drugi kierunek studiów to bioinżynieria produkcji żywności, gdzie istnieje możliwość wyboru 3 specjalności inżynierskich. Ten kierunek studiów istnieje na wydziale od roku akademickiego 2008/2009.

                Wydział Bioinżynierii Zwierząt świadczy także usługi edukacyjne z przedmiotów zootechnicznych znajdujących się w ofercie kształcenia na Wydziale Biologii i Biotechnologii, Medycyny Weterynaryjnej, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Nauk o Środowisku oraz na Wydziale Nauki o Żywności. Natomiast w ofercie ogólnouczelnianej Uniwersytetu znajdują się przedmioty zwierzęta amatorskie w chowie domowym oraz łowiectwo i jego kulturotwórcza rola w historii cywilizacji, które skierowane są do studentów kierunków humanistycznych, prawnych, medycznych i technicznych.

                Szczególną troską pracowników naukowo-dydaktycznych wydziału jest stałe podnoszenie jakości kształcenia poprzez doskonalenie treści programowych przedmiotów na wszystkich kierunkach i specjalnościach. W procesie kształcenia studentów kładzie się duży nacisk na doskonalenie umiejętności praktycznych i nabywanie przez studentów kompetencji społecznych. Przyszły absolwent powinien być przygotowany do zawodowego startu (start up), a uzyskany dyplom powinien w pełni potwierdzać jego kwalifikacje merytoryczne.

                Władze Wydziału stawiają sobie za cel nie tylko podnoszenie jakości kształcenia, ale również podejmowanie działań zmierzających do poszerzenia oferty kształcenia o nowe specjalności i kierunki kształcenia oraz studia podyplomowe. Warto wspomnieć, że ostatnio wdrożono nowy interdyscyplinarny kierunek studiów zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii o profilu praktycznym. Ten kierunek studiów koncentruje się przede wszystkim na wykorzystaniu współzależności między człowiekiem i zwierzęciem w podnoszeniu efektywności nauczania terapii i aktywizacji społecznej. W związku z tym program kształcenia na tym kierunku studiów obejmuje treści z zakresu nauk rolniczych (w tym zootechniki), nauk społecznych (pedagogiki), a także nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej oraz nauk humanistycznych.

                Ostatnio wprowadzono do oferty kształcenia na kierunku zootechnika nową specjalność użytkowanie zwierząt wolnożyjących i gospodarka łowiecka. Wydział posiada również interesujące oferty na studiach podyplomowych: „produkcję mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe” oraz „Łowiectwo i aktywne formy zarządzania populacjami dzikich zwierząt”.

                Jednym z podstawowych wyznaczników pozycji naukowej wydziału i gwarancji jakości kształcenia jest dorobek naukowy i aktywność badawcza. W minionym roku akademickim zrealizowano na wydziale 14 zadań badawczych w ramach dotacji statutowej przyznanej przez MNiSW, 3 projekty sfinansowane przez NCBiR i NCN oraz 1 zadanie w ramach projektu zagranicznego (CorNet). Dodatkowo podjęte zostały 2 zadania badawcze dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a także 9 umów zleconych przez podmioty gospodarcze.

                Wydział Bioinżynierii Zwierząt posiada kategorię naukową „A” MNiSW, która wskazuje że jest zaliczany do grona najlepszych wydziałów w Polsce.

                Na podkreślenie zasługuje możliwość finansowania niektórych zadań badawczych realizowanych na wydziale w ramach programu badań strategicznych „BIOSTRATEG”. Tytuł główny projektu brzmi: „GUT-FEED – innowacyjne żywienie w zrównoważonej produkcji drobiarskiej”, natomiast tytuł zadania badawczego: „Efektywność stosowania nanocząstek, nowych technologii i eubiotyków w żywieniu indyków”. Kierownikiem tego zadania jest prof. Jan Jankowski. Innym podzadaniem badawczym, w którym uzyskano środki finansowe na badania w ramach konsorcjum naukowego „Bioelektrownie Świętokrzyskie (Politechnika Częstochowska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) jest projekt „Potencjał paszowy, energetyczny i ekonomiczny upraw ślazowca pensylwańskiego na glebach lekkich, odłogowanych i rekultywowanych”. Tytuł podzadania badawczego brzmi „Badanie potencjału fermentacyjnego ślazowca w celu produkcji paszy lub wsadu do biogazowni rolniczej”. Kierownikiem tego podzadania jest dr hab. Cezary Purwin, prof. UWM.

                Wydział Bioinżynierii Zwierząt aplikował również o środki finansowe w programie międzynarodowym Horyzont 2020 w ramach międzynarodowego konsorcjum naukowo-przemysłowego, którego koordynatorem i liderem jest – firma Nutreco Nederland B. V. Tytuł główny projektu – Lifestart sets livestock performance. Tytuł zadania badawczego kierowanego przez dr hab. Krzysztofa Kozłowskiego to „Optymalizacja żywienia młodych indyków rzeźnych”.

                Większość prowadzonych na wydziale badań ma charakter interdyscyplinarny, dzięki temu wyniki badań mogą być publikowane w czasopismach indeksowanych w ramach Journal Citated Reports.

                Godnym podkreślenia są osiągnięcia b. kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt prof. Jerzego Strzeżka i współpracowników w zakresie opracowania patentu dotyczącego„Preparatu do konserwacji nasienia, zwłaszcza knura”. Również do szczególnych osiągnięć wydziału należy zaliczyć innowacyjne prace badawcze i wdrożenia Katedry Genetyki Zwierząt kierowanej przez prof. Stanisława Kamińskiego, dotyczące systemów szacowania genotypowej wartości hodowlanej buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej (w ramach konsorcjum Genomika Polska, które jest członkiem europejskiego konsorcjum EUROGENOMICS). W Katedrze Genetyki Zwierząt prowadzony jest również jedyny w Polsce Bank DNA Buhajów.

                Ze względu na profil aktualnie wykonywanych prac badawczych Wydział Bioinżynierii Zwierząt ze swoją tematyką badawczą przystąpił również do interdyscyplinarnego i międzyuczelnianego konsorcjum naukowego EN FOOD LIFE, które zostało wpisane do Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej.

                W minionym roku akademickim Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał tytuł naukowy profesora nauk rolniczych dr hab. Janowi Micińskiemu z Katedry Hodowli Bydła i Oceny Mleka. Rada Wydziału Bioinżynierii Zwierząt nadała stopień naukowy dr hab. nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika dr lek. wet. Dorocie Witkowskiej.

                W nowym roku akademickim 2015/2016 na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie, łącznie na studiach inżynierskich i magisterskich rozpoczęło naukę 651 studentów, w tym na studiach stacjonarnych 548 osób a na studiach niestacjonarnych 103 osoby. Natomiast na studiach III stopnia – doktoranckich naukę rozpoczęło 28 osób.

                Na zakończenie inauguracyjnego wystąpienia Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. W. Sobotka podkreślił dobre i nowoczesne wyposażenie bazy naukowo-badawczej. Wymienił, powstałe w ostatnich latach, obiekty a mianowicie Laboratorium Drobiarstwa w Bałdach i Laboratorium Genetyki Molekularnej, Ośrodek Oceny Produktów Pochodzenia Zwierzęcego, Laboratorium Biochemicznej Oceny Jakości Żywnościowych Surowców Zwierzęcych oraz Dobrostanu Zwierząt, Laboratorium Trzody Chlewnej w Bałcynach. Ośrodki te zostały zmodernizowane lub powstały ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Obiekty te będą także wykorzystane do realizacji interdyscyplinarnych badań w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020, a także w perspektywie realizacji programu międzynarodowego Horyzont 2020.

                W minionym roku akademickim, w głównej mierze ze środków dotacji projakościowej przyznanej Wydziałowi przez MNiSzW za wyróżnienie jakości kształcenia na kierunku zootechnika w całości sfinansowano wyjazdy terenowe na zajęcia praktyczne studentów. Ważnym elementem bieżącej działalności Wydziału jest współpraca międzynarodowa, zarówno w obszarze dydaktyki jak i nauki. Wydział odnowił i podpisał 10 porozumień o współpracy międzynarodowej.

                Utrzymujące się ciągle duże zainteresowanie maturzystów podjęciem studiów na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt oraz stale unowocześnienia baza naukowo-dydaktyczna, a także innowacyjny i wdrożeniowy charakter badań stanowi o atrakcyjności i potrzebie rozwoju olsztyńskiej Bioinżynierii Zwierząt. ■

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.