Strefa Bydło

Oxytree roślina przyszłości o uniwersalnym znaczeniu

Janusz Lisowski, Henryk Porwisiak

Wyższa Szkoła

Agrobiznesu w Łomży

 

W wyniku badań, w Katedrze Leśnictwa i Genetyki Uniwersytetu Castilla-La Mancha we Włoszech, powstał klon mieszaniec odmian drzewa Paulownia (Paulownia Clon in vitro 112), który nazwano Oxytree, ponieważ roślina ta wykorzystuje znaczne ilości dwutlenku węgla. Drzewo to w 2011 roku zostało zarejestrowane w Urzędzie Odmian Roślin (UE) i posiada europejski paszport i certyfikat jakości oraz licencję handlową.

Oxytree jest drzewem posiadającym duże liście i odznacza się niezwykle szybkim wzrostem. Już w 6 roku od posadzenia osiąga 16 m wysokości i pień o średnicy 35 cm. Rozwija się prawie 10-krotnie szybciej w porównaniu do innych rodzimych gatunków drzew. Ze względu na szybki wzrost i dużą masę liści, posiada ono zdolność wykorzystywania dużych ilości dwutlenku węgla i wytwarzania około 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. W porównaniu z innymi znanymi drzewami, oxytree jest około 10-krotnie bardziej efektywnym drzewem w tym zakresie, co ilustrują poniższe dane:

             dąb szypułkowy pochłania 9,1 ton CO₂ w ciągu roku z 1 ha;

             buk pochłania – 11,6 ton CO₂ w ciągu roku z 1 ha;

             oxytree pochłania – 111 ton CO₂ w ciągu roku z 1 ha.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.